Пн. Лип 15th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Соціальна відповідальність, омніканальність та нестандартні рішення – в 2023 році закріпилися тенденції, які окреслилися  в попередні кризові роки, й до них додалися цілковито нові, які були продиктовані новими реаліями війни.

Серйозні виклики повномасштабної війни, такі як зменшення попиту через масовий відтік населення за кордон, внутрішня міграція, перебої в енергопостачанні, зниження платоспроможності покупців, а також зміни в логістичних ланцюжках змусили гравців ринку адаптуватися й вчитися працювати в нових реаліях. Про тренди, основні показники та прогнози аналітиків і учасників ринку пише Property Times. RAU пропонує ознайомитися з головними тезами.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Нові тренди в споживанні

CEO Nhood Україна, міжнародний директор з Tenant Representation, Nhood Holding Ганна Корягіна, виділила головні тренди серед споживачів, орендарів та власників ТРЦ. Так, споживачі вибирають формати торгівлі, які відповідають їх ціновим очікуванням, а також знаходяться поруч. Наочний приклад – стрімкий розвиток мережі Аврора, яка працює у форматі “one dollar store” і кожні 14 годин відкриває новий магазин буквально на кожному кроці.

По мірі стабілізації валютного курсу також проявляється схильність населення до більш зважених покупок. ТРЦ наразі сприймаються споживачами як місце можливого відпочинку та зміни фокусу уваги з повсякденних подій.

Відповідальність, омніканальність та нестандартні рішення орендарів

В сфері ритейлу помітною тенденцією стало відкриття перших офлайн-магазинів багатьох брендів, раніше представлених у Instagram, при цьому очевидним є прагнення навіть noname-брендів відкритися в кращих ТРЦ країни.

Соціальна відповідальність — ще один тренд. Більшість мереж мають власні проєкти, які так чи інакше спрямовані на допомогу постраждалим від війни чи ЗСУ. Також через війну як ніколи актуальним є тренд на інклюзивність торгового простору. Аби забезпечити доступність будівель і споруд для людей різного рівня функціональних порушень та комунікативних можливостей.

Продовжується тренд на використання національних та історичних мотивів в дизайні, але на принципово новому якісному рівні опрацювання національної спадщини (наприклад, Gunia, Kobzart.brand, Pupcha Kylym та інші);

Також все більше компаній реалізують омніканальність та приділяють увагу використанню штучного інтелекту. Вкладаються кошти в систему організації логістики, персонал та досконалість екосистеми бренду в цілому. Є й приклади нестандартного використання торгової площі як от колаборація Ponchyk Boy з Техно Їжак в столичному ЦУМ.

Орендодавці/ТРЦ

Реагуючи на запит споживачів, орендодавці та ТРЦ почали нарощувати частку українських брендів в своєму tenant-mix. Додатково цьому сприяє той факт, що міжнародний ритейл має певні обмеження щодо розвитку в Україні.

Масштабність маркетингових івентів — ще один відгук на запити клієнтів, оскільки ТРЦ добре розуміють важливість зміни фокусу для своїх споживачів. Тому більшість ТРЦ столиці й не тільки радували відвідувачів великими концертами.

Тренд на поступове відновлення відвідуваності

Після шокового 2022 року в 2023-му основні показники почали вирівнюватися, окреслилася чітка позитивні динаміка, про що свідчить Індекс самопочуття ритейлу (RWBI — вибіркове дослідження від Української ради торгових центрів (УРТЦ), яке враховує основні показники ринку: відвідуваність ТЦ, коефіцієнт заповнюваності ТЦ, рівень орендних ставок).

Як зазначив голова дослідницької групи УРТЦ та керівник дослідницької компанії URB Дмитро Топольськов, цьому сприяло повернення в Україну частини тих, хто виїхав, скорочення тривалості комендантської години в багатьох містах, відновлення роботи більшості мереж. Тож в 2023 році зафіксовано зростання RWBI на 1,9 пункти в порівнянні з 2022-м, до 28,3 пунктів. Що навіть більше за показник «ковідного» 2020 року (27,8 пункти).

Ще один показник відновлення – відчутне збільшення відвідуваності торговельних центрів у 2023 році. Так у Києві, за даними компанії UTG, в середині 2022 року цей показник опустився до історичного мінімуму в 291 щомісячної кількості відвідувачів на 1000 кв. м GLA. А вже в грудні 2023 року його значення досягло позначки у 367 особи.

Як зазначає Дмитро Топольськов, дані відвідуваності ТРЦ загалом по Україні варіюється в залежності від від формату ТЦ. Так, відвідуваність малих ТЦ сягає 535 осіб на місяць на 1000 кв. м GLA, для середніх — 445, для великих — 425.

Позитивні зміни виторгу та вакантності

Позитивну динаміку демонструє і товарообіг. В 2023 році, за даними Ганни Корягіної, середній приріст склав до 20%. Щодо вакантності, то за словами директора департаменту торгових площ Arricano Real Estate Plc Дениса Корнути, у всіх проєктах компанії вона знаходиться на технічному рівні, а по київських навіть є лист очікування на зайняття площ. За даними УРТЦ, в 2023 році заповнюваність ТЦ, що входять до вибірки RWBI, зберіглась на рівні 95% для київських ТЦ та на рівні 98% в регіональних об’єктах.

Також поступки, на які змушені були піти орендодавці на початку повномасштабного вторгнення, в 2023 році були переглянуті. Орендні ставки почали повертатися до ринкових. Середня ставка оренди на ліквідні вакантні лоти за 1 кв. м GLA без врахування ПДВ в 2023 році склала: на лоти площею до 50 кв. м — $38, площею 50-149 кв. м — $33, площею 150-249 кв. м — $21, площею 250 кв. м та вище — $15.

орендні ставки