Нд. Чер 16th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Чергове дослідження, яке провела RAU методом онлайн-опитування приблизно сотні власників та CEO підприємств по всій Україні, показало, що на 20 серпня 2022 року було закрито з тих чи інших причин тільки 12% торгових об’єктів/магазинів. Це всього на 1% менше, ніж місяць тому, але порівняно із березнем, коли не працювала майже третина торгових точок (29%), це вже набагато кращий результат.

Згідно зі свіжими даними опитування торговельних мереж – членів RAU, через шість місяців повномасштабних бойових дій український ритейл відновив майже 60% колись закритих торгових точок.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Позитивний тренд

Варто ще раз відмітити, що дане опитування було проведено лише серед членів RAU, тому наведені нижче цифри можуть свідчити лише про загальну тенденцію та не відображають абсолютно точно втрати всього українського ритейлу. Проте позитивний тренд на відновлення чітко прослідковується протягом всіх шести місяців війни.

Так, із 15 557 торгових об’єктів всієї галузі, які працювали до війни, вже відновили роботу 13 709. Таким чином, відсоток діючих об’єктів складає 88%, а закритих – 12%. Якщо порівнювати з показниками березня, неважко помітити, що вже вдалося повернути до роботи додатково 17% торгових точок. Іншими словами, із 4481 не працюючих об’єктів вдалося відновити 2627, або майже 60%.

Як видно з графіка, позитивний тренд на відвойовування втрачених позицій почався вже в квітні, а протягом літа цей процес стабілізувався. Зокрема, відсоток закритих об’єктів в літні місяці регулярно зменшувався на 1%. У різних сферах торгівлі цей процес ішов по-різному, але відновлення роботи закладів торгівлі відбувається у всіх без винятку сегментах.

Продуктовий ритейл

Серед усіх секторів ритейлу тільки у FMCG-операторів у квітні збільшилася кількість закритих магазинів з 978 до 1117 точок. Збільшення частки закритих мінімаркетів, супермаркетів, гіпермаркетів було пов’язане з оптимізацією роботи продуктових мереж. Ритейлери змушені були залишити в роботі лише ті точки, де можна сформувати повноцінний асортимент, організувати своєчасне поповнення запасів і мати відповідний споживацький попит. Проте надалі кількість працюючих магазинів почала зростати й досягла у серпні відмітки у 4273 магазинів проти 3463 у квітні, тим самим збільшивши їхню частку майже до 92% з 76% відповідно. Наразі не працює всього 397 продуктових торгових точок. Загалом частка непрацюючих магазинів за шість місяців війни скоротилася на 12%.

Аптечний ритейл

Найшвидше відновили роботу мереж майже до довоєнного рівня продавці ліків та медичних виробів. Частка працюючих точок мереж досягла відмітки у 96% вже в червні, а в серпні працювало вже 3665 аптечних закладів або 96,5% від 3796 точок, які були відкриті до початку повномасштабної війни. Таким чином частка непрацюючих аптек зменшилася з 16% у березні до 3,5% у серпні, або на 13%.

Наразі залишаються закритими 131 аптечний заклад. Варто зазначити, що у липні кількість працюючих закладів була трохи вищою, ніж у серпні – 3677, але різниця у 12 точок не суттєво впливає на загальну картину і відображає в тому числі можливу оптимізацію мереж, як у випадку з продуктовим ритейлом.

Непродуктовий ритейл

Так само як і аптечні мережі, сектор non-food ритейлу стабілізував кількість відкритих магазинів на рівні 88-89% ще у червні. На кінець літа кількість відкритих торгових точок сягнула 2362, що на 434 одиниці більше, ніж було у березні. Відповідно частка закритих магазинів скоротилася з 27% до 11,1%, або на 16%. Наразі не працює 296 торгових закладів із 2652, які працювали до війни. Варто відзначити, що сектор non-food ритейлу, куди відносяться косметичні товари, засоби гігієни та інші товари повсякденного споживання, мають схожу динаміку з медичними засобами та продуктами харчування. Тобто такі мережі відчували найменший спад і найшвидше проходять шлях відновлення.

