Чт. Лип 18th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Якщо в першому півріччі 2023 року українці обурювалися через захмарні ціни на цибулю, то вже в січні 2024 року громадян дивує подорожчання картоплі, яблук та пікові ціни на помідори і огірки. Натомість ріпчаста цибуля у супермаркетах тепер часто коштує дешевше за картоплю. The Page з’ясовує, що відбувається з цінами на продукти і чого чекати далі.

Ціни на овочі та фрукти 2024

«Сезонне подорожчання відбуватиметься у лютому, коли вітчизняної продукції стане менше і левова частка овочів, зелені та фруктів буде імпортною. Деякі процеси ми вже почали спостерігати – зокрема, зростання цін на картоплю. Вона й надалі залишатиметься в центрі уваги, оскільки ціна на неї буде поступово підвищуватися до кінця весни, бо імпортна продукція не буде дешевшою», — коментує аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Чому в Україні подорожчала картопля

За спостереженнями Євгена Кузіна, аналітика плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit, гуртові ціни на картоплю в Україні зростали протягом усього січня і наприкінці місяця досягли 18-25 грн за кг. Це не тільки більш ніж у чотири рази вище за аналогічний період минулого року, а й узагалі є рекордним показником для січня як у грн за кг, так і в перерахунку в долари за кг. Співрозмовник The Page пов’язує тенденцію як з недовиробництвом картоплі в Україні, так і низьким врожаєм в ЄС — основному постачальнику імпортної картоплі на український ринок у періоди низьких урожаїв місцевої продукції. Україна в цьому році вже розпочала імпорт картоплі з Польщі, Литви, Латвії та інших країн ЄС.

Роздрібні ціни на картоплю. Інфографіка: Олександр Шатов

Роздрібні ціни на картоплю. Інфографіка: Олександр Шатов

«Через те, що ціни на картоплю протягом основного періоду зберігання в сезоні 2022/23 практично не зросли, з ринку картоплі вийшли ті новачки, які заходили туди після рекордних цін навесні 2022 року, коли під окупацією були важливі центри українського картоплярства — Чернігівщина, Київщина та Сумщина, — пояснює тенденцію Євген Кузін. — До того ж погодні умови протягом 2022 року в багатьох регіонах були неідеальними. Тим часом багато фермерів з картоплі переключилися на овочі на фоні рекордних цін на них весною 2023 року».

Охочих вирощувати картоплю стало менше. Фото: Pixabay

Охочих вирощувати картоплю стало менше. 

На думку Олександра Соколова, генерального директора компанії Pro-Consulting, також дає про себе знати низька якість окремих видів продукції, зокрема, картоплі, що стало наслідком економії аграріїв на посівному матеріалі та засобах захисту рослин у минулому сезоні. Через це якість врожаю виявилася недостатньою для тривалого зберігання.

Чому цибуля та морква коштують дешевше, ніж тогоріч

На овочі борщового набору, за словами Євгена Кузіна, наприкінці січня встановилися наступні гуртові ціни:

 • капуста білоголова: 10-14 грн/кг (на третину вищі за минулорічні);
 • морква: 10-14 грн/кг (майже вдвічі нижчі за минулорічні);
 • цибуля: 10-15 грн/кг (більш ніж удвічі нижчі за минулорічні);
 • буряки столові: 12-16 грн/кг (на 75% вищі за минулорічні).

Ситуація в сегменті ріпчастої цибулі та моркви пов’язана з тим, що на фоні минулорічних рекордних цін площі під цими овочами борщового набору суттєво розширилися в відносно нових для цих культур регіонах. Тобто пропозиція поки що залишається більш ніж достатньою. Натомість, подорожчання столових буряків, ціни на які з осені 2022 року по весну 2023 року були стабільними, на думку Кузіна, відбулося через переорієнтацію виробників на інші категорії. Що стосується білоголової капусти, ціни на неї поступово зростали протягом січня через традиційне сезонне зменшення пропозиції зі сховищ та певні проблеми з якістю продукції у багатьох виробників.

