Ср. Дек 6th, 2023

З 3 жовтня Національний банк України послабив керування обмінним курсом валют. Нацрегулятор перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу.

Про це пише НБУ, передає The Page.

Чому НБУ перейшов до послаблення обмінного курсу

На думку НБУ, тривала фіксація обмінного курсу призводить до виникнення дисбалансів та викликає значні проблеми в майбутньому. Це може не лише послабити економіку та фінансову систему зараз, а й ускладнити відновлення ділової активності на етапі відбудови України.

«Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково. Йдеться про накопичення валютних дисбалансів, вичерпання міжнародних резервів, вимушену глибоку девальвацію та значний економічний спад. До того ж довготривала фіксація курсу створює оманливе відчуття його стабільності. Чим довше НБУ утримував би цей режим, тим важче б було з нього виходити», — пише НБУ.

Щоб уникнути всіх цих негативних наслідків, Національний банк поступово, створивши всі необхідні передумови, збільшує гнучкість курсу та переходить до режиму керованої гнучкості.

Обмін валют: що зміниться для населення

Правила встановлення готівкового карткового курсу залишаться без змін. Саме у цих сегментах ринку купує та продає валюту населення. Нацбанк нагадує, що півтора року курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими. За цей час вони як зростали, так і знижувалися. Наприклад, у липні цього року курс продажу готівкової валюти знизився нижче 37,2 грн/дол. США.

Зусилля НБУ й надалі спрямовуються на мінімізацію різниці між готівковим та офіційним курсом. Для цього є достатньо інструментів і ресурсів. Зокрема, НБУ може вжити заходів як для збільшення можливостей банків задовольняти попит клієнтів на готівкову валюту, так і для розширення можливостей клієнтів купувати валюту на готівковому ринку та в онлайні.