Сб. Апр 13th, 2024

Коли з’явилися, кому належать та які концепції мають найбільші торгові об’єкти в східних регіонах України, які мережі та розваги в них представлені та які компанії розвивають ці ТРЦ.

Асоціація ритейлерів України продовжує огляд найбільших ТРЦ, які працюють в обласних центрах країни. Наразі пропонуємо огляд торговельно-розважальних центрів східних областей країни, частина яких зараз тимчасово окупована ворогом. Але після того, як ворог буде вибитий з нашої землі, ці об’єкти можуть знову стати окрасою регіону.

u0440u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0442u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Як зазначає керівник Ukrainian Research Bureau (URB), голова дослідницької групи Української ради торговельних центрів Дмитро Топольсков, починаючи з 2014 року у так званих “ЛДНР” торговельні центри почали деградувати (заміна операторів, режим експлуатації тощо). Однак усі спроби досліджень, а також фото- та відеофіксації були пов’язані з надзвичайно високими ризиками для людей на місцях, тому оновленої та достовірної інформації щодо цих об’єктів на даний момент немає.

Проте навіть користуючись довоєнними даними по найбільшим ТРЦ Харківської, Луганської та Донецької областей, неважко помітити ряд цікавих особливостей. По-перше, найбільші об’єкти торговельної нерухомості були відкриті тут в 2006-09 роках внаслідок економічного піднесення та збільшення споживання, якому досить швидко поклала край світова економічна криза. І тільки в Харкові новий сучасний ТРЦ Nikolsky змусив в 2021 році поступитися місцем попереднього лідера – ТРЦ Караван.

По-друге, часто такі об’єкти не будувалися з нуля, а ставали результатом реконструкції колишніх промислових підприємств. Серед якірних орендарів продуктового ритейлу виступають переважно магазини Сільпо та Auchan.

По-третє, будували такі ТРЦ великі девелопери, що мали в своєму активі цілу мережу однойменних ТРЦ або навіть мережу магазинів, як от власник торгового комплексу Луганськ-Сіті-Центр. Цікаво, що в назві великих ТРЦ часто фігурує слово «сіті», особливо на сході та півдні країни.

ТРЦ Nikolsky (Харків)

 • Адреса: Харків, вул. Пушкінська, 2 А
 • Площа загальна (GBA): 106 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 54 000 кв. м
 • Дата відкриття: 21 травня 2021 року

До відкриття ТРЦ Nikolsky, власником якого є президент девелоперської компанії Budhouse Group Анатолій Шкрібляк, найбільшим в Харкові був ТРЦ Караван (загальна площа – 85 000 кв. м, орендна площа – 59 000 кв. м) Олександра Ярославського.

Новий ТРЦ став першим по багатьох показникам і форматам. Окрім найбільшого купола на будівлі в Україні тут є дизайнерський Сільпо (в стилі дизель-панку) де на 2700 кв. м торгової площі вперше відкрився новий формат ? дегустаційний простір. Омніканальний ритейлер Фокстрот відкрив найбільший в Харкові магазин торговою площею 1297 кв. м, що дозволило реалізувати актуальний формат магазину за принципом «хабу». Мережа кінотеатрів Multiplex відкрила новий кінотеатр на вісім великих залів і перший у місті попкорн-маркет. Так само тут з’явився перший магазин шведського ритейлера H&M за межами столиці (площею 2100 кв. м), хоча наразі через війну він не працює. Окрім того, тут є боулінг-клуб Lucky Strike, простір для дітей Чудо Острів площею 645 кв. м та багато іншого, включаючи паркінг на 700 машиномісць.

Торговий комплекс Луганськ-Сіті-Центр (Луганськ)

 • Адреса: м. Луганськ, вул. Радянська, 56
 • Площа загальна (GBA): 20 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 14 000 кв. м
 • Дата відкриття: IV квартал 2007 року

Луганськ-Сіті-Центр будувався як найбільший торговий центр в самому центрі міста. На момент відкриття в 2007 році це був сучасний чотириповерховий комплекс, в якому було надано максимум можливостей для комфортного шопінгу. Тут знаходилися супермаркет, магазини одягу, взуття, косметики, біжутерії, меблів, електроніки та ін. Для маленьких відвідувачів передбачено дитячий майданчик.

Побудував цей торговий об’єкт Володимир Медяник, екс-нардеп від Партії регіонів і власник мережі супермаркетів Мандарин. Він також займався будівельним, видавничим, рекламним, ресторанним бізнесом, та іншим.

ТРЦ та БЦ Донецьк-Сіті (Донецьк)

 • Адреса: м. Донецьк, вул. Артема, 130
 • Площа загальна (GBA): 115 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 32 000 кв. м
 • Дата відкриття: 28 жовтня 2006 року

Регіональний торгово-розважальний центр Донецьк-Сіті належить компанії “Інвестиції та розвиток” Ігоря ГуменюкаВасиля Мікуліна та Ірини Фрідман (їм же належить ТОВ «Донецьк Сіті Центр»). Побудований на території колишнього заводу комплекс включає в себе 18 поверховий бізнес-центр класу А та власне чотириповерховий ТРЦ з паркінгом на 700 машиномісць. В ТРЦ загалом розміщувалося 115 магазинів, супермаркет Varus, а також 8-зальний кінотеатр Multiplex, боулінг клуб Maximym, сімейний розважальний центр та інші.