Пн. Чер 17th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Керівник департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine Станіслав Іванов у своїй колонці на сайті Української ради торгових центрів розповів, що потрібно українським торговим центрам для відновлення і скільки часу це займе. RAU пропонує ознайомитися з основними тезами.

Основні чинники відновлення

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Ринок торгової нерухомості Києва продемонстрував можливість достатньо швидко відновлюватися та адаптуватися на фоні військових дій в України. Тож можна припустити, що по мірі переходу до більш спокійнішої ситуації в країні, обсяг товарообігу у сегменті буде істотно збільшуватися.

З одного боку, як свідчать дані компанії GfК, станом на кінець 2022 року індекс споживчих настроїв складав 83,9 п.п., що вище від показників 2021 року на 16,7 п.п. Водночас спостерігалося зростання інфляції протягом року (ІСЦ +26,6% р/р) та зниження реальної заробітної плати на 10,5% у доларовому еквіваленті.

Поступове збільшення купівельної спроможності споживачів та відкладений попит будуть основним драйвером зростання товарообігу і поступового повернення ритейлу до довоєнних показників.

Проте для швидшого відновлення сегмента важливо, аби українці, які зараз перебувають за кордоном, поверталися та споживали товари на внутрішньому ринку. Додатково підтримати цей процес можуть міжнародні fashion-бренди, коли повернуться до роботи в Україні, або приймуть рішення вийти на наш ринок.

Наразі девелопери та власники торгової нерухомості, ймовірно, й надалі будуть сконцентровані на відновленні вже існуючих об’єктів, що постраждали від ракетних ударів, та працюватимуть над створенням більш вдалого пулу орендарів.

Можна припустити, що після завершення воєнних дій на території України будівництво торгових центрів поступово буде розморожуватися й почнуть створюватися нові проєкти.

Скільки часу та ресурсів на це потрібно

Маючи досвід подолання криз попередніх років, гравці ринку прогнозують строки такого відновлення в межах 3-5 років. Адаптивність взаємин орендарів та власників торгових центрів залишатимуться важливим фактором стійкості ринку. Також не виключено, що покращення відбуватимуться за оптимістично-реалістичним сценарієм (навіть під час воєнних дій) та триватимуть меншу кількість років.

Найбільш ймовірно відновлення ринків Києва та Львова, хоча об’єктивно для частини західних регіонів країни цей процес може буди значно швидшим. Перш за все через відносну географічну безпечність та присутність великої кількості покупців, які переїхали з початком повномасштабного вторгнення.

Таким чином, основою розвитку ринку був та залишатиметься споживач – з ростом реальної заробітної плати та доходів, зростатиме купівельна спроможність й товарообіг, а в майбутньому збільшуватиметься необхідність будівництва нових якісних торгових центрів.