Ср. Лип 17th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Повномасштабне вторгнення росії в Україну, блокування кордонів, брак людей через мобілізацію – все це вплинуло на логістику. До того ж постачання подорожчало та збільшилися строки. Як українські ритейлери знаходять шляхи розв’язання проблем з логістикою, щоб споживачі майже не відчували браку товарів на полицях.

Світ логістики суттєво змінився за останні два рокиRAU розпитала ритейлерів України різних сегментів про ризикові та невигідні ланцюги постачання, як швидко розв’язувати проблеми та прогнози мають на цей рік.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Проблеми з логістикою в ритейлі

Мережа аптек Подорожник має широкий асортимент, який включає імпортні товари. Відповідно, є внутрішні логістичні процеси та зовнішні. «Загалом за останні два роки терміни доставки товарів стали довшими. У 2023 році до цієї проблеми додалось подорожчання логістики та нестача кадрів, адже в країні триває мобілізація і пошук водіїв через це ускладнюється. Щодо блокування кордонів, як ми знаємо, проблема почала вирішуватись. В такій ситуації усе залежить від наявних залишків по Україні та деякі товари могли бути відсутні в аптеці через несвоєчасне постачання до дистриб’юторів», – коментує Андрій Паніматченко, комерційний директор мережі аптек Подорожник.

Проте в мережі кажуть, що зазвичай виробники попереджають про можливий перебій доставки певних імпортних товарів. І питання не критичне, адже є достатньо залишків по країні та клієнти не мали б помітити відсутності улюблених брендів. Ще є можливість придбати аналог потрібного їм імпортного препарату.

Бренд азійської косметики ISEI на початку 2022 році втратив логістику на аутсорсингу, а в березні через окупацію Київської області,основний склад в Немішаєві був повністю розкрадений. «Основна задача 2022 року була – отримати повноцінну логістичну структуру в Україні та почати імпортувати знову. А в 2023 році власний імпорт вже працював в масштабах 2021-го. Блокування кордонів теж на нас вплинуло. Як і більшість бізнесів, ми отримали частину замовленого товару під високий сезон листопада-грудня із затримкою», – каже СЕО ISEI Костянтин Доронін.

З березня 2022 року по серпень мережа Будинок іграшок тимчасово перевела всі відправки на одного логістичного оператора, так як з кінця лютого 2022 року багато перевізників відмовилися від співпраці через дефіцит та значне подорожчання палива, ПММ та запчастин (ціни зросли майже на 60%). Співпрацю вдалося поновити з вересня 2022 року. В 2023 році ринок логістики в межах України частково стабілізувався, але мобілізація та міграція спричинили кадровий голод на складах і це стало новим викликом. В свою чергу, блокування портів та постійні обстріли, відсутність зворотних грузів та погіршення стану доріг на східних та південних напрямках призвели до подорожчання тарифів у перевізників.

«До того ж блокування кордонів позначилося на логістиці імпорту з Європи. Якщо в 2022 році головною проблемою стала тимчасова заборона на його ввезення, то з листопада 2023 року блокування кордонів з ЄС призвело до подвоєння ставок на транспортні перевезення і на сьогодні ставки не зменшуються», – повідомляє Марія Прищепа, керівник департаменту логістики.

А ось в українській компанії азійських товарів O!Some великих проблем з логістикою не було. Все через те, що власниця та СЕО Маріанна Самсонова має логістичне минуле і великий досвід роботи в міжнародній логістичній компанії Fialan, з якою наразі співпрацює як клієнт. «Я розумію як правильно формувати задачу для них, а вони розуміють яким оптимальним шляхом її розв’язати. В день, коли почалася повномасштабна війна, у нас в дорозі було чотири контейнери. Один з яких йшов залізничним транспортом через територію країни агресора. В той момент у мене взагалі не було розуміння, що робити з вантажем: на які морські порти змінювати доставку і як потім доставляти цей вантаж в Україну. Завдяки досвідченим спеціалістам Fialan, ми врятували всі наші товари та доставили їх на склад в Україну без суттєвого збільшення витрат», – коментує Самсонова.

