Вт. Кві 16th, 2024

Як працював український e-commerce у другий рік великої війни, з якими труднощами зіткнулися інтернет-магазини та які плани реалізували.

Хорошоп провів дослідження на тему «Як українські інтернет-магазини працювали у 2023 році». RAU пропонує ознайомитися з основними тезами з матеріалу.

u0440u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0442u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Про загальний стан українського e-commerce у 2023 році

У дослідженні прийняли участь майже 300 інтернет-магазинів, а найпопулярніші ніші – товари для дому (13%), електроніка (10,5%) та одяг/взуття (9,7%).

Тож 2022 рік продемонстрував здатність українського e-commerce працювати навіть у найскладніших умовах. На початку 2023 року ворог продовжував наносити удари по критичній та цивільній інфраструктурі, що позначилося на всіх сферах бізнесу та попиті покупців. Український бізнес пристосувався до роботи в умовах відключення світла за графіком, а навесні енергосистему стабілізували. Втім обстріли та повітряні тривоги супроводжують українців кожного дня і це негативно відображається на настроях людей, робочих процесах. Попри це бізнес тримається і функціонує.

Власники інтернет-магазинів оцінили результати роботи свого бізнесу по шкалі від 1 до 10. Тож 65,3% вказали, що оцінюють підсумки 2023 від 5 до 8 балів, 15,2% — вище 8 балів. Для 19,5% 2023 виявився не дуже успішним і вони поставили оцінку до 4 балів.

Одним з найважливіших показників роботи інтернет-магазину є середній чек. 44,4% вказали, що середній чек збільшився, 19,5% — зменшився, а у 36,1% магазинів він залишався на одному рівні впродовж усього року.

Про порівняння 2022 року з 2023-м

На початку 2022 року на платформі Хорошоп було більше 3000 інтернет-магазинів, серед яких були представники бізнесу різних масштабів. До нападу росії в лютому, магазини обробляли близько 16 000 ? 20 000 замовлень на день. Після 24 лютого було різке падіння продажів, а зростання почалось наприкінці березня. Тільки восени 2022 року продажі зрівнялися з показниками, які були до 24 лютого, і з’явилася позитивна динаміка.

Пік продажів у 2022 році був зафіксований у передноворічний період, а саме 26 грудня — майже 39 000 замовлень.

Навесні 2023 року кількість онлайн-замовлень стала майже на чверть більша, ніж була до початку повномасштабної війни та продовжила зростати до кінця року. Пік замовлень був зафіксований також 26 грудня — майже 48 000 замовлень за день. Наразі на Хорошоп працює більше 8000 магазинів і позитивна динаміка відмічається не тільки у числі замовлень, а й у кількості інтернет-магазинів на платформі.

Якщо порівнювати продажі у 2023 році з 2022 роком, то підприємці відмічають, що 17% зростання було на рівні 10-15%, у 13,7% — 20-30%, а 22% опитуваних вказали, що продажі у їхньому магазині збільшились більше ніж на 30%.

Про нові інтернет-магазини у 2023 році 

Чверть інтернет-магазинів – 24,5%, які приймали участь у дослідженні, були відкриті у 2023 році, а 15,5% – у 2022-му. Це ще раз показує, що бізнес в Україні продовжує розвиватися і нові підприємства створюються, незважаючи на важкі умови.

В загальній статистиці Opendatabot зазначено, що у 2023 році зареєстровано понад 300 000 нових ФОП. Кількість реєстрацій перевищила показники 2021 року, коли було відкрито майже 285 000 індивідуальних бізнесів.

Найпопулярніша категорія серед ФОП — роздрібна торгівля. У цьому напрямку відкрили бізнес 90 000 підприємців. Нові компанії, на відміну від ФОП, відкриваються не так часто. Вони не перевищили показники, які були до початку повномасштабного вторгнення. 37 297 нових компаній було відкрито за 2023 рік. Це на третину менше, ніж у 2021 році, коли було зареєстровано 56 267 нових бізнесів.

