Під час весняного карантину серед українців зріс інтерес до персонального транспорту. Середній чек протягом року становив 930 грн, а найбільшу кількість доставок товарів в Україні було здійснено у межах Києва. Більше про тенденції покупок українців онлайн у 2020 — у дослідженні OLX.
Дослідження Shopify Plus[1] стосовно тенденцій розвитку електронної комерції показує, що пандемія COVID-19 не минула безслідно для сфери онлайн-продажів. Вона задала нову нормальність, у якій роки потенційних змін сталися протягом кількох тижнів, і їх неможливо ігнорувати.
Бум онлайн-шопінгу стимулює рекордну конкуренцію
Навесні 2020 було помітним глобальне зростання попиту на електронну комерцію та зручні опції отримання товару. Такі ж тенденції помітні і в Україні. Із запровадженням локдауну роздрібні офлайн-магазини були вимушені закритися. Це позначилося і на популярності онлайн-шопінгу — вона досягла своєї максимальної частки від усього світового ритейлу — 16,4%[2]. По суті, такий глобальний “бум” відбувся протягом двох місяців весни 2020 року.
Такі ж зміни помітні і на українському ринку. У покупців значно зріс інтерес до онлайн-шопінгу від початку пандемії. Так, за даними OLX Доставка, у 2 кварталі в порівнянні з першим кількість покупок онлайн зросла на 24%. У 3 кварталі помітний спад на 11%, а напередодні новорічних свят та запровадження січневого локдауну — знову ріст на +29%.
Середній чек протягом 2020 року становив 930 грн, а найбільше його зростання відбулось у 3 кварталі — +10% до 953 грн.
Нова поведінка покупців видозмінює майбутнє ритейлу
2020 в електронній комерції можна було охарактеризувати різким зростанням продажів у неочікуваних категоріях. Дослідження Shopify показує, що онлайн-покупці стали звертати більше уваги на такі товарні категорії, як продукти харчування, здоров’я та гігієна та предмети домашнього вжитку.
[1] Дослідження The Future of Ecommerce Report 2021. Методологія — внутрішні опитування торговців Shopify Plus, що працюють в США, Канаді, Азії, Тихоокеанському регіоні, Європі та Близькому Сході.
Аналітика OLX по відгуках показує, що у 2 кварталі із стартом карантину у порівнянні з попереднім періодом значно зріс інтерес до наступних товарів:
— велотранспорт (+136%, середній чек — 772?);
— роликові ковзани (+112%, 667?);
— садовий інвентар (+110%, 507?);
— дитячий транспорт (+98%, 899?);
— товари для саду та городу (97%, 673?).
Помітне як притаманне сезонне зростання інтересу до деяких категорій (наприклад, товари для саду та городу), так і нові тенденції, що можна пов’язати із пандемією та епохою new normal (“бум” на персональний транспорт).
У 3 кварталі, із першими послабленнями обмежень, зросла кількість відгукувачів у наступних категоріях:
— квитки (+318%, середній чек — 763?);
— товари для школярів (+121%, 411?);
— товари для хокею (+34%, 749?);
— ковзани (+30%, 1 361?);
— весільні аксесуари (+30%, 314?).
У 4 кварталі інтерес покупців був пов’язаний переважно із сезонністю:
— ковзани (+643%, середній чек — 561?);
— лижі та сноуборди (+440%, 959?);
— світильники (+143%, 442?);
— товари для хокею (+130%, 788?);
— головні убори (+95%, 319?).
Користувачі обирають бренди зі швидкою та стабільною доставкою
Зважаючи на соціальне дистанціювання та суворий карантин, чимало бізнесів стали шукати вихід і робити ставку на онлайн. На OLX в період з лютого по листопад 2020 кількість бізнес-клієнтів збільшилася на 10% — зараз на платформі більше ніж 32 тис. магазинів.
Обмеження офлайн-торгівлі спровокувало “бум” на послуги доставки. Тепер наявність доступної опції отримання товару — необхідність для брендів.
Статистика OLX Доставка показує, що найчастіше у 2020 році покупки мандрували в межах Києва — їх було 120 тис. Жителі столиці найбільше намагалися мінімізувати свої соціальні контакти і обирали отримувати товари завдяки доставці.
Між регіонами товари найбільше подорожували за такими напрямами:
— Київ — Харків — 33 тис;
— Харків — Київ — 32 тис;
— Київ — Одеса — 27 тис;
— Київ — Дніпро — 26 тис.
Найбільшу відстань у 2020 році посилки долали з Ужгорода — 652 км в середньому, Дрогобича — 538 км та Маріуполя — 534 км.
Цілком ймовірно, що тренди, які задав локдаун та обмеження соціальних контактів будуть лише підсилюватися. Але із настанням таких змін у електронній комерції як покупці, так і продавці залишаться у виграші, адже у перших з’явиться доступ до ще більшої кількості унікальних пропозицій, а у других — стійкий до змін ринок збуту.
Довідка про компанію
OLX — один із найбільших онлайн-бізнесів в Україні. База ресурсу налічує понад 13 млн оголошень і щомісяця поповнюється на 4 млн нових пропозицій. Щохвилини на платформі з’являється 90 нових оголошень і укладається 7 400 успішних угод з OLX Доставка протягом дня між продавцем та покупцем, це 1 угода кожні 12 секунд. Щодня через автомодерацію проходить понад 130 тисяч нових оголошень, аналізується 15 000 підозрілих профілів на фішинг, виявляється та блокується близько 30 фішингових сайтів.
Кожен другий український онлайн-користувач відвідує OLX мінімум раз на місяць. Сервіс входить до 10 найбільш відвідуваних торгових майданчиків світу. А мобільний додаток OLX встановлений на кожному другому українському смартфоні та займає першу позицію в категорії “Купівлі” для IOS та Android, за даними SimilarWeb.