Ср. Дек 6th, 2023

Цьогоріч українці та бізнес почали заздалегідь готуватись до холодного періоду, який може принести віялові відключення чи навіть блекаути. 

Ще у липні ЗСУ попередили, що окупанти взимку можуть знову почати бити ракетами по критичній інфраструктурі.

Багато хто задумався над купівлею зарядної станції чи потужних павербанків, тож підготуватися до можливого ажіотажу мають і ритейлери. Найбільші продавці техніки в Україні розповіли, чого очікувати цього разу, як вони готуються для відключень та що буде з цінами. УРТЦ пропонує найцікавіше з матеріалу.

Попит

Цього року попит на павербанки, генератори та зарядні на маркетплейсі Rozetka почав зростати ще у липні. За серпні показник підвищився ще на 50-75%.

Ми спостерігаємо вже другий місяць зростання інтересу українців до енергогенерувальних та енергоощадних товарів. Вже зараз павербанки є лідерами з продажів серед усього асортименту товарів компанії, – розповіли у компанії.

Схожу тенденцію помітили і у мережі “Фокстрот”. З лютого до травня продажі значно знизились, а наразі попит на зарядні станції, павербанки високої ємності та подібні товари почав відновлюватись і продовжуватиме рости.

У ритейлера зазначають, що після минулої зими українці перестраховуються заздалегідь і вже зараз роблять необхідні покупки.

В АЛЛО очікують зростання попиту, але не такого ажіотажного, як 2022 року.

Наприкінці липня – на початку серпня цього року у АЛЛО спостерігали сплеск попиту на павербанки у три рази та у вісім разів на зарядні станції.

Наразі попит на павербанки вдвічі більше, ніж на початку липня, як у офлайн-продажах, так і у онлайн-замовленнях. Зарядні станції купують здебільшого онлайн, а попит на них у п’ять разів вищий, ніж на початку липня.

Також наприкінці липня у мережі зафіксували сплекс у категорії «зарядні станції» на сайті та у застосунку, на сьогодні він практично вирівнявся, але все одно у півтора раза більший.

Чекати дефіциту?

Усі опитані продавці зробили висновки з труднощів 2022 року. У Rozetka запевнили, що налагодили надійні та альтернативні канали постачання продукції, а також розширили асортимент та зробили запаси товарів.

Цього року маркетплейс очікує на більш спокійне проходження піка продажів енерготоварів, ніж у 2022-му. Ціни змінились пропорційно девальвації національної валюти, тобто зростання порівняно з минулим роком незначне.

Можливо, буде дефіцит деяких конкретних моделей генераторів, павербанків, зарядних станцій, але в цілому ми підготувалися до того, щоб дефіциту не було, – кажуть у компанії.

У АЛЛО вважають, що на ринку достатньо товару для споживачів і чималий асортимент.

З досвіду минулого сезону українці вже точно знають, що саме – генератор чи зарядну станцію – варто придбати й встановити, щоб працювали котел в будинку, холодильник чи ноутбук, – кажуть у пресслужбі ритейлера.

У компанії вважають, що цієї осені українці ставитимуться до покупок більш зважено і обиратимуть якісні товари від перевірених виробників, з гарантіями та сервісним обслуговуванням.

У “Фокстроті” повідомляють про достатні запаси всієї необхідної техніки для забезпечення населення зарядними станціями.

Комерційний директор мережі В’ячеслав Склонний каже, що вони проаналізували моделі зарядних станцій, які мали великий попит торік і вирішили сфокусуватися на надійних брендах.

Водночас ритейлер рекомендує заздалегідь придбати зарядну станцію, павербанк чи інший зарядний пристрій, який допоможе підготуватися до складного сезону, поки ціни не сягнули піку, а на ринку не виник дефіцит товару.

Що буде з цінами?

За словами В’ячеслава Склонного, ціни у новому сезоні спрогнозувати важко, але вони точно зростатимуть. Він пояснює це кількома причинами: попит на станції зростає, ПДВ повернули, виробники збільшують вартість закупівлі.

В Україні, на жаль, немає виробництва подібних станцій, здебільшого все імпортоване з Китаю, а під час сезону високого попиту більшість логістичних компаній підвищують ціни на перевезення, – каже представник Фокстроту.

Процес доставки ускладнює неможливість ввезення товару морем, а також тим, що зарядні станції є небезпечним вантажем.

Склонний навів у приклад історію цього року: у грудні 2022-го середня станція 600 Вт потужністю і ємністю 1,2 кВт коштувала 25 – 28 тис. грн, у червні (до відновлення ПДВ) за мінімального попиту і величезних залишків її можна було придбати за 12-14 тис. грн, а сьогодні доведеться заплатити 18 — 20 тис. грн.

На осінь нам вже анонсували підвищення близько 10%. Яка ж буде вартість товарів на «піку», залежить від ППО України, але, на мою думку, цін, які були на ринку торік, ми не побачимо, – підсумував він.