Чт. Січ 2nd, 2025

Станом на 13 червня в Україну на умовах пільгового розмитнення завезли 163 тис. автомобілів. З них лише 0,4%, або 735 одиниць, становлять електрокари. Виходить, що криза на ринку палива не підштовхнула до купівлі «електричок». Переважна частина автовласників упевнена, що ситуація з паливом нормалізується, пише The page.

Черги на АЗС зникнуть після того, як буде забезпечено запаси палива щонайменше на два тижні – зараз вони становлять 7 – 8 днів, а до війни були на 15 – 16. Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко в ефірі всеукраїнського телемарафону 13 червня.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Що відбувається з імпортом пального

За словами Свириденко, обсяг імпорту палива в березні становив 60 тис. тонн, у квітні – 121 тис. тонн, у травні – 380 тис. тонн.

Аналітик консалтингової компанії «Нафторинок» Олександр Сіренко в коментарі зазначив, що на початку червня загальний обсяг імпорту досяг 18,0 тис. тонн на добу. «Ринок досягає обсягів імпорту, який був у довоєнний час, а за окремими видами, наприклад бензином, обсяг уже перевищує постачання в січні – лютому. З огляду на падіння споживання це дуже гарні показники», – вважає експерт.

Нинішнє збільшення постачання – це результат надходження пального, яке було закуплено ще в першій половині травня.

За планами імпортерів, постачання в червні можуть перевищити споживання. «Це, безумовно, чинить тиск на ціну в опті та на АЗС. Якщо в Кабміні хочуть повернути контроль над ситуацією на ринку пального, то потрібно обмежити націнку на АЗС, яка зараз через зростання котирувань впала на $200 — до $500 на тонні, але й далі є на найвищому рівні у Європі», – говорить Сіренко.

Директор «Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн вважає, що імпорт автогазу вже перевищив очікування, за дизпаливом (ДП) – виходить на прогнозні показники, за бензином – поки що не дотягує 20 – 25%. Щодня в країну заходить понад 230 машин із пальним.

У червні кількість постачальників ДП зросла в півтора раза і досягла майже 100, удвічі менше (але на третину більше, ніж у травні) імпортерів автогазу (45), бензину – 27 (21).

288434865-2006847656152664-3932507482191686024-n.jpg

«Звісно, проблеми не скінчилися, до цього ще дуже далеко. Постачання зростають, але й споживання не стоїть на місці. Повертаються люди, активізується бізнес. А в серпні – вересні на нас чекає сезонний пік споживання», – зазначає Куюн.

Логістичні та інші проблеми на ринку палива

В Україні лише 10% автовозів можуть їздити за пальним до країн ЄС, решта не відповідають європейським технічним вимогам (переважно не підходять автоцистерни). Про це сказав комерційний директор мережі АЗС «ОЛАС» у Рівненській області Олег Хомич. Замовлення на виготовлення автоцистерн не приймають до жовтня через навантаження виробничих потужностей.

«У Європі українці вигребли всі вільні бензовози, розміщено замовлення на виробництво», – підтверджує Куюн.

«Через зміну логістичних шляхів і збільшення попиту на перевезення пального автовозами в кілька десятків разів збільшилася вартість послуг на перевезення. Наприклад, раніше вартість рейсу автовоза на 20 тонн палива становила 1,5 тис. євро, а зараз – до 7 тис. євро», – зазначає Хомич.

Куюн вказує на фінансові проблеми. «Європейські банки не тільки не фінансують прямі угоди на постачання пального в Україну, фактично вони не хочуть розглядати контракти в усіх потенційних регіонах, які можуть бути залучені до таких постачань».

«Відчуваючи попит, не можуть скласти собі ціну постачальники, судновласники, перевізники. На ринку з’явилася маса аферистів», — додає Куюн.

Він наголошує, що великі постачальники дуже обережно ставляться до України. Подейкують, що такі рекомендації їм надають безпосередньо чиновники — мовляв, не поспішайте. Наприклад, у Болгарії трейдери погоджують обсяги постачання в Україну з урядом. «Незадоволені молдавани, бо українці розігнали оптові ціни, тому в країні зупинилося чимало АЗС. У Польщі – протести водіїв. Угорщина… тут усе зрозуміло», – пояснює Куюн.

Що відбувається на АЗС

Сергій Куюн поділився своїми спостереженнями за роботою столичних АЗС на ранок 15 червня:

  • черг за автогазом взагалі немає. Єдиний виняток – станції, де газ продається по 37 грн (переважно 42 – 45 грн);
  • кілька АЗС із ДП були взагалі без черг або стояли 5 — 10 машин, що взагалі важко назвати чергою на тлі травневих подій;
  • за бензином – 20 – 30 машин.

Він додав, що днями масову інтервенцію здійснила мережа KLO – бензин був майже на всіх станціях, що працюють. Періодично роблять «вилазки» AMIC і UPG. Marshal виставила на вихідних А-95 по 62 грн, черг не було, але за два дні стела знову згасла. Те саме сталося зі «спиртовим» бензином на БРСМ. У «Привату» (ANP) у столиці небагато станцій, але він є одним із найстабільніших продавців бензину.

Активізація ринку призвела до зниження тиску на WOG і ОККО, які виставляють товар у вільний продаж щодня.

Основні обсяги мережі продають через свої застосунки, про що говорять черги на АЗС, навіть якщо там на стелах горять нулі.

Довідка

За даними «Нафторинку», у 2021 році Україна імпортувала 6,85 млн тонн ДП, 1,28 млн тонн бензинів і 1,6 млн тонн автогазу, а споживала 8 млн тонн ДП, 5 млн тонн бензинів і 2 млн тонн автогазу.

До 24 лютого Україна імпортувала приблизно 80% спожитих нафтопродуктів.