Про маркетинг та просування у 2023 році

Розвиток інтернет-магазину напряму залежить від того скільки уваги приділяється на його просування. Маркетинг – невід’ємна складова успішних продажів, тому ми не змогли оминути цю тему у нашому опитуванні.

За дослідженням найпопулярніший канал для просування інтернет-магазинів у 2023 році – це Google Shopping. На другому місці – продажі через органічний трафік на сайт, на третьому – продаж на маркетплейсах.

Ще один дієвий спосіб стимулювання продажів – це акції та розпродажі. У 2023 році 47,7% опитуваних влаштовували розпродажі у своїх інтернет-магазинах.

Також деякі підприємці вказали інші дієві для них канали продажів у 2023 році:

 • офлайн-магазини;
 • участь у державних та комерційних закупівлях;
 • продажі через партнерські мережі;
 • розвиток власних каналів у Tik-Tok.
Про труднощі та проблеми 

Питання для дослідження було поставлено у вільній формі, щоб кожен підприємець зміг розповісти про свої труднощі. Але у багатьох вони виявилися спільними.

Війна з росією. Головною проблемою українських підприємців, звісно, залишається війна та усі наслідки, які вона з собою несе: пошкодження складів з готовою продукцією, що негативно вплинуло на терміни поставки серійної продукції, ризик вкладання грошей в розширення, зниження продажів у періоди масованих обстрілів тощо.

Також власники інтернет-магазинів часто зазначали, що багато співробітників мобілізувалися і пішли у ЗСУ, щоб захищати нашу країну, а знайти заміну було важко. Особливо це стосується компаній, які мають власне виробництво.

Проблеми з касовими апаратами. Повноцінне впровадження касових апаратів мало статися ще на початку 2022 року, однак через воєнний стан уряд звільнив український бізнес від цього обов’язку до 1 жовтня 2023 року. Тому не дивно, що багато підприємців заявили, що питання, пов’язані з касовими апаратами та фіскалізацією, у 2023 році викликали чимало проблем. Також ДПС повернула перевірки бізнесів і підприємці згадали про це у нашому опитуванні.

Конкуренція. Українським підприємцям у 2023 році доводилось активно конкурувати за клієнтів. Опитувані помітили недобросовісну конкуренцію, спроби переманити клієнта усіма можливими методами та демпінг цін.

Зниження попиту. Власники інтернет-магазинів розповіли, що у 2023 році помітили зниження попиту та купівельної спроможності. Також, на їх погляд, покупці стали більш вимогливими. Деякі підприємці відмічають, що кількість замовлень стала меншою у порівнянні з попередніми роками.

Проблеми з Google Merchant Center. Google Shopping – не тільки найпопулярніший вид реклами для українських інтернет-магазинів, а ще й джерело проблем. Він працює в Україні з 2018 року, але останнім часом правила співпраці з Google Shopping стали жорсткіші та постійно посилюються. Як наслідок – частішають блокування профілів Google Merchant Center у нових магазинів.

Логістика. Проблеми з логістикою у 2023 році можна поділити на внутрішні і зовнішні. Внутрішні були пов’язані з переналаштуванням процесів або збільшенням вартості доставки, зовнішні – з блокуванням кордонів. Майже 43% опитуваних хоча б частково відчули наслідки блокування кордонів польськими фермерами і перевізниками. Попри це вони мали змогу продовжувати роботу. Дехто написав, що встиг отримати товар до початку блокування. А 4,3% опитуваних зазначили, що їм довелось шукати нові шляхи перевезення товару.

Інші проблеми. Крім загальних проблем, кожен бізнес має індивідуальні труднощі. До прикладу:

 • відсутність кваліфікованого персоналу;
 • найм та адаптація нових співробітників;
 • нестабільний курс валюти;
 • інформаційні атаки та фейкові замовлення;
 • проблеми з постачанням сировини;
 • великі витрати на рекламу;
 • багато постачальників припинили свою діяльність;
 • крадіжка контенту;
 • інфляція.
Про зміни, на які наважились власники інтернет-магазинів

У минулому році тільки 26% інтернет-магазинів працювали без особливих змін. Інші відмічали, що вони зробили багато різних нововведень — розширення асортименту, збільшення бюджетів на рекламу, опанування нових каналів просування.

