Чт. Ноя 30th, 2023

Дослідницька компанія GT Partners Ukraine підготувала черговий звіт щодо українського ринку ритейлу. У ньому експерти проаналізували головні тренди першої половини 2023 року, кількість магазинів, яку вдалося відкрити мережам, регіони, у які вони почали експансію та інше.

Зазначається, що перша десятка FMCG-операторів України за загальною кількістю магазинів майже не змінилася. Попри понесені від війни втрати великі оператори змогли встояти та продовжили розвиток навіть на півдні та сході країни.

Водночас і деякі регіональні мережі не відстають за темпами відкриттів, а іноді випереджають показники розширення лідерів ринку. Повний текст звіту оприлюднив портал RAU, Українська Рада Торгових Центрів пропонує головне з матеріалу.

Лідери за кількістю

У першій десятці гравців продовольчого ритейлу за кількістю торговельних точок станом на червень 2023 року, трійка лідерів залишається незмінною — АТБ (Дніпро), Fozzy Group (Київ) та VolWest Retail (Луцьк).

Найактивніше розвиваються мережі Fozzy Group. За першу половину року компанія відкрила 17 нових магазинів і загальна кількість точок у 22 областях досягла 709. Це всього на 5 магазинів менше, ніж було у довоєнному 2021 році, однак у відносному вираженні це лише 2,5%

“АТБ” також збільшив кількість магазинів усього на 2,2%, до 1187 торгових точок. До виходу на довоєнні показники не вистачає понад 120 магазинів.

VolWest Group, яка розвиває мережі Наш Край та SPAR по франчайзинговій схемі, показала 1,2% приросту. Обидві мережі компанії у червні 2023-го налічували 252 торговельні точки.

Серед гравців національного масштабу привертає увагу мережа М’ясомаркет, яку розвиває агрохолдинг МХП. Ритейлер відкрив 27 магазинів за пів року (+5%) і збільшив кількість точок до 231.

Локальні гравці

За перші пів року 2023-го найвищі темпи приросту мережі та найбільшу кількість нових магазинів має ТОВ “Клевер Сторс” з Луцька. Приріст склав 16,2%, а відкрити вдалося одразу 28 магазинів під брендами Сім23 та Сімі, збільшивши загальну кількість до позначки у 194 точки.

Це дозволило ритейлеру піднятися на 7-ме місце і впритул підійти до іншої мережі у західному регіоні — “Рукавичка”, яка майже не змінилася за ці пів року.

Також впритул один до одного йдуть мережі «Файно маркет» (Кропивницький) і «Делві» (Київ).

Станом на червень в обох налічувалося по 156 торгових точок, але темпи розвитку Файно маркет були вдвічі вищими —  12,2% проти 5,4%. Кропивницькій мережі вдалося відкрити 17 нових магазинів, а столичній — 13.

За результатами півріччя Файно маркет обігнав іншого динамічного локального гравця – мережу «Близенько» (Львів), яка замикає топ-10 із показником 153 магазини.

Повернення у східні та південні регіони

Географічний розподіл нових локацій ритейлерів свідчить про те, що віддаленість від фронту означає більшу кількість відкриттів.

За даними аналітиків GT Partners Ukraine, основна маса нових магазинів (34,9%) була відкрита на заході України. Зазвичай це точки невеликого формату, орієнтовані на жителів району навколо.

Однак вже у другому кварталі року з’явилася тенденція зменшення частки нових магазинів на заході, частка у центрі лишилася майже незмінною (20,10%), а от у східних областях збільшилася до 13,4% проти 10,9% у березні цього року.

Також зменшилася частка відкриттів у Києві (10,9% проти 11,8%) та у північних регіонах, але зросла кількість нових точок у південних областях (з 10% до 10,6%).