Після окупації окремих областей України чимало магазинів виявилися пограбованими та зруйнованими росіянами. Проте вже зараз ритейлери відроджують буквально з попелу й повертають до роботи магазини у Бучі, Ірпені та інших містах, що найбільше постраждали від дій окупантів. Розповідаємо про тих, хто попри втрати обрав рішучий шлях на відновлення.
Більшість ритейлерів уникає деталізації того, що сталося з їх торговельними точками під час російської окупації. Мільйонні збитки, непривабливі фото об’єктів, які були до того гордістю мереж, спалені плани та надії ніяк не сприяють тому образу, над яким компанія працювала роками, формуючи позитивний бренд. Після семи з половиною місяців війни більшість магазинів залишаються закритими в окупованих Донецькій, Луганській, Херсонській областях, частково – у Запорізькій та Харківській.
Проте в деокупованих районах триває відродження зруйнованих та пограбованих магазинів, що вселяє нову надію на спокійне життя та можливість повернутися додому кожному. Велика епоха відродження ще попереду, проте вже зараз є приклади того, як ритейл без зволікань повертається до роботи там, де на них чекають. RAU підготувала огляд мереж, які відновлюють свої магазини на уламках колишньої слави. Безумовно, це лише невеликий відсоток тих, хто обрав шлях на відбудову, проте ці приклади можуть бути показовими. Прийде час, і свято відновлення прийде на кожну вулицю.
Novus
До повномасштабного вторгнення у Бучі працювало два магазини Novus. Обидва були відкриті в місті за останні півтора роки. Через обстріли окупантів один з них був знищений повністю, другий – втратив обладнання та зазнав значних руйнувань. Одразу після звільнення міста литовці без зволікань взялися відновлювати обидва бучанські магазини. Перший з них – на вул. Вокзальна, 2 Г – компанія відбудувала в короткий термін, і вже 15 вересня магазин площею 2000 кв. м повернувся до обслуговування клієнтів. Ще один магазин, розташований на вул. Києво-Мироцька, після повного руйнування усе ще перебуває на реконструкції, проте вже до кінця року його також обіцяють відкрити. Відновив Novus також торговельний об’єкт у київському ТРЦ і БЦ Retroville, де окупантами було зруйновано їх центральний офіс. У відновлювальні роботи вклали 20 млн грн.
EVA
Долаючи труднощі воєнного часу, найбільша національна мережа магазинів краси та здоров’я EVA також поступово відновлює діяльність ряду магазинів на територіях України, що знаходились в зоні бойових дій та були звільнені від російських окупантів. У містах Київської області суттєвих пошкоджень від обстрілів зазнало багато магазинів мережі, частина з них були частково чи повністю розграбовані: з них винесли товари, торговельне обладнання, IT-апаратуру. Вже протягом березня-квітня компанія відновили роботу кількох магазинів у Сумській області – два у місті Ромни і два у Охтирці, а також магазину в Малині (Житомирська обл.). Знову запрацювали 27 магазинів у Харківській області: 25 з них у самому Харкові та ще по одному в Слобожанському та Пісочині. Матеріальні втрати компанія оцінює у 300 млн грн по товару та близько 60 млн – по обладнанню, техніці та матеріалам. Роботи по відновленню магазинів продовжуються.
Фора
На кінець квітня в мережі магазинів Фора внаслідок збройної агресії росії частково або повністю було зруйновано 27 магазинів. Зазнали руйнувань магазини в Ірпені, Бородянці, Бучі, Великій Димерці, Ворзелі, Гореничах, Гостомелі, Димері, Іванкові, Катюжанці, Клавдєво-Тарасовому, Милі, Немішаєвому. Це переважно населені пункти, які перебували під окупацією. Після деокупації Київщини мережа почала докладати усіх зусиль, щоб зберегти та відновити локації. В Ірпені ритейлеру довелось відновлювати вікна й двері, поповнювати розграбовані запаси продуктів, проте вже 9 травня магазини на вул. Університетська, 2ф/3 та вул. Центральна, 29 почали знову приймати покупців. У Бучі Фора мала справу з розбитими вікнами, дверима й вітринами, а також пошкодженою технікою та розграбованими товарами й частиною обладнання. Обидві Фора в Бучі з кінця травня знову обслуговують споживачів на вул. Склозаводська, 10 Б та Яблунська, 203 Б.
Фокстрот
Під час перебування окупаційних військ на Київщині пошкодженим та пограбованим був магазин Фокстрот у Бучі. Ритейлеру знадобилося кілька тижнів, щоб провести відновлювальні роботи та перезапустити магазин після «візиту» російських солдатів в ТЦ Retail Park Bucha. Вже 26 травня торговельна точка відновила роботу. «Ритейлери знають: кожен магазин відкривається двічі – технічне відкриття і святкове. А днями «наша Буча» народилася втретє», – прокоментував подію СЕО компанії Олексій Зозуля. Найбільша втрата мережі – центральний склад в Гостомелі, де йшли жорстокі бої. Там було втрачено товару на 600 млн грн.
