Сб. Дек 9th, 2023

Оборот роздрібної торгівлі України у 2022 році становив 1,4 трлн грн, що в порівнянних цінах становить лише 78,6% показників 2021 року. Аналіз звітності компаній показує, що ситуація в ритейлі торік була дуже неоднорідною. Співвідношення між прибутками та збитками в секторах роздрібної торгівлі дуже відрізняється. Наприклад, продавці автомобілів усі разом заробили вдесятеро більше, ніж втратили, а продавці харчових продуктів, навпаки, втратили втричі більше, ніж заробили.

Вивчивши звітність, яку опублікував Держстат, The page вибрало три сегменти, які виявилися найприбутковішими минулого року: продаж автомобілів, продовольчий і неспеціалізований ритейл.

Топ-10 найприбутковіших сегментів ритейлу у 2022 році

Дані звітності показують, що результати діяльності компаній одного сегмента можуть сильно відрізнятися.

Топ-10 компаній-продавців автомобілів за прибутком у 2022 році

КВЕД 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами

У продажу автомобілів перші три рядки за прибутком посідають компанії-імпортери. За величиною прибутку їх випередив постачальник спецтехніки «Українська бронетехніка». Але специфіка його товару (продаж із низькою націнкою) призвела до того, що дохід компанії в 65 разів перевищує чистий прибуток, тоді як у першої трійки це співвідношення перебуває в діапазоні від 7 до 13 разів.

Топ-10 продовольчих ритейлерів за прибутком у 2022 році

КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно харчовими продуктами, напоями й табачними виробами

З великих мережевих ритейлерів до першої десятки за прибутком потрапив лише «АТБ-маркет». Його головні конкуренти — «Сільпо», «Новус», «Метро» — відзвітували про збитки в розмірі від 0,5 млрд до 7,4 млрд грн.

Топ-10 неспеціалізованих ритейлерів за прибутком у 2022 році

КВЕД 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

Ритейлерів, основним КВЕД яких зазначено 47.19, у базі звітів Держстату лише 26. Спеціалізація їхня різна: товари для дому (мережа Jusk), косметика та побутова хімія (Eva), фармацевтичні та медичні товари («Розетка мед»). Компанія «Руш» (мережа Eva) отримала найбільший дохід, але за розміром прибутку вона поступилася «ЮСК Україна» (Jusk). В останній компанії досить хороше співвідношення доходу та чистого прибутку – 4,7.

Зауважимо, що в умовах воєнного стану подання статистичної звітності є добровільним, тому багато компаній вирішили не повідомляти ці дані державі. Зараз в Україні зареєстровано 1,47 млн юросіб, і лише приблизно 16,5 тис. компаній надали звіти за 2022 рік.