Сб. Дек 9th, 2023

Засновники львівської мережі Каферинок розповіли The Village про ідею, запуск і роботу під час повномасштабної війни. RAU пропонує головні тези цього матеріалу.

Каферинок – це львівська мережа, що поєднує формати магазину продуктів і кафе. Тут пропонують готові страви, каву, власні напої та продукти, зокрема, від локальних крафтових виробників. Перший заклад запустили Роман Зорій, Андрій Павліківський і Сергій Цюпко у 2021 році в житловому комплексі, де жив один із підприємців. Відтоді вони разом розвивають новий формат кафе-магазинів і вийшли вже на шість локацій у Львові.

Про запуск

Співзасновники мережі впродовж восьми років працювали разом на різних проєктах, проте постійно мріяли створити велику компанію. Обирали з трьох напрямів: освіта, спорт або їжа. Освіту відкинули, бо на цьому важче заробляти, а вкладень потрібно більше. У спорті не знайшлося «твердої бізнес-моделі». «Ми шукали більш стійкий ринок, у якому можна масштабуватися. Так ми обрали напрям продуктів», – розповідає Роман Зорій.

Попри те, що підприємці досліджували ринок, будували бізнес-плани, проводили клієнтські інтерв’ю, фінансова модель була простою, жартують вони. «Ми брали суму, скільки може заробити один магазин, потім множили на 100 – і виходила велика компанія. Ми так думали, значить, точно все буде нормально», – жартома кажуть власники.

Про формат Каферинок

«Ми одразу зрозуміли, що це буде гібридний формат магазину з хорошою кавою, як в улюбленій кав’ярні, і готовими стравами, які не поступаються якістю тій самій кав’ярні, міському кафе чи ресторану», – пояснює Роман Зарій. У Каферинок можна випити кави, купити готову їжу та продукти. Цей формат досі покращують та удосконалюють, але основа, яка була закладена на початку, так і збереглася.

Зараз молодь живе в зовсім іншому ритмі та має інші потреби. Щоб їх задовольнити, на ринку має з?явитися щось «свіже». «Коли ми проводили клієнтські інтерв’ю, з’явилося розуміння, чого люди хочуть. Вони найбільше довіряють саме своїй кав’ярні, бо там їх знають, люблять, чекають. Водночас ці люди люблять купувати свіжі продукти чи щось цікаве на ринку. І це для них окремий ритуал. Це дало нам вектор розвитку й утворився Каферинок», – пояснює співзасновник мережі.

Разом із магазинами підприємці відкрили власне виробництво їжі та напоїв. Вони готують бокси з комплексними обідами, сніданками, салатами тощо. Мережа має власну кухню площею близько 400 кв. м, яка на піку видавала 180 000 страв на рік.

Про перші шість закладів та роботу з командою

Одним з основних ключів до успіху підприємці називають свою команду. За словами Сергія Цюпка, якісна внутрішня комунікація – це філософія мережі. «Ми обіймаємо людей, платимо їм заробітну плату, даємо можливість рости. Нам не доводиться «вимагати» результат: коли команда відчуває, що ми тут, поруч з ними, це формує культуру, де кожен бере відповідальність і старається на своєму місці», – каже Цюпко.

«Сервіс для зовнішнього клієнта лежить через сервіс для внутрішнього клієнта. Ми хочемо бути улюбленим магазином біля дому і крім як робити це по-справжньому, немає іншого шляху», – додає Роман Зорій.

Нині Каферинок працює в шести локаціях у Львові. Вибір нових місць для відкриття залежить від людей, які там живуть. Здебільшого, це нові житлові комплекси. Цільова аудиторія мережі, за словами засновників, це переважно молодь до 35–40 років, яка знає, що вона хоче в житті, працює, любить споживати смачно, якісно, цінує сервіс та хоче перебувати у класних просторах.

Про виклики підприємці говорять неохоче. Кажуть, що сам формат для них є найбільшим викликом, оскільки ніхто з них не мав досвіду в ритейлі перед тим, як заявити, що планує відкрити сто магазинів. Найскладніше співвласникам Каферинок було вибудувати та правильно організувати усі процеси. «Це не просто операційно бігти, а інфраструктурно забезпечити все: бек-офіс, магазин, класну аналітику, розуміння, яке рішення треба ухвалювати, які дані для того генерувати, як їх аналізувати. Це не про те, щоб побудувати ресторанчик, якому прилетіло кілька чеків, а дійсно зібрати команду, яка може робити рентабельний продукт», – каже Сергій Цюпко.

Про вплив війни на бізнес та плани на 100 закладів

23 лютого 2022 року підприємці готувалися до відкриття третього магазину, яке мало відбутися за кілька днів. Війна змінила їхній бізнес, але на краще, кажуть у Каферинок. Відкриття змістили всього на кілька тижнів, а приплив великою кількості вимушених переселенців дав бізнесу новий поштовх.

«У нас тоді було тільки два магазини, – розповідає Андрій Павліківський. – Другий ми відкрили в новому ЖК, він перші дев’ять місяців не показував результати, ми ледь виходили в нуль. У нас були величезні операційні витрати на бек-офіс і на виробництво, яке тоді теж не було забезпечене збутом через малу кількість магазинів. І коли почалася повномасштабна війна, приїхали дуже багато людей, і ЖК, у якому був другий магазин, швидко заселився різною аудиторією з Києва, Харкова й інших міст. І ми у квітні-травні відчули нереальний ріст на цьому об’єкті. Це дало нам відчуття того, що ця бізнес-модель все-таки вартує того, щоби продовжувати боротися». Тож, повноформатне вторгнення рф допомогло бізнесу прискоритися.

Власники Каферинок підсумовують, що вивели робочу модель, яка добре працює, тому планують ставати керівною компанією. «Ми відтестували формат, він добре працює, – кажуть в Каферинок. – Зараз ми масштабуємося в своєму темпі, відкриваючи власні та партнерські об’єкти».

Засновники кажуть, що мають в планах розвиток ще сотні закладів формату. Найближчі плани – запуск ще трьох закладів у Львові, що вже перебувають в процесі відкриття.