Comfy
Незадовго до вторгнення, у грудні 2021 року в бучанському ТЦ Retail Park Bucha відкрився також перший у цьому місті магазин мережі Comfy. Російський агресор його зруйнував: склади були розграбовані, а товари вкрадені. Проте вже 27 травня мережа магазинів Comfy повідомила про те, що магазин знову відкриває свої двері за тією ж самою адресою – Нове Шосе, 52. Інший магазин мережі, розташований в Ірпені, усе ще чекає на своє відновлення, якого може й не бути. ТРЦ Жираф було зруйновано на 90%. Зараз власники шукають фінансування на його відбудову і поки заяв про те, що воно може невдовзі розпочатися, немає й близько. Закритими залишаються магазини в усе ще окупованих областях.
Епіцентр
У перші місяці повномасштабної війни в Україні російськими окупантами було знищено три торговельні центри Епіцентр — у Чернігові, Маріуполі та Бучі — загальною площею 59 157 кв. м. Ще два торгових центри – в Києві та у Харкові – зазнали ушкоджень. У компанії зазначили, що хоча торгівельний центр у Бучі зруйнований, але компанія знайшла можливість забезпечення місцевих жителів необхідними товарами. Епіцентр запустив мобільні центри видачі замовлень, що дозволить покупцям робити покупки на сайті epicentrk.ua та отримувати їх у своєму місті. В компанії обіцяють відновити всі торговельні центри. «Мережа торгових центрів Епіцентр обрала для себе курс економічного фронту країни. Ми обов’язково відбудуємо всі зруйновані торгові центри. А як символ національного відродження і пам’яті про захисників, висадимо алею червоної калини в Бучі», — заявили у компанії.
Rozetka
Маркетплейс Rozetka відновив роботу першої точки видачі в Ірпені Київської області 30 квітня, у Бучі – 6 травня. За словами співзасновника компанії Владислава Чечоткіна, поки російські окупанти перебували у Київському регіоні, вони обирали магазини Rozetka для проживання. “Багато наших магазинів зруйновано, багато розграбовано, російські війська там жили. Ну як жили: спали, жерли і ср@ли там же”, – так описує підприємець стан точок видачі після того, як законні власники змогли повернутися до їх відновлення.
Jysk
25 серпня відновив роботу магазин Jysk у Харкові, що на пр. Героїв Харкова 274 В в ТЦ Восторг. Раніше магазин було відкрито 16 грудня 2021 року і він встиг попрацювати менше ніж два місяці. Після початку російської агресії в торговому центрі був відсутній вхід, пошкоджений дах, фасад. Сам магазин був частково зруйнований та після відновлення знову відкрив свої двері для покупців.
Ще один магазин мережі, який працював в Retail Park Bucha, під час окупації було повністю розграбовано: товар винесено, а техніку та обладнання пошкоджено. Зокрема були пошкоджені скляні фасади, виламані двері до магазину тощо. Загальні втрати лише магазину в Бучі склали майже 8 млн грн. Попри поточні складнощі із логістикою та постачанням, магазин вже відновлений на 100% та відповідає новому формату мережі 3.0. Магазину Jysk у ТРЦ Retroville в Києві був частково пошкоджений після ракетного удару 20 березня, але відновив роботу вже у червні.
Алло
Харківський ТРЦ Nikolsky було відкрито лише у травні 2021 року, а вже 9 березня 2022 року він постраждав від удару російської ракети. Серед ритейлерів, які отримали значних пошкоджень був магазин Алло, в якому сталася пожежа. Поступово ТРЦ відновлює роботу, працює підземний, частково перший та другий поверхи, а з 1 жовтня відновив роботу й магазин Алло МАХ у Nikolsky, в якому було проведено косметичний ремонт, оновлено вітрини, встановлено відеонагляд, завезено повний асортимент товарів: смартфони, планшети, монітори, товари для дому, побуту та краси, аксесуари, електротранспорт. Команда магазину не змінилася і радо знову вийшла на роботу. “Це буде 13-й магазин групи компаній Алло, який відновить роботу та працюватиме для харків’ян. У жовтні відчинять двері ще три магазини у Харкові», — зазначив директор із розвитку та форматів компанії Алло Микола Астапов.
АТБ
Збитки найбільшої в Україні мережі магазинів АТБ у Forbes оцінюють на суму вже близько $200 млн. Станом на серпень 103 дискаунтери АТБ знаходилися у зоні бойових дій, 170 – тимчасово призупинили роботу, ще 112 – опинилися на тимчасово захоплених окупаційними військами територіях. Проте компанія з першого дня вторгнення продовжувала працювати всюди, де це буде можливо і вже на кінець травня відновила роботу понад 1000 магазинів. Всюди, де можливо, ритейлер відбудовує торговельні об’єкти. Перш за все, почали працювати тимчасово зачинені дискаунтери у Київської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Харківської областях – там, де є доступність та можливість. “Особлива гордість – це швидке відновлення роботи магазинів у містах Буча та Ірпінь”, – розповів генеральний директор АТБ Борис Марков. Наразі повністю закриті усі магазини мережі в Донецькій області, й поки мережа не гарантує відновлення навіть в деокупованих містах.