Роздрібні ціни на цибулю. Інфографіка: Олександр Шатов

Роздрібні ціни на цибулю. Інфографіка: Олександр Шатов

Інна Сало, завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», до кінця зими 2024 року очікує наступну динаміку роздрібних цін на овочі борщового набору в порівнянні зі станом на середину січня:

 • капуста білоголова: до 15,5 грн/кг (+4%);
 • буряк: до 18,5 грн/кг (+3%);
 • морква: до 16,5 грн/кг (+4%);
 • картопля: до 26 грн/кг (+5%);
 • цибуля: до 18,5 грн/кг (+6%).

«На зростання цін на цибулю осінню 2022-го — весною 2023 років вплинула кількість та якість врожаю, недостатня для його тривалого зберігання, а також зростання цін у Європі через поганий врожай, — нагадує Олександр Соколов. — Тоді попит закривали імпортом за вищою ціною. А у поточному році, за даними операторів ринку, врожай цибулі достатній для задоволення потреб споживачів і сезонне підвищення цін, обумовлене витратами на зберігання, може призвести до роздрібної ціни не вище 40 грн за кг».

Рекордні ціни на цибулю весною 2023 року. Фото: Марія Бабенко

Рекордні ціни на цибулю весною 2023 року. Фото: Марія Бабенко

Що відбувається з цінами на салатні овочі

Євген Кузін називає наступні гуртові ціни на салатні овочі наприкінці січня:

 • огірки: 70-100 грн/кг;
 • помідори: 75-95 грн/кг.

За спостереженнями співрозмовника, такий рівень цін є рекордним для цього періоду в Україні, що пов’язано виключно з відповідною динамікою цін в Туреччині, яка є основним постачальником тепличних овочів на український ринок у зимовий період.

Олександр Соколов додає, що найвищі зимові ціни на салатний набір спостерігаються через зростання обсягу імпорту до 90%, тоді як пропозиція тепличних овочів внутрішнього виробництва за ціною не значно відрізняється від імпортних через високу собівартість вирощування.

Роздрібні ціни на помідори. Інфографіка: Олександр Шатов

Роздрібні ціни на помідори. Інфографіка: Олександр Шатов

Чому ціни на яблука б’ють рекорди

«Через зниження цікавості виробників фруктів до виробництва яблук, що було пов’язано як із загальною стагнацією ринку протягом останніх років, так і зі здорожчанням витратних частин, виробництво в 2022 році знизилося. До того ж високі ціни на яблука для переробки не стимулювали фермерів працювати на свіжому ринку. В результаті ціни на яблука в Україні у січні утримуються на рекордному рівні в 14-22 грн за кг. Очікувати суттєвого зниження цін на яблука можна лише восени 2024 року, коли на ринку з’явиться вже новий урожай місцевих фруктів», — коментує ситуацію Євген Кузін.

За прогнозами Інни Сало, до кінця зими середня роздрібна ціна на яблука може зрости ще на 9%, до 19 грн за кг.

Цікавість до виробництва яблук знижується. Фото: Pixabay

Цікавість до виробництва яблук знижується.

Що буде з цінами на овочі та фрукти у 2024 році до нового врожаю

«Очікується, що ціни на плодоовочеві залишатимуться доволі високими до появи урожаю овочів відкритого ґрунту у новому сезоні та розширення пропозиції яблук за рахунок вітчизняного виробництва з кінця серпня, — зазначає Інна Сало. — Тобто до кінця першого півріччя 2024 року можливе щомісячне зростання цін на плодоовочеві до 5-7%, що залежатиме від погодних умов, обсягів постачання та логістики». Таким чином, сезонне подорожчання відносно грудня 2023 року може сягнути 30-42%.

«Зі зменшенням обсягів продуктів зростатиме як ціна на залишки овочів вітчизняного виробництва, так і частка імпортних продуктів з більш високою ціною, — продовжує Олександр Соколов. — Відповідно у 2024 році можна чекати динаміку цін на овочі на рівні 60-70% до початку збору нового врожаю».

На салатні овочі встановились рекордні ціни для цього сезону. Але це ще не межа. Фото: Pixabay

На салатні овочі встановились рекордні ціни для цього сезону. Але це ще не межа.

