Чт. Лип 18th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Партнерська мережа Admitad Україна проаналізувала онлайн-продажі під час Black Friday минулого року та оцінила тренди електронної комерції на 2023 рік.

Компанія прогнозує, що онлайн-продажі в Україні виростуть щонайменше на 60% та виділила типи товарів, які будуть найбільш затребуваними серед українців цього року, а також показала, де бренди можуть знайти нових клієнтів, пише RAU.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Щоб спрогнозувати найпопулярніші категорії товарів та ефективні канали трафіку, партнерська мережа Admitad Україна проаналізувала понад 148 млн онлайн-замовлень по всьому світу та понад 600 000 онлайн-замовлень в Україні.

Сплеск продажів буде нижчим, але тривалішим

У 2022 році продажі на Black Friday в усьому світі вкотре побили рекорди. Експерти в цій галузі стверджують, що глобальні замовлення в середньому зросли від 2% до 15% порівняно з 2021 роком. Сам факт того, що зростання відбувалося в нинішніх економічних умовах і в умовах високої інфляції, безперечно, є добрим знаком для бізнесу. Цього року українські бренди також повинні побачити помірне зростання продажів порівняно з менш сприятливим 2022 роком.

За даними Admitad Україна, за тиждень розпродажів покупці в Україні збільшили свої замовлення на 57%, а витрати – на 22% порівняно зі звичайним періодом. Цього року можна очікувати ще більшого сплеску, адже за оцінками Admitad Україна, у 2023 році загальна кількість онлайн-покупок в Україні зросте щонайменше на 7% порівняно з попереднім роком. За оцінками експертів, бренди можуть розраховувати на стрибок продажів на 60%.

З кожним роком можна спостерігати, як споживча активність розподіляється більш рівномірно протягом усього періоду розпродажів і менш сфокусована саме на п’ятницю. Багато компаній продовжують період розпродажів, включивши в нього дні, що передують Black Friday та наступні за нею. В результаті різниця в активності покупців у п’ятницю та інші дні розпродажів стала менш різкою порівняно з попередніми роками. Це свідчить про те, що частина додаткових замовлень була розподілена на різні дні.

Щоб не втратити цю додаткову активність покупців – брендам варто планувати свої дії на додаткові дні/тижні до і після розпродажу, а не обмежуватися лише вихідними чорної п’ятниці.

Які товари затребувані серед українців?

У 2022 році маркетплейси вийшли в лідери, їх частка в середньому складає понад 60% усіх продажів у світі та понад 65% продажів в Україні. При цьому користувачі як онлайн-маркетплейсів, так і окремих брендових магазинів мали дуже схожу поведінку при здійсненні покупок і спільні товарні інтереси.

Минулого року товари з категорій «Мода» та «Товари для дому» обігнали електроніку, яка раніше займала перше місце в рейтингу. Розподіл замовлень в цілому по світу виглядає наступним чином:

 • Мода (одяг, аксесуари, взуття, годинники) – 29,2%
 • Дім та сад – 21,1%
 • Електроніка та смартфони – 16,4%
 • Дитячі товари, іграшки та ігри – 10,4%
 • Краса та здоров’я – 7,4%
 • Спортивні товари – 3,9%
 • Автотовари – 3,8%
 • Інструменти – 3,8%
 • Інше – 4,8%

Сектор онлайн-сервісів відігравав більш активну роль у продажах. Щоб визначити їхню роль торік, Admitad Україна також дослідила загальний обсяг продажів, зокрема і через онлайн-сервіси. У Black Friday 2022 року до трійки лідерів увійшли квитки на заходи (10,6%), різні онлайн-сервіси (6,8%), а також комп’ютерні та мобільні ігри (6%).

Українські покупці сильно відрізнялися за типами популярних товарів від світових трендів – війна наклала свій відбиток на потреби покупців. Наприклад, лідером продажів стала електроніка: аксесуари на кшталт павербанків і зарядних пристроїв, засоби зв’язку, побутова техніка, зокрема обігрівачі – на них припало понад 32% усіх продажів. Далі йдуть товари з категорії «Лампи та освітлення» з 15,2% – у листопаді 2022 року вже почали відбуватися систематичні аварійні відключення електроенергії через обстріли з боку країни-агресора в різних регіонах України. На товари для дому та саду припало 14,9% продажів.

Лише на четвертій сходинці з 10,5% продажів опинилися одяг, взуття та аксесуари – українці значно знизили інтерес до цієї категорії товарів минулого року, особливо у порівнянні зі світовими показниками. З іншого боку, українці виявили підвищений інтерес до авто- та мотозапчастин – на них припало 6,4% замовлень. Ще 5,8% припало на категорію «Інструменти».

Всі перераховані вище категорії залишаються актуальними та у 2023 році, але деякі з них стали ще більш популярними. Ці основні товарні категорії наразі демонструють найбільш значне зростання:

 • Засоби особистої гігієни та фармацевтика +85%
 • Автозапчастини +69%
 • Побутова техніка та електроніка +32%
 • Одяг, взуття, аксесуари +29%
 • Електроніка +25%
Де залучати клієнтів?

За оцінками Admitad Україна, у 2022 році контент-сайти та онлайн-медіа залучили понад 23% усіх світових продажів під час Black Friday. Користувачі, які скористалися пропозиціями кешбек-сервісів, зробили ще 20,3% замовлень. 14,4% покупок здійснили відвідувачі вітринних сайтів, понад 9% –– користувачі купонів. Ще 8,6% продажів бренди отримали з контекстної реклами, а 8,2% – із соціальних мереж.

Кешбек-сервіси відіграли ще більш важливу роль для українських покупців, на них припадає майже 26% всіх покупок в країні. На контент-платформи припадає 20% усіх онлайн-продажів. Вітринні сайти та контекстна реклама мали дещо вищу купівельну активність порівняно з глобальною статистикою – на них припало 15,8% та 14,1% відповідно. Купони використовувалися трохи менше і принесли лише 6% всіх замовлень.

Також важливо звернути увагу на ті джерела продажів, які стрімко набирають популярність серед українців у 2023 році та збільшують кількість продажів:

 • Масова розсилка +35%
 • Вітринні сайти +33%
 • Контекстна реклама +25%

Все більше брендів впроваджують партнерський маркетинг у свої стратегії – кількість українських компаній, що працюють з цим інструментом, зросла у 2023 році. Причини зростання зрозумілі – партнерський маркетинг дозволяє бізнесу охопити абсолютно всі способи залучення клієнтів і отримати максимальне охоплення, не ризикуючи при цьому бюджетом та експериментуючи з новими каналами трафіку. Очікується, що партнерські продажі та прибутки вебмайстрів під час Black Friday оновлять рекордні максимуми. За оцінками Admitad України, у 2022 році прибутки вебмайстрів по всьому світу підскочили на 37% у цей період. В Україні вони зросли на 26%, і цього року вони можуть розраховувати на ще більші доходи.

Важливо враховувати популярні категорії та капіталізувати зростаючий вплив певних каналів трафіку. Це дозволить брендам максимізувати продажі та не програти у конкурентній боротьбі за клієнтів.