Українська компанія-розробник програмного забезпечення Devlight оприлюднила дослідження щодо стану ринку ритейлу в Україні та його зміни впродовж кількох останніх років.
Видання PSM ділиться результатами дослідження, а УРТЦ пропонує головне з нього у своєму матеріалі.
За словами генерального директора компанії Devlight Ігора Полича, дослідження не тільки перезентує значення мобільних застосунків у сучасному ритейлі, але й підкреслює, чому так важливо забезпечувати винятковий конструктивний досвід для залучення та утримання клієнтів.
Обсяг ринку та ключові гравці
За даними звіту, у 2023 році українці витратили на товари та послуги через інтернет 182 млрд грн. Частка e-commerce у ритейлі становила 10%.
Товари онлайн купують майже 10 млн українців, з них 1,5 млн здійснили свою першу покупку в інтернеті цьогоріч.
За останні два роки кількість інтернет-користувачів в Україні знизилася, якщо у довоєнному 2021 році їхня кількість сягала 25,6 млн осіб, то у 2022-му цифра дорівнювала 19 млн (-26%), а торік — 18 млн (-5%).
З цієї кількості інтернет покупці у 2021 році становили 11 млн осіб, у 2022 році лише 8,5 млн осіб (-23%). Минулого року число зросло до 9,9 млн (+17%).
У першій десятці застосунків у категорії “Шопінг”, станом на травень 2024 року, опинилися:
- Temu.
- Sinsay.
- Reserved.
- OLX.
- AliExpress.
- Prom.
- Rozetka.
- Silpo.
- Joom.
- Shafa.
Рейтинг за даними Google Play дещо відрізняється:
- Temu.
- Reserved.
- Sinsay.
- OLX.
- Prom.
- AliExpress.
- Joom.
- Letyshops.
- Rozetka.
- Shafa.
Особливості ритейл індустрії
67% опитаних споживачів, за даними дослідження, надають перевагу офлайн-покупкам, оскільки це дає змогу покупцю самостійно перевірити справність та якість товару.
У той же час 73% респондентів залюбки користуються онлайн-покупками, зокрема, через можливість порівняти вартість товару в різних місцях.
За останні два роки 62% українців збільшили частоту покупок онлайн. 12% почали купувати менше товарів, а у 26% опитаних нічого не змінилось.
42% респондентів здійснюють покупки онлайн щомісяця, і лише 1% їх ніколи не здійснює.
Найчастіше українці купують онлайн одяг, косметику, електроніку та ліки. Отримують підтвердження про покупки через такі канали:
- Viber (56% опитаних);
- електронна пошта (50%);
- смс-розсилка (50%);
- пуш-сповіщення у застосунку (28%);
- дзвінок від менеджера (20%);
- Telegram (11%);
- інше (1%).
При цьому найзручнішим способом отримувати підтвердження замовлень для українців є саме смс-розсилка.
Особливості процесу онлайн-покупок
Найменш зручною платформою для комунікації зі службою підтримки українці вважають чат-бот, а дзвінок безпосередньо менеджеру компанії найкраще підходить для вирішення питань під час онлайн шопінгу, вважають 40% українців.
51% опитаних споживачів відповіли, що користувались опцією “купити в один клік”. Найпопулярнішою категорією товарів у даному випадку стала “їжа”, далі йдуть “спортивний інвентар одяг” та “електроніка”.
Втім, лише 60% опитаних готові надавати магазинам додаткові дані про себе, заради отримання акцій та персоналізованих пропозицій. 86% людей користується програмами лояльності та бонусами.
Щодо доставки, найчастіше українці замовляють її на поштові відділення та поштомати та обирають оплату карткою при отриманні товару.
65% людей віддає перевагу замовленням на сайтах через мобільний телефон, 44% обирає застосунки, 39% купує товари онлайн за допомогою комп’ютера (десктоп), а 24% використовує соціальні мережі.
Найпопулярніші застосунки ритейлерів, які встановлені на телефонах українців: Розетка, OLX, Aliexpress, Prom та Сільпо.
Рейтинг застосунків, які подобаються опитаним українцям найбільше:
- Розетка (46%);
- Aliexpress (29%);
- Tabletki.ua (27%);
- OLX (26%);
- Prom (22%);
- Сільпо (20%);
- Eva (14%).
В цілому задоволеність досвідом користування застосунками для онлайн шопінгу висловили 73% респондентів.