Ціни на м’ясо, молоко, яйця 2024

Восени 2022 року — взимку 2023 року в Україні рекордними темпами зросли ціни на курячі яйця. В 2024-му ситуація розвивається більш прогнозовано, і опитані експерти не очікують несподіваних стрибків цін на продукцію тваринництва.

Чи подорожчають яйця у 2024 році
«Минулорічне підвищення цін на яйця на початку року було зумовлене факторами війни — втратою потужностей основних виробників, обстрілами критичної інфраструктури та блекаутами, що вплинуло на вирощування птиці та підвищення собівартості продукції птахівництва в цілому, — нагадує Олександр Соколов. — Але протягом 2023 року птахівництво переформатувало свої потужності, сконцентрувавши їх у центральних та західних регіонах. Відповідно, наразі не спостерігається передумов для суттєвого стрибка цін на яйця».
Роздрібні ціни на яйця. Інфографіка: Олександр Шатов

Роздрібні ціни на яйця. Інфографіка: Олександр Шатов

Нагадаємо, відповідно до моніторингу minfin.com.ua, рік тому десяток яєць С1 коштував майже 74 грн, тоді як зараз цей продукт в середньому пропонують за 64 грн.

Проте залишаються сезонні фактори. Адже взимку утримувати птахів дорожче і на них негативно впливають кліматичні умови. Через це за січень 2024 року яйця вже зросли в ціні на 4-6%. Але за прогнозами Соколова, пропозиція є достатньою для забезпечення попиту, а подальше щомісячне подорожчання яєць в межах 3-4% може протриматися до Великодня, після чого почнеться зниження. Уточнимо, у 2024 році Великдень Православна церква України святкує 5 травня.

Яйця можуть дорожчати до великодня. Фото: Pixabay

Яйця можуть дорожчати до великодня.

Що відбувається з цінами на м’ясо
«Торік, як і у 2022 році, найбільше з-поміж основних видів м’яса подорожчало сало домашнє (+37,0%) та свинячий ошийок (+20,4%). Це стало наслідком зменшення пропозиції свинини, адже внутрішнє виробництво та обсяги імпорту падають, а у період свят страви зі свинини є традиційними і попит зростає», — пояснює тенденції Наталія Копитець, провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки». Так, відповідно до моніторингу цін minfin.com.ua в січні 2023 року кілограм свинини в середньому коштував майже 168 грн, на початку 2024 року — 193,6 грн.
Роздрібні ціни на свинину (ошийок). Інфографіка: Олександр Шатов

Роздрібні ціни на свинину (ошийок). Інфографіка: Олександр Шатов

За словами співрозмовниці, курятина за рік стала дорожчою на 5,7-21,1% внаслідок зростання попиту на цей найдешевший вид м’яса, а найменш відчутних змін зазнали ціни на яловичину, які підвищилися на 7,0-11,4%. Це пояснюється тим, що яловичина є найдорожчим видом м’яса, тоді як купівельна спроможність споживачів залишається низькою.

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, наразі відсутні економічні передумови для здорожчання основних видів м’яса. Але можливі сезонні коливання. За спостереженнями Наталії Копитець, у зв’язку з завершенням ажіотажного попиту в період різдвяно-новорічних свят з середини січня 2024 року у супермаркетах ціни на свинину знижуються на 1,0-8,0%, тоді як в період Великодня варто очікувати зростання цін на основні види м’яса до 5%.

Що буде з цінами на молоко

Чергова група продовольства, яка також дорожчає взимку — молокопродукти. Як і у випадку з яйцями, це пов’язано з впливом кліматичного фактора на тварин, подорожчанням кормів тощо.

«Ціні на молочну сировину значно зросли протягом 2023 року і майже досягли європейського рівня. Проте подальше зростання не прогнозується, тож очікуване підвищення цін на молочну продукцію становитиме біля 4-5% протягом найближчих місяців», — коментує Олександр Соколов.

Уточнимо, відповідно до моніторингу цін minfin.com.ua, рік тому упаковка молока 2,6% 900 мл рік коштувала близько 38 грн, а зараз — майже 42,5 грн.