Вт. Чер 25th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Генеральний директор найбільшого торговельно-розважального центру України про організацію роботи ТРЦ під час війни, домовленості з орендарями, турботу про безпеку відвідувачів і персоналу, та майбутню появу нових торгівельних мереж, які не встигли відкритися до початку вторгнення рф.

В середині листопада минулого року Respublika Park урочисто відкрився. Але встиг пропрацювати трохи більше чотирьох місяців – 24 лютого 2022 року життя всіх українців назавжди змінилося. Зрозуміло, що в умовах, коли російські терористи постійно обстрілювали Київ, а танки окупантів вже були на околицях столиці, ніякої мови про роботу ТРЦ не могло й бути. Лише після поразки військових злочинців і звільнення