Сб. Кві 20th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Хоча війна спричинила чималі втрати для багатьох мереж, українські FMCG-оператори продовжують розвиток. Які мережі змогли відкрити найбільше магазинів та які регіони стали для них пріоритетними за підсумками першого кварталу 2023 року.

Дослідницька компанія GT Partners Ukraine підготувала черговий звіт «Ринок ритейлу України: топ-180 торгових операторів FMCG за кількістю магазинів, перший квартал 2023 року». У звіті експерти проаналізували ключові тренди, що склалися на початку другого воєнного року. За даними аналітиків, незважаючи на серйозні втрати, які понесли мережі там, де велися та продовжуються активні бойові дії, в тому числі на окупованих територіях, перша десятка FMCG-операторів України за загальною кількістю магазинів майже не зазнала змін. Це пояснюється запасом міцності національних операторів та великою кількістю торгових точок у мереж, що дозволило лідерам далеко відірватися від конкурентів.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Ритейлери з найкращою динамікою відкриттів

Хоча навіть у першій десятці зараз помітно, як швидко розвиваються окремі гравці, а інші йдуть буквально «на рівні», поступово скорочуючи розрив із незмінною трійкою лідерів АТБ (Дніпро), Fozzy Group (Київ) та VolWest Retail (Луцьк). Так, найбільшу кількість торгових точок за перші три місяці 2023 року відкрив ритейлер ТОВ «Клевер Сторс» з Луцька  – одразу 13 магазинів під брендами Сім23 та Сімі. Тобто по чотири нові локації за місяць. Більшість із них це точки Сімі – новий бренд зручних маркетів, який запустився наприкінці грудня минулого року. Це магазини компактного формату з великою кількістю фаст-фуду, автоматами самообслуговування і яскравою бузково-жовтою гаммою в дизайні.

В результаті станом на березень загальна кількість магазинів обох мереж ритейлера досягла позначки у 179 точок. Варто відзначити, що за даними GT Partners Ukraine, станом на червень 2022 року мережа Сім23 та Сім23 to go мала всього 133 магазини і до кінця минулого року збільшила їх кількість на 34 точки. Це дозволило луцькому ритейлеру піднятися з 8-го на 7-ме місце у топ-10 за кількістю магазинів, впритул наблизившись до іншої мережі в західному регіоні країни – Рукавичка.

Ще один активний гравець – мережа магазинів М’ясомаркет, яку розвиває агрохолдинг МХП. Компанія відкрила вісім нових магазинів у першому кварталі 2023 року, що дозволило мережі увійти в першу п’ятірку FMCG-операторів за кількістю магазинів (228 точок), “сівши на хвіст” трійці лідерів. Нагадаємо, що у червні минулого року вона була лише шостою за цим показником (156 точок).

Так само вісім магазинів (або майже 6%) додала мережа Файно маркет з Кропивницького, і тепер загальна кількість налічує вже 146 магазинів від формату прилавкового типу до супермаркету, які активно розвиваються у Кіровоградському та Черкаському регіонах. До речі, саме врахування магазинів прилавкового типу, а не тільки магазинів самообслуговування, дозволило мережі увійти в рейтинг від GT Partners Ukraine минулого року.

Як видно з таблиці, разом з Файно маркет тепер ще дві регіональні мережі – Делві (Київ) та Близенько (Львів) – мають по 146 магазинів, займаючи 8-10 місця у рейтингу. Але їм не вдалося потрапити до п’ятірки найбільш динамічних в розвитку мереж. Так, на четвертому місці за цим показником знаходиться гігант вітчизняного продуктового ритейлу – мережа АТБ, яка за перші три місяці цього року відкрила сім нових магазинів. В результаті загальна кількість торгових точок дніпровського ритейлера сягнула 1182.

Замикає п’ятірку найбільш динамічних ритейлерів мережа BOX Експрес маркет, яка приросла за цей час на шість магазинів. Вона з’явилася на столичному ринку у 2019 році, і за короткий проміжок часу відкрила понад 70 магазинів площею від 50 до 380 кв. м, які розміщуються в Києві та Київській області.

Курс на захід

Якщо проаналізувати географічний розподіл нових відкриттів, побачимо цілком очікувану картину: чим далі від фронту, тим більше нових магазинів. Так, за даними аналітиків GT Partners Ukraine, основна маса нових магазинів була відкрита на заході України – більше 36%. Що обумовлено як фактором відносної безпечності цих регіонів, так і різким збільшенням кількості споживачів за рахунок евакуйованих. Варто зазначити також, що здебільшого це магазини невеликого формату, орієнтовані на жителів району навколо торгової точки. Яскравий приклад – магазини Сім23 та Сімі або Близенько. Так само магазини М’ясомаркет працюють фактично в концепції магазину біля дому, хоча й мають свій унікальний формат.

На другому місці за популярністю знаходиться Центральна Україна, де в січні-березні 2023 року відкрилася п’ята частина всіх нових торгових точок. Тут також фактор безпеки має вирішальну роль і так само активно розростаються місцеві мережі на кшталт Файно маркет.

Аналогічна картина спостерігається і в Києві та області, але тут нових відкриттів лише 11,8%. Вірогідно, це результат значно вищої конкуренції за грошовитих споживачів. Але приклад BOX Експрес маркет показує, що далеко не всі можливості для розширення вичерпано. В інших частинах країни розподіл нових торгових точок виглядає дуже рівномірно – на рівні 10-11%.