CEO Zakaz.ua Андрій Курський розповів, що чимало українців, які виїхали за кордон чи в інші міста, продовжують замовляти продукти онлайн для своїх батьків вже звідти.
Залучення споживачів старшого покоління до активного шопінгу онлайн — одна з помітних рис розвитку ринку продуктового e-commerce, пояснює Курський.
За словами експерта, перший суттєвий поштовх онлайн-ритейл продуктів харчування відчув під пандемії коронавірусу. Тоді кількість замовлень у Zakaz.ua зросла на 75%, а вже навесні 2022 року новим бустером стали відключення світла, потім – часті повітряні тривоги.
Люди почали активніше купувати продукти в інтернеті для оптимізації свого часу. А про інші причини українців замовляти їжу дистанційно, зміни ринку та його перспективи, Андрій Курський розповів у коментарі The Page. Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне у своєму матеріалі.
Зростання продуктового e-commerce
Дослідження Kantar Ukraine у жовтні 2023-го свідчить про те, що 93% українців мають досвід онлайн-покупок. Частка тих, хто надає перевагу офлайн шопінгу за два роки знизилася з 57% у 2021 році до 38,5% у 2023-му.
При цьому значно зросла кількість користувачів, які замовляють онлайн продукти харчування щотижня: з 6% у 2021 році до 19,4% у 2023-му.
Наприклад, кількість чеків замовлень онлайн у мережі VARUS зросла більш ніж у 4 рази за останній рік.
Люди почали більш раціонально підходити до закупок. Шукають більше акційних пропозицій, товарів соціальної групи, купують більше бакалії. Попит на дорогі смаколики, преміальні алкогольні напої скоротився приблизно на 9% порівняно з 2021 роком, — розповідає Андрій Курський.
Також опитування Kantar Ukraine підтверджує зростання інтересу українців до спеціальних цін, акцій та можливості отримати знижку при використанні карток лояльності.
На думку Курського, точка зростання для його компанії полягає саме у тісній співпраці з ритейлом, адже роздрібні мережі будуть ще більше заохочувати покупців подібними пропозиціями.
Споживацькі стратегії українців
За словами Business Intelligence Expert компанії Kantar Ukraine Оксани Марусич, 54% покупців в Україні в онлайні та офлайні вдаються до економії і замовлення продуктів в інтернеті часто здійснюється саме з цих міркувань.
Серед топ факторів вибору продуктів в онлайні:
- широкий асортимент («можна купити все») — 43%;
- безкоштовна доставка — 43%;
- низькі ціни — 42%;
- швидка доставка — 40%.
Найпопулярніші продукти
У Zakaz.ua відзначають, що середня вага кошика та середня кількість позицій у чеку залишились на рівні 2021 року, однак середні чеки зросли на 25% у порівнянні з 2022 роком.
Найбільше зростають недорогі продукти з категорій повсякденного вжитку, але є і інші тенденції. Так, серед українських споживачів відчувається світовий попит на здорове харчування.
Аналітики Zakaz.ua у 2023 році помітили збільшення продажів кулінарії на 24% проти 2022 року.
У топ-10 за кількістю продажів у 2023 році увійшли:
- салат “Оселедець під шубою”;
- олів’є;
- вінегрет;
- курка гриль;
- домашні котлети;
- голубці;
- котлети по-київськи;
- піца;
- салат з вареного буряка;
- сосиски в тісті.
Набирають попиту і товари з категорій “Власна пекарня” та “Власна кондитерська”.
У VARUS зазначають, що середній чек на онлайн-замовлення збільшується пропорційно зростанню цін.