Чт. Січ 23rd, 2025

Експертна колонка від юристки Juscutum Ольги Зав’язун, опублікована у виданні NV Бізнес, розповідає про те, як новий закон Про захист прав споживачів“, вплине на діяльність інтернет-магазинів та які нові вимоги постануть перед ними, ділиться інформацією RAU.

Чому змінили старий закон?

Крім купи інших питань, що були не врегульовані старим законом, проблемними аспектами були питання захисту прав споживачів у сфері електронної торгівлі, відсутні дієві механізми захисту від нечесної торговельної діяльності, неефективний захист прав споживачів при гарантійному обслуговуванні продукції тощо. Новий закон розроблений з метою розв’язання цих проблем та наближення національного законодавства про захист прав споживачів до законодавства Європейського Союзу.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Це дуже актуальне питання, оскільки діджиталізація вже давно максимально увійшла в усі сфери нашого життя. А за результатами аналізу звернень споживачів про порушення їхніх прав, зокрема, у сфері електронної торгівлі, виявлено, що при купівлі продукції в інтернет-магазинах споживачам часто надається недостовірна інформація про продукцію, її споживчі властивості, ціну, умови доставки, порушується право споживача на розірвання договору, відмову від продукції та повернення коштів. Також зустрічаються випадки відсутності відомостей про суб’єкта господарювання, достатніх для його ідентифікації. Це унеможливлює здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужбою, у разі порушення суб’єктом законодавства про захист прав споживачів.

Що нового?

Закон впроваджує визначення понять електронного торговельного майданчика (маркетплейса) та електронного сервісу порівняння продукції (прайс-агрегатора). Тепер інтернет-магазинам, що діють як маркетплейси або прайс-агрегатори, доведеться нести відповідальність за правильність і достовірність інформації про продукцію, ціну, умови доставки та інші аспекти, що стосуються продавців на їхньому сайті.

Обов’язкова реєстрація на порталі е-покупець

Однією зі значних змін для суб’єктів, що реалізують продукцію з використанням інформаційно-комунікаційних систем, є обов’язкова реєстрація на порталі е-покупець. Такому виду бізнесу необхідно буде протягом десяти днів з дня початку провадження діяльності зареєструватися на порталі е-покупець та надати всю необхідну інформацію. Наразі портал на етапі розробки, тому дана вимога буде поширюватися на бізнес з моменту початку роботи Порталу.

Після введення в експлуатацію порталу, інтернет-магазин буде зобов’язаний зареєструватися протягом шести місяців з дня введення його в експлуатацію. У разі змін у вищезгаданій інформації, бізнес має повідомляти про це на порталі.

Перевірений продавець

Після реєстрації, ідентифікації та автентифікації на порталі е-покупець інтернет-магазин набуває статусу перевіреного продавця та зобов’язаний:

  • розмістити позначення «перевірений продавець» в мережі, з використанням якої він реалізує продукцію;
  • повідомити маркетплейс, класифайд, прайс-агрегатор, в інформаційно-комунікаційних системах яких він реалізує продукцію, про набуття статусу перевіреного продавця. Якщо інтернет-магазин розмістить позначення «перевірений продавець» без реєстрації на порталі е-покупець, це буде підставою для притягнення його до відповідальності.

Крім того, у разі ненадання інтернет-магазином достовірної інформації на вебсайті про його найменування чи місцезнаходження, Держпродспоживслужбі надано право звертатися до провайдера інтернет-послуг щодо обмеження доступу до вебсайту (частини вебсайту, програмного забезпечення) такого суб’єкта.

Таким чином, інтернет-магазин, що використовує нечесну підприємницьку практику та порушує законодавство про захист прав споживачів, не зможе здійснювати господарську діяльність в електронній торгівлі, поки не забезпечить наявність на вебсайті достовірної інформації про себе.

Ухвалення нового закону «Про захист прав споживачів» є важливим кроком для нашої країни у впровадженні європейських стандартів та інтеграції з Європейським Союзом. Зокрема, варто зазначити, що зміни, які вносяться до цього закону, необхідні в умовах стрімкого технологічного прогресу та розвитку цифрових технологій. Діджиталізація суспільних процесів вимагає перегляду та актуалізації законодавства, щоб відповідати сучасним реаліям. Отже, цей закон стає засобом осучаснення української правової системи.

Попри те, що передбачити точну ефективність закону на практиці складно, важливо розуміти, що його ухвалення відображає нашу готовність адаптувати своє законодавство до вимог європейських норм і стандартів.