В ТОВ «Руш» (магазини EVA та інтернет-магазин EVA.UA) кажуть, що 2022 рік повністю змінив напрямок руху морських перевезень в бік нашої країни, але за півроку ситуація стала контрольованою, а логістичне плече знов вирівнялось через нові порти в Європі. «В 2023 році через блокування кордонів всі мали проблемі з рухом транспорту з країн ЄС, але ми не могли повністю зупинити імпорт, тому попри завищені ціни та транзитний час у три тижні, а іноді і місяць, ми не зупинили й не скасували жодної запланованої поставки. Відповідно, товар був у мережі завжди, але іноді з запізненням», – повідомляє Валентина Волнянська, начальниця відділу ЗЕД комерційного департаменту ТОВ «Руш».

Найбільш ризиковані та не вигідні види транспорту

В O!Some кажуть, що наразі найбільш ризикованим видом транспорту є залізничний. «Ще є компанії, які возять вантаж з країн Південно-Східної Азії залізними дорогами, які проходять через росію. Маршрут пролягає до Європейської країни, де далі перевантажується на автотранспорт і потім слідує в Україну. Перевага такого виду доставки – це терміни, але на тому і все. Мені краще спланувати на шість місяців вперед, аніж користуватися таким видом доставки», – коментує Маріанна Самсонова.

В мережі ISEI як і раніше возять товари контейнерами, але тепер до сусідніх країн, далі це автоперевезення, яке подорожчало майже в два рази через блокування кордонів і часу, який на перетин витрачають перевізники. «Ще почали частіше використовувати авіа для невеликих замовлень. Зросли в вартості та термінах доставки й контейнерні перевезення через військові дії в Суецькому каналі, тому що тепер все йде в обхід Африці. Та й все ще ризикованими залишаються прямі заходи суден в українські порти», – каже Доронін.

В мережі Подорожник зазначають, що блокування Одеського порту вплинуло на доставку імпортних товарів морськими видами транспорту. “Тепер постачання здійснюється у порти Польщі, Румунії, а звідти – автотранспортом. Оскільки навантаження на порти ближніх країн зросло, то їм важко з цим справлятися і утворюються черги. Це значно вплинуло на терміни та вартість доставки. Тобто можна сказати, що цей вид транспорту ризикований. Його альтернатива – авіа, але це дорого, що також може призвести до подорожчання доставки. Відповідно найпопулярнішим залишається автотранспорт. Для доставки з Європи й по Україні ми використовуємо саме його. При цьому доставку ліків, для яких потрібні спеціальні умови перевезення, забезпечують постачальники”, – доповнює Паніматченко.

Специфіка роботи мережі EVA така, що вони не можуть відмовитися від жодного виду перевезень – морських чи авто. Тож тут мають прийняти їх з усіма ризиками.

До того ж якщо для експорту є покращенні умови, то для імпорту – ні. «Навпаки, митна система постійно намагається оскаржити ціни в контрактах та збільшити суму митних платежів, постійно оновлюються якісь реєстри. Але я знаю, що для експорту дійсно є покращення, це робиться з метою зробити українського постачальника більш привабливим серед аналогічних постачальників інших країн. Наприклад, мито на певні продукти вироблені в Україні набагато нижче, ніж мито для польського товару. Тут до речи незрозуміло що краще – з одного боку це дає можливість українським постачальникам краще експортувати товари, але це викликає агресію у польських виробників, які потім блокують кордони і через це страждає імпорт. Виходить якесь замкнуте коло», – коментує Самсонова.

Для мережі Будинок іграшок ризикованими напрямками в перевезеннях Україною залишаються схід та південь. «Так, справжнім челенджем та випробуванням для нас стало вивезення товару з магазину в Херсоні (ТРЦ Fabrika). Вивозили іграшки невеликими машинами під постійними обстрілами міста та основних доріг», – коментує Марія Прищепа. Також доставка власного імпорту з Китаю в 2024 році ускладнилася через блокаду Червоного моря. Наслідком вимушеної зміни маршруту стало подвоєння ставок на морські перевезення та затримки в графіках доставки грузів.

Як зараз ритейлері вирішують проблеми з логістикою

В мережі EVA роблять планування замовлень та відвантажень заздалегідь, щоб у разі виникнення форс-мажорів мати в запасі додатковий логістичний час.

