Українці витратили на 23% більше на покупки з маркетплейсів у 2023 році, у світі ця цифра збільшилася на 7%. Кількість замовлень зросла ще більше – на 35%.
Партнерська мережа Admitad провела аналіз понад 120 млн замовлень з маркетплейсів по всьому світу та понад 3,2 млн замовлень в Україні, щоб виділити основні зміни у галузі в 2023 році, пише The Page.
Дослідження включає статистику з понад 150 маркетплейсів, серед яких світові гіганти Alibaba і Amazon та провідні українські маркетплейси Rozetka, OLX, Prom.ua тощо.
У яких містах покупці були найбільш активними?
- Київ,
- Львів,
- Дніпро,
- Харків,
- Вінниця,
- Одеса,
- Луцьк,
- Полтава,
- Запоріжжя.
У яких категоріях покупці зробили найбільше замовлень у 2023 році?
- інструменти,
- автозапчастини,
- товари для дому,
- товари для спорту.
Мобільні продажі зросли по всьому світу
Мобільні замовлення у всіх покупках з маркетплейсів зросли з 22% до 34%. У 2023 році в Україні це зростання було ще стрімкішим – з 25% до 38%.
На зростання продажів також суттєво вплинуло і використання різноманітних інструментів з маркетингової підтримки, які маркетплейси пропонують брендам на своїх майданчиках для просування їхніх товарів.
Наприклад, Amazon Marketing Services продовжував активно зростати у 2023 році. Багато локальних маркетплейсів в Україні також застосовують подібні методи, аби допомогти брендам максимізувати продажі, а отже і прибуток самого маркетплейсу.
Як розподілилися інтереси покупців у світі за категоріями у 2023 році
- Мода (24%)
- Електроніка (17,1%)
- Товари для дому та саду (13,4%)
- Косметика (7%)
- Іграшки та товари для хобі (4,8%)
- Автозапчастини(4%),
- Спортивні товари (3,6%)
Порівняно з 2022 роком частка продажів у категоріях «Мода» та «Товари для дому та саду» значно зменшилася. Натомість категорії «Інструменти» (3%) та «Освітлювальні прилади» (2,5%) наблизилися до топ-позицій.
Як виглядають ТОП товарних категорій в Україні у 2023 році
В Україні топ-категорії виглядають схоже, але все ж є суттєві відмінності. Наприклад, безумовне лідерство серед електронних покупок: телефони, побутова техніка, електронні компоненти тощо.
- Електроніка – 29%
- Дім та сад – 15,9%
- Мода – 14,6%
- Інструменти – 7%
- Автозапчастини – 6,7%
- Спортивні товари – 5,8%
- Краса та здоров’я – 5,3%
- Лампи та освітлення – 5,1%
- Мати та діти – 3,3%
- Іграшки та хобі – 3,2%
- Інше – 4,1%
Які категорії показали рекордні темпи зростання кількості замовлень в Україні
- Інструменти – +81%
- Автомобілі, запчастини та аксесуари – +75%
- Дім та сад – +57%
- Спортивні товари – +55%
- Краса та здоров’я – +53%
- Лампи та освітлення – +52%
У 2023 році середній чек покупки на маркетплейсі у світі становив $23, в Україні він був трохи меншим – $20.
Кешбек-опції та партнерські магазини стали популярнішими
Користувачі активно використовують кешбек-опції при покупках на маркетплейсах, зокрема на кешбек-сервіси припало до третини всіх покупок. Наступними за ефективністю на світовому ринку були контент-маркетплейси, партнерські магазини, купонні сервіси, контекстна реклама, соціальні мережі та мобільні додатки.
У 2023 році на 17% зросли продажі через партнерські магазини, які агрегують пропозиції товарів та послуг з вебсайтів і торгових майданчиків різних брендів, створюють тематичні товарні стрічки. Продажі на маркетплейсах через купонні сервіси також зросли більш ніж на 10%.
Як залучалися продажі для маркетплейсів
- партнерські магазини (20%),
- кешбек-сервіси (17%),
- контент-сайти (16%),
- контекстна реклама (10,7%),
- масова розсилка (9,6%),
- купони (8,6%),
- соціальні мережі (5,1%),
- месенджери (4,3%).
Масові розсилки та партнерські магазини продемонстрували рекордне зростання продажів на маркетплейсах в Україні – кількість замовлень через них зросла на понад 75% та 47% відповідно.
Також варто відзначити, що все більше маркетплейсів використовують партнерський маркетинг для прискорення зростання продажів. Зростає і кількість партнерів, готових за винагороду залучати замовлення від рекламодавців.
У 2023 році їхня кількість в Україні збільшилася на 10%, а сума прибутку – на 33%.