Ср. Лип 17th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

З початком повномасштабного вторгнення потенціал західних регіонів України для бізнесу розкрився з нової перспективи: релокація підприємств та складів з прифронтових зон або регіонів з вищими ризиками, закриття морських та авіа перевезень і відповідна перебудова логістичних маршрутів дали новий поштовх у розвитку складської нерухомості, зокрема у Львівській області.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Індустріальні парки – як найбільш перспективний напрямок для логістики та виробництва – були представлені у передмісті Львова і раніше, проте важливо, що навіть під час війни триває їх активне будівництво та реалізація. Один з таких проєктів: М10 Lviv Industrial Park, який розвиває компанія Dragon Capital. Про те, яким він буде, які можливості надасть резидентам, як триває будівництво та коли очікувати на запуск – в інтерв’ю RAU розповів Михайло Сакун, інвестиційний директор Dragon Capital.

– Розкажіть детальніше про проєкт: що саме собою являє М10 Lviv Industrial Park? В чому його особливості та конкурентні переваги?

– М10 Lviv Industrial Park – новий індустріальний парк у промисловій зоні Львова Рясне-2, поруч із трасою міжнародного значення М10 всього за 60 км до кордону з Польщею. Це досить масштабний девелоперський проєкт нашої компанії Dragon Capital.

Територія М10 Lviv Industrial Park охоплює 23,5 га та складається із 6 ділянок, що знаходяться у приватній власності. Вони розвиватимуться поетапно відповідно до затвердженого плану і концепції парку, а також індивідуальних потреб майбутніх компаній-резидентів – тобто буде впроваджена модель build-to-suite. До ділянок буде підведено всі інженерні мережі та дороги, організована спільна внутрішня інфраструктура, функціонування якої забезпечуватиме власна керуюча компанія.

Наразі ми завершуємо будівництво першої черги індустріального парку – сухий складський комплекс класу «А» площею 14 400 кв. м. Після введення в експлуатацію будівля має пройти сертифікацію за міжнародними стандартами зеленого будівництва BREEAM, що передбачає використання сонячних батарей та інших технологій енергоефективності.

Ми позиціонуємо проєкт, як майбутній кластер для ефективного розвитку місцевого та міжнародного бізнесу в Україні. Крім того, статус індустріального парку надаватиме його резидентам податкові та митні пільги відповідно до законодавства.

– Коли заплановано ввести в експлуатацію першу чергу?

– Будівництво першої черги плануємо завершити у четвертому кварталі цього року. Станом на вересень завершено фасадні роботи: скління вікон, встановлено фасадні сендвіч-панелі та ворота вантажних доків, змонтовані система вентиляції складу та електропостачання. Наразі йде влаштування промислової підлоги та вкладання бруківки благоустрою, яке вже виконане на 75%. Тобто ми знаходимось на «фінішній прямій» будівництва.

– Які подальші плани розвитку проєкту? Що буде у наступних чергах?

– Наступні черги М10 Lviv Industrial Park ми плануємо будувати під виробництво (під промисловість), враховуючи вимоги партнерів, характерні для їх специфіки виробництва. Зараз активно спілкуємось із потенційними резидентами, обговорюючи як ми можемо допомогти їм найшвидше переїхати до нашого індустріального парку, створивши приміщення, які ідеально підходять під їхній виробничий цикл.

– На який бізнес розрахований парк? Кому він може бути цікавий – як за напрямками діяльності, так і за масштабом компанії? Як він може стати у нагоді ритейлерам, і кому саме, на ваш погляд?

– Наступні черги ми хочемо будувати під потреби конкретних компаній – виробників, логістів, і в тому числі ритейлерів. В київському регіоні у нас є цілий ряд орендарів з ритейлу – від морозильників для продуктових операторів до drogerie, винних магазинів чи мереж електроніки. Ми маємо багатолітній досвід задоволення логістичних потреб ритейлерів найрізноманітніших форматів, який використаємо й у Львові.

– Які приміщення та умови в ньому будуть доступні для підприємців?

– У першій черзі ми пропонуємо складські приміщення від 860 кв. м до 14 400 кв. м. Найменше приміщення при цьому оснащене всім необхідним: ширина 12 метрів дозволяє повноцінно вести операційну діяльність, а докові ворота з вирівнювальними платформами дозволяють швидко та зручно здійснювати погрузку-вигрузку товарів на склад. Навантаження на підлогу на всій площі складського приміщення складає 5 т/кв. м, висота приміщень становить 10,5 м. Приміщення складу опалювані, а отже співробітники можуть комфортно знаходитись всередині в будь-яку пору року.

– Чому обрали саме цю локацію: це спричинене масовою релокацією бізнесу на захід України після початку повномасштабної війни чи проєкт почали реалізовувати ще до 24 лютого 2022 року?

– Проєкт розпочато ще до початку повномасштабного вторгнення. На нашу думку, це найкраща локація для розміщення виробництва у Львові. Розташування на кільцевій дорозі, на трасі міжнародного значення М10 та відносно близько до кордону з Польщею, поєднане тут із близькістю до центру міста, що дає доступ до нашого індустріального парку висококваліфікованій робочій силі, а це є ключовим фактором для розміщення виробництва.

– Як вдалося залучити інвестиції ЄБРР? Чим вимоги одного з провідних світових інвесторів під час війни відрізняються від того, що було раніше? Чи були інші інвестори в індустріальний парк М10?

– Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) проінвестував 35% вартості М10 Lviv Industrial Park. Обсяг інвестицій становить до $24,5 млн, з яких уже $5,5 млн виділено для фінансування завершення будівництва першої черги проєкту. Це стало можливим завдяки багатьом факторам, з яких можна виділити репутацію інвестиційної компанії Dragon Capital як прозорого та надійного партнера, перспективи розвитку регіону та необхідність реалізувати проєкт для розвитку та підвищення надійності food chain у воєнний час.

– Скільки всього вклали у цей проєкт і яку частку склали кредитні гроші?

– Цей проєкт поки не залучав кредити, лише власні кошти інвесторів. Загальна сума інвестицій сягне біля $100 млн.

– Певний час тому в медіа проскакувала інформація про страхування MIGA вашого індустріального парку. Що це означає?

– M10 Lviv Industrial Park може стати першим об’єктом нерухомості в Україні з початку повномасштабної війни із застрахованими воєнними ризиками від міжнародної інституції MIGA. Йдеться про пошкодження, наприклад, внаслідок влучання ворожої ракети, чи втрату об’єкта.

Ми на завершальній стадії початку співпраці з MIGA  і розраховуємо, що безпосередньо страхування розпочнеться до завершення будівництва першої черги проєкту.

– Який запланований термін окупності інвестицій в М10? Чи є у вас плани на подальший розвиток схожих форматів?

– Ми і наші міжнародні партнери віримо в потенціал економічного розвитку та відновлення України. Оцінити окупність можливо буде більш точно після завершення воєнних дій та стабілізації ситуації. Наразі, ми бачимо високу зацікавленість орендарів у першій черзі, а інвесторів – у наступних фазах розбудови індустріального парку.

Щодо розвитку схожих форматів, ще до початку повномасштабного вторгнення паралельно з М10 Lviv Industrial Park було розпочато будівництво E40 Industrial Park на 49 га біля Колонщини у Київській області. Рішення щодо реалізації цього проєкту ми приймемо після закінчення воєнних дій.

Довідка

 

Dragon Capital – одна з найбільших груп компаній в Україні, яка працює у сфері інвестицій і фінансових послуг і надає повний спектр інвестиційно-банківських і брокерських послуг, прямих інвестицій, управління активами інституційних, корпоративних і приватних клієнтів. Компанія має більш ніж 20-річний успішний досвід прямих інвестицій в провідних виробників товарів і постачальників послуг в Україні, а також у знакові проєкти житлової та комерційної нерухомості.

 

Управління портфелем комерційної нерухомості здійснює керуюча компанія – Dragon Capital Property Management, яка складається з команди топ-професіоналів ринку комерційної нерухомості України. Під управлінням Dragon Capital PM знаходиться 28 об’єктів комерційної нерухомості, з них 12 об’єктів офісної нерухомості, 6 об’єктів торгової нерухомості та 10 логістичних комплексів, площею 647 000 кв. м, що робить компанію одним із найбільших гравців ринку нерухомості в Україні.