Будинок іграшок проблему кадрового голоду вирішує шляхом максимальної оптимізації складських процесів та їх автоматизації, підвищенням рівня кваліфікації існуючого персоналу. Покращення ефективності дає змогу залучати меншу кількість людей на існуючих процесах. А в перемовах з перевізниками вдалося погодити лояльні тарифи на східні та південні напрямки.

В ISEI переорієнтовують вантажі на інші країни та роблять перерозподіл одного великого вантажу на три-чотири маленькі. Таке розв’язання проблеми дає змогу перевозити товар через пропускні пункти, де немає блокування.

Мережа аптек Подорожник належить до критичної інфраструктури і ліки завжди мають бути на полицях. Тому в компанії намагаються оптимізувати процеси та вчаться бути гнучкими та у максимально короткі терміни перебудовувати логістичні шляхи. Для розв’язання проблеми з нестачею водіїїв, намагаються залучати людей, які не підлягають мобілізації, а  також працюють з перевізниками, у яких є власні водії.

Прогнози на 2024 році 

Маріанна Самсонова виділяє наступні тренди в логістиці:

  • Складності у здійсненні валютних операцій. Банки стали більш вимогливими до нових контрактів. Для підтвердження міжнародного контракту необхідно підтвердити особу кінцевого бенефіціара, надати копію паспорта та інформацію підтверджуючу відсутність зв’язків бенефіціара з країною агресором. Також, необхідно обґрунтувати вибір постачальника, тобто надати банку зріз з аналітикою ринку аналогічних товарів, та довести, що умови обраного постачальника є найкращими. В середньому, процес узгодження нового контракту триває не менше 2-3 тижнів. Якщо компанія здійснює валютні операції вже багато років та є прозора історія покупки та імпорту товару, тоді всі ці узгодження можна пройти швидше.
  • Зміна термінів доставки у більшу сторону. До початку повномасштабного вторгнення, середні терміни на доставку товару з країн Південно-Східної Азії були 30-35 днів, з початком війни та змінами ланцюгів поставок через європейські порти, терміни змінилися на 40-45 днів, а у зв’язку з воєнними діями в Ізраїлі, терміни морської доставки досягли 60-65 днів. Це пов’язано з тим, що контейнеровози, які раніше проклали маршрут через Суецьку протоку, тепер мають прокладати маршрут через Мис Доброї Надії. Тож ритейлерам потрібно коригувати план закупок і закупати зимові товари вже в квітні.
  • Вартість логістики теж змінилася не в кращій бік. Через блокування кордонів з боку Польщі, вартість доставки однієї транспортної одиниці зросла майже вдвічі (з $4000 до $8000). Уявімо контейнер з господарськими товарами, закупна вартість якого дорівнює $40 000. Збільшення вартості на $4000 – це 10% від суми закупи, а це суттєвий вплив на ціну для роздрібного клієнта. Або для бізнесу, який не готовий підвищувати ціни і компенсує ці 10% зі свого прибутку. Так чи інакше, такі зміни суттєво впливають на економіку країни.

Враховуючи всі ці пункти, Самсонова каже, що більше схиляється до перенесення виробництва ближче до розподільних центрів, ніж перенесення ланцюгів поставки до виробників.

В ISEI гадають, що можуть виникнути ще гарячі точки на мапі світу, тому це не останнє зростання вартості перевезень. «Наразі, не дуже зрозуміла ситуація між Південною та Північною Кореєю, що так само може впливати на постачання частини нашого асортименту. Також сумний тренд блокування кордонів з нашою країною має продовження, це вже відбувається не тільки в Польщі, адже були поки що не довгострокові блокування в Словаччині та Румунії. Ще і перевезення через інші країни, де раніше не було такої кількості вантажів на кордоні, стають більш довшими у порівнянні з проїздом через польський кордон», – коментує Костянтин Доронін.

В 2024 році в мережі Будинок іграшок очікують на масове зростання цін на товари через ситуацію в Червоному морі. Також передбачають, що проблема кадрового голоду залишиться. І наголошують, що загалом рівень ризиків в логістичному сегменті (і не тільки) напряму залежить від подальшого розвитку подій на фронті.