Ювелірні вироби

На відміну від споживчих товарів сектор jewelry був одним із тих, хто втратив на початку найбільше. Так, у перший місяць бойових дій залишились відкритими всього 194 із 1313 торгових точок, або лише 15%. Тому й відновлення у серпні до 808 відкритих магазинів або 62% виглядає масштабним досягненням. Загалом із березня до серпня кількість заново відкритих магазинів збільшилася на 47%. Наразі не працює 505 торгових точки, що на 18 магазинів менше, ніж у липні. Зазначимо, що майже половина точок торгівлі ювелірними виробами відновилася ще в квітні, а потім лише поступово та впевнено збільшувала частку працюючих магазинів.

Мережі АЗК

Торгівля паливом, так само як і ліками, затребувана в будь-який час, тому закриття близько 200 заправок (або 15%) із 1512, які працювали до війни, було пов’язано перш за все руйнуваннями або окупацією ворогом. Відповідно, по мірі звільнення територій та відновлення функціонування вцілілих АЗК, процент працюючих заправок поступово нарощувався. Станом на серпень вже працювало 1385 точок або 92% від довоєнної кількості. Тобто за шість місяців частка працюючих об’єктів мереж АЗК зросла на 7%. Тільки за останній місяць кількість закритих заправок зменшилася на 30 штук.

Торгівля побутовою технікою та електронікою

Дещо менш важливою сферою порівняно з паливом чи споживчими товарами у забезпеченні потреб українців є торгівля побутовою технікою та електронікою. Тут відновлення теж триває, але доля непрацюючих магазинів більш значна порівняно із вищезазначеними галузями ритейлу. Так, за два останніх місяці торгівля ПТіЕ зберегла частку закритих торгових точок на рівні майже 23% або 205 із 894 магазинів. За півроку вдалося збільшити частку працюючих точок на 21% і наразі вже відкрито 689 магазинів. Враховуючи особливості цього різновиду ритейлу можна передбачити, що відновлення розміру мереж буде йти повільніше, оскільки все, що могли швидко запустити, вже відкрито.

Fashion-ритейл

Торгівля одягом та взуттям і супутніми аксесуарами нагадує за динамікою відновлення сферу jewelry. Але тут ситуація трохи краща. Наразі з 563 магазинів, які були відкриті до початку війни, працює 406 або 72%. За шість місяців вдалося відновити цю частку на 44% і «дзеркально» розвернути стан справ, коли вже лишається тільки 28% точок закритими. За останній місяць кількість закритих магазинів скоротилася на 19 точок, або 3%. На темпи відновлення цієї сфери ритейлу прямо впливає обмінний курс валют, можливості ввезення товару (всі пам’ятають перелік критичного імпорту, куди не входили модні речі) та рівень споживацького попиту у конкретних регіонах країни, а також затягування з відкриттям ключових гравців ринку, таких як Inditex та H&M.

Магазини будматеріалів

Торгівля будматеріалами, хоч і просіла на початку війни, але почувалася значно краще навіть порівняно із сектором ПТіЕ. Так, станом на березень було зачинено з різних причин 32% із 111 магазинів, а вже у липні ця частка зменшилася до 19%, якою лишається і досі. Даний різновид торгівлі демонструє дуже плавну динаміку відновлення, збільшивши частку працюючих магазинів на 13% за півроку. Наразі приймають відвідувачів 90 торгових точок, не працює 21.

Тут відновили роботу тих магазинів, де це було можливо зробити швидко. Враховуючи, що подібні магазини – це великі об’єкти, які потребують значних коштів та зусиль для відкриття, цей процес надалі не може йти швидко. Проте, враховуючи відкладений попит на відбудову країни, даний сектор має великий потенціал.

Сфера розваг

Розважальні центри виглядають найбільше постраждалим сектором торгівлі під час великої війни. Так, у березні 2022-го лишилося працювати всього 13%, або 6 із 46 об’єктів. Тому й відновлення роботи через шість місяців виглядає дуже значимим. Так, у серпні вже працював 31 об’єкт, або 67% від загальної кількості. Тобто на 54% збільшилася їх частка.

Хоча, як видно із графіка, більше половини закладів вдалося відрити лише у червні, після того, як ситуація на фронтах більш-менш стабілізувалася. Наразі залишаються закритими 15 закладів, що на 4 менше, ніж у липні. Тому є сподівання, що у майбутньому їх стане іще більше і частка працюючих об’єктів перевалить за 70%.