Також серед цікавих відповідей про нововведення та зміни у минулому році:

 • провели внутрішню оптимізацію штату та процесів;
 • зробили брендове пакування;
 • підключили РРО;
 • автоматизували бізнес;
 • переїхали на Хорошоп.

Багато хто у минулому році наважився на зміну системи обліку та мігрували з російських сервісів, на кшталт RetailCRM, Amo, Bitrix24, Envy та інших. У трійці лідерів серед CRM, якими користується український e-commerce  Sales Drive, KeyCRM та KeepinCRM, а частка російського софту тепер становить лише 5%.

Про глобальні події та підсумки року у великих гравців

Пригадаємо цікаві моменти, які вплинули на роботу українського e-commerce у 2023 році.

Міжнародна експансія Нової Пошти

У 2023 році Нова Пошта активно відкривала міжнародні відділення. Наразі у компанії більше 80 відділень у 11 країнах Європи. Також логістичний оператор заявив, що за результатами 2023 року вони доставили на 30% більше посилок, ніж у 2022. Загалом компанія опрацювала 412 млн відправлень. Протягом 2023 року в Україні було відкрито 2242 нових відділення та встановлено 1853 поштомати.

Штучний інтелект

Неможливо не згадати хвилю популярності штучного інтелекту, яка охопила українських користувачів на початку 2023 року. Chat GPT, Gemini, Jasper, Midjourney спробував ледь не кожен. Звісно, багато підприємців намагались впровадити штучний інтелект у роботу на постійній основі. Нейромережі можна використовувати для створення зображень, генерації текстового контенту та перекладу. Однак, варто розуміти, що робота штучного інтелекту не завжди відповідає очікуванням.

Міжнародні інструменти

У вересні 2023 року Google знову дозволив українським підприємцям реєструвати свій бізнес на Google Maps і повноцінно користуватися сервісом Google Business. Ці корисні інструменти з міркувань безпеки не працювали з початку повномасштабного вторгнення.

Маркетплейс Etsy став доступний в Україні у жовтні. Etsy спеціалізується на продажу handmade-виробів, вінтажних речей та крафтової продукції. Із запуском Etsy Payments українці можуть офіційно продавати на платформі клієнтам з Америки, Європи, Азії тощо.

Rozetka збільшила власну мережу відділень

З січня по жовтень 2023 маркетплейс Rozetka відкрив 141 точку видачі. За даними компанії, за рік їхня кількість зросла у більш ніж півтора рази. Станом на жовтень 2023 року, 416 відділень працювали у 122 населених пунктах України.

Розвиток експорту

Все більше представників різного українського бізнесу виходять на міжнародний ринок. Моделі роботи відрізняються в залежності від розмірів компаній, асортименту та цілей бізнесу. Зросла і популярність іноземних маркетплейсів, підприємці активніше виходять на Amazon, Ebay, Allegro та інші майданчики.

Висновки

У минулому році українські інтернет-магазини зіткнулися з різними проблемами та мали багато викликів. Але e-commerce продовжує триматися, втілювати нові ідеї, опановувати різні канали просування та забезпечувати українців необхідними для життя товарами:

 • середній чек збільшувався впродовж року у 44,4% інтернет-магазинів;
 • 65,3% підприємців вказали, що оцінюють підсумки 2023 року від 5 до 8 балів, 15,2% — вище 8 балів за 10-бальною шкалою;
 • 24,5% інтернет-магазинів, які приймали участь у нашому дослідженні, були відкриті у 2023 році;
 • найпопулярніші категорії серед інтернет-магазинів: товари для дому — 13%, електроніка — 10,5% та одяг/взуття — 9,7%;
 • найпопулярніший канал для просування інтернет-магазинів у 2023 році — це Google Shopping;
 • 22% опитаних сказали, що за рік продажі у їх магазині збільшились більше ніж на 30%.
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457 u0432 u0442u043eu0440u0433u043eu0432u043bu0456