Вт. Тра 21st, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

За останні два роки бізнес-ландшафт в Україні суттєво змінились. Зокрема, суттєві зміни відбулися в демографії споживачів, структурі попиту, умовах ведення бізнесу, логістиці тощо. Усе це призвело, до того, що ряд компаній не змогли пристосуватись до нових реалій і вимушені були суттєво зменшити чи взагалі припинити свою діяльність. Хоча деякі бізнеси змушені були піти з ринку через помилки та неетичну поведінку своїх власників. RAU зробив огляд ритейлерів та компаній з суміжних областей, які за останні два роки припинили свою діяльність.

Пішли назавжди

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну з мільйонними боргами закрився, здавалось би, перспективний  сервіс доставки їжі Rocket, який до того активно розвивався. У 2021 році український стартап, який оцінювався у $50–100 млн, встиг вийти на європейський ринок. До кінця того року засновники Rocket Олексій Юхимчук та Станіслав Дмитрик планували вийти на беззбиткову роботу, але натомість в компанії відбулась хвиля скорочень.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Згодом стало відомо про серйозні проблеми з фінансуванням компанії, які з’явились після обвинувачення у фінансових махінаціях співзасновника компанії Тимура Рохліна, розслідування щодо якого триває досі. Вторгнення росії в Україну стало останнім випробуванням, яке проблемний бізнес не подолав. Власники компанії просто зникли й перестали виходити на зв’язок, заборгувавши мільйони ресторанам за вже продані страви. Зокрема, власникам десятьох закладів сервіс сумарно винен 1,16 млн грн. Лишилися борги у компанії й перед співробітниками компанії. Згодом Rocket провели через контрольоване банкрутство. А торговельну марку вже неіснуючого сервісу доставки Rocket нещодавно продали за 87 000 грн (замість 3,6 млн грн на старті).

Восени 2022 року закрив усі відділення, не витримавши конкуренції та роботи в воєнних реаліях, поштовий оператор Justin. Компанія, що входила до Fozzy Group, вийшла на ринок України у 2017 році, мала амбітні плани потіснити Нову пошту та відкривалася у всіх маркетах Сільпо та Фора.

Новий гравець намагався зайняти нішу «Забирати посилки дорогою додому»: увечері клієнт заходив до супермаркету по продукти й одночасно міг забрати посилку, яку напередодні замовив в інтернет-магазині. Однак Justin не вдалося отримати всіх бажаних локацій у мережі Сільпо, а ціни на оренду в наявних місцях були високі. Із приблизно 540 відділень лише близько 220 містилися в торгових точках Fozzy Group. Також не вдалося об’єднати логістику Сільпо і Justin.

Крім того, виявилося, що українцям було ближче і зручніше забирати посилки з Нова пошта. Мережа торгових точок Fozzy Group була приблизно в 35 разів менша, ніж мережа відділень і поштоматів Нова пошта. Ці факти, висока конкуренція, нестача персоналу, незадовільні фінансові показники значно ускладнили становище Justin. Останньою краплею стало відкрите вторгнення росії 24 лютого цього року. Ринок інтернет-торгівлі обвалився, кількість замовлень та доставок знизилася до нуля. Це стало вироком для Justin: компанія фактично перестала існувати.

У підсумки, провалилася базова гіпотеза бізнес-моделі Justin про те, що споживачам буде зручно забирати посилки після шопінгу в супермаркеті.

У березні цього року закрився ще один проєкт від власників Сільпо — мережа магазинів гаджетів ringoo. У Fozzy Group головною причиною згортання роботи мережі назвали неактуальність регіональних офлайн-магазинів через стрімкий розвиток онлайн-торгівлі, а також падіння продажів через негативний вплив загальної ситуації в країні.

Офіційне оголошення про закриття мережі електроніки ringoo, яка входить у Fozzy Group Володимира Костельмана, відбулось 20 березня, а до 31 березня тривав «перехідний період» для виконання зобов?язань ringoo перед партнерами та покупцями. Мережа налічувала 76 торгових точок у більш ніж 50 містах України, як у великих містах, так і у районних центрах. Її локації вже займає велика регіональна мережа Кібернетики.

На думку Артема Ретіна, Fozzy Group позбавився непрофільного активу, на який потрібно постійно виділяти ресурс. Оскільки головні активи ритейлера – це продуктові мережі Сільпо, Фора, Thrash!Траш! У свою чергу Голова правління та співзасновник Асоціації ритейлерів України Андрій Жук відмітив, що Fozzy Group багато експериментує. Так, у лютому компанія запустила медичну мережу Doctor Sam. Також у них є фармацевтичні супермаркети Біла ромашка, магазин зоотоварів e-zoo, спортивна мережа Apollo Next, маркетплейс MauDau, ресторани, виробництво і навіть власний банк. «Але коли бізнес дотаційний – Fozzy його закриває», – зазначив Жук. За 2023 рік дохід ТОВ «Гараж Мобайл Груп» склав 266,6 млн грн, що на 25,5% менше, ніж у 2022 році, свідчать дані Опендатабот. Чистий збиток компанії – 49,2 млн, вартість активів склала 376,8 млн грн. Зобов`язання ringoo у три рази перевищують виторг у 2023 році.

У лютому цього року припинили свою діяльність дитячі інтернет-магазини pampik.com та panama.ua. Ймовірними причинами закриття діяльності магазинів називаються труднощі роботи в умовах військового стану, падіння дитячого ринку та спадаюча динаміка народжуваності в країні. З огляду на це, інвестори прийняли рішення припинити діяльність pampik.com та panama.ua як окремих проєктів. Клієнтам, які співпрацювали з цими інтернет-проектами запропонували перейти на обслуговування на платформу одного з маркетплейсів.

“З огляду на важкі часи воєнного стану, дитячий ринок, об’єм якого впав більше ніж наполовину, та динаміку народжуваності, що спадає, на жаль, проєкти не можуть повноцінно розвиватися, фокусуючись лише на асортименті категорії “дитинство”. Тому на сьогодні інвестор ухвалив рішення – Пампік та Панама припиняють свою діяльність як окремі проєкти та поступово запропонують своїм клієнтам перейти на платформу одного з маркетплейсів”, – йшлося у зверненні ритейлерів до партнерів.

Нагадаємо, що співзасновниками інтернет-магазину Pampik у 2010 році стали Шахін Мусаєв та Олег Шапоренко. Через 10 років вони продали ресурс інвесткомпанії Dragon Capital. А у червні 2022 року найбільший гравець на ринку парфумерії та косметики в Україні MakeUp Сергій Волобуєв отримав в управління від Dragon Capital інтернет-магазин parfums.ua, натомість передав йому свій інтернет-магазин із дитячими товарами panama.ua. За словами Волобуєва, об’єдналися лише доставки Pampik та Panama.

На межі закриття

Минулого року скоротила більшу частину своєї мережі ресторанів L’Kafa Group. Станом на липень 2023 року функціонувало менш як десять закладів із трьох десятків ресторанів та кафе різного формату, які входили до L’Kafa Group. Головний сайт групи не працює, а інформація в соціальних мережах не оновлюється з травня 2023 року. На Facebook-сторінці L’Kafa, вказані адреси лише чотирьох закладів, які працювали на момент 23 лютого 2022 року, але у 2023-му згадувався лише заклад у ТЦ Україна.

На думку одного із директорів з продажів FMCG-компанії, який попросив не називати його імені, закриття закладів L’Kafa сталося тому, що основний фокус у них був на караоке, а нині це не те дозвілля, яке обирають люди в поточних умовах. Усама Кафа, який заснував ресторанну компанію у 1998 році, підтвердив журналістам, що у зв’язку з військовим становищем у країні та обмеженнями комендантської години в компанії змушені були тимчасово заморозити роботу деяких об’єктів, а решту переформатували на денні. Загалом за 15 років свого існування компанія відкрила 67 ресторанів, але одночасно працюючих завжди було не більше 30-40. Зокрема, компанія L’Kafa Group розвивала ресторани у декількох форматах, серед яких мережі «Захади, Дарагой», «Чайхона Базар», Just Beer Bar, L’Kafa та ресторан Silvio D’Italia. Сумарно перед великою війною мережа нараховувала 30 закладів.

Крім того, як з’ясували журналісти за даними youcontrol, кінцевим бенефіціаром L’Kafa Group є Олександр Сокіл. Хоча в соціальних мережах та в інтерв’ю Усама Кафа називає себе власником ресторанної групи.

Проте проблеми у мережі почались ще до початку великої війни. Зокрема, у соціальних мережах, під постами ресторанної компанії, можна знайти відгуки її екс-працівників, які вказують на заборгованість по зарплаті, податках та навіть платі за оренду.

Варто також зазначити, що компанія часто намагалася експериментувати, витрачаючи ресурси на нові проекти. Наприклад, весною 2018-го були плани запустити мережу продовольчих маркетів Bazar Express. Планувалося відкрити мережу із 30-40 торгових точок у форматі магазин біля дому. Дійшло до відкриття однієї точки на Чоколівському бульварі, 37 в Києві. Також на відвідуваність мережі могли вплинути репутаційні скандали, зокрема з відкриттям восени 2015 року в Будинку Профспілок ресторану мережі L’kafa, коли активісти виступили проти розміщення розважального закладу в будівлі, з якою пов’язані трагічні події часів Революції Гідності. В будь-якому разі помітно, що конкуренції не витримують різні заклади ресторанної групи.

Удвічі скоротив мережу Хлібний і відмовився від майже всіх своїх немережевих ресторанів у Києві ресторатори Дмитро Заходякін та Аліна Косічкіна. За час великої війни в мережі Хлібний із 18 закладів залишилось лише дев’ять. Окрім того, зачинились й інші ресторани — Редкая птица, на місці якого зараз працює Жар і м’ясо інших власників, та Agatha. Партнери також відмовились відкривати заклад Bird milk, який мав з’явитись у лютому 2022-го.

Мережа Хлібний була заснована рестораторами у 2018 році. Пізніше були відкриті заклади Редкая птица, Agatha та готувався до відкриття Bird milk. Відомо, що сума інвестицій в кожен Хлібний могла складати близько $400 тис. А новим інвестором рестораторів міг стати бізнес-партнер бізнесмена Ігоря Коломойського Михайло Кіперман. В соціальних мережах можна знайти багато спільних фото Заходякіна та Косічкіної із дружиною Кіпермана — Альоною.

Після початку повномасштабного російського вторгнення ситуація змінилась — перша половина 2022-го була збитковою для рестораторів, а Михайло Кіперман, за даними джерел NV Бізнес, міг відмовитись інвестувати в ресторанний бізнес свого партнера. Тож Заходякін почав закривати заклади. Окрім немережевих закладів, він закрив  дев’ять  закладів Хлібний – половину мережі.

Окрім складнощів роботи в воєнний час “підкосити” заклади рестораторів могли й неодноразові скадали, пов’язані з неналежним сервісом, невиплатою заробітної плати співробітникам та неоднозначними постами у соціальних мережах з цього приводи Аліни Косічкіної, на яку після цього вилилась хвиля обурених відгуків від користувачів і в результаті їй довелось зробити свої сторінки непублічними.

Зараз відомо, що Заходякін планує відкрити ресторани в Лондоні. Однак розвивати успішний бізнес у двох країнах одночасно майже неможливо, впевнений співвласник мережі Mafia та ресторану BAO Тарас Середюк. . Тож, за ситуації, яка склалась, Заходякін може закрити свій український бізнес.