Чт. Ноя 30th, 2023

Згідно з дослідженнями незалежної німецької компанії RegioData, у великих європейських містах насиченість торговими площами сильно відрізняється від середніх показників на рівні країн, пише ucsc.org.ua.

Київ посідає п’яте місце у рейтингу за насиченістю торговими площами у вигляді торгових центрів, ритейл-парків, гіпермаркетів та аутлет-магазинів. Показник української столиці — 562 кв. м. торгових площ на тисячу мешканців.

Першою у Європі є Прага із щільністю близько 876 кв. м торгових площ на тисячу мешканців, у чеській столиці доступно 1,1 млн кв. м торгових площ.

Друге місце посідає Варшава із показником 826 кв. м на тисячу мешканців, третє Бухарест із 666 кв. м, а четверте Будапешт із 619 кв. м.

Будівництво нових площ

У дослідженні RegioData зазначається, що час та темпи будівництва нових торгових площ у європейських країнах суттєво відрізняються.

Пік будівництва нових торгових центрів у Празі припав на 1997 рік, тоді у місті додалось 124 тис. кв метрів. До 2005 року темпи уповільнились, і за наступні майже 10 років було додано ще лише 123 тисячі кв. м торгових площ.

Через пандемію, за останні три роки у Празі в експлуатацію було введено всього 10 тисяч м. кв.

Будапешт також досяг пікових значень наприкінці минулого тисячоліття, а у Варшаві ажіотаж будівництва нових ТРЦ припав на 2002 рік.

Але оскільки всі три країни, Чехія, Польща та Угорщина, особливо сильно постраждали від кризи нерухомості в 2008 році, більшість проектів ТРЦ було відкладено або скасовано. Тоді як у столиці України протягом останніх 5 років перед війною було запроваджено найбільшу кількість нових торгових площ, — зазначають у дослідженні.

Частка торгових центрів

А от класичні мегаполіси в Західній Європі, зокрема Барселона, Париж і Лондон, завжди покладалися на свою торгову структуру, ігноруючи розширення існуючих торгових центрів. Цим вони сильно відрізняються від столиць Східної та Південно-Східної Європи.

Частка торгових центрів у більшості міст Західної Європи сягає максимум 25%, а от у Східній та Південно-Східній Європі показник може легко перевищити 50% загального обсягу торгових площ.

Внаслідок цього, такі мегаполіси як Лондон чи Мілан, за насиченістю торговими площами становлять лише одну восьму від показників Праги чи Варшави. Це приблизно 0,11 кв. м на одного мешканця.

Міжнародні експерти зазначають, що індустрія торгових центрів демонструє ознаки руху після тривалого застою під час пандемії.

У торгових центрах по всій Європі на різних стадіях реалізації зараз перебувають близько 200 проєктів.

У Мілані наразі будується найбільший у ЄС торговий центр Westfield Milano. Його загальна площа становитиме 155 тис. кв. м., а у Косові на стадії планування перебуває великий проєкт із торговим центром Prishtina Mall.

У Польщі та Німеччині на найближчі роки заплановано введення в експлуатацію понад 400 тис. кв. м додаткових торгових площ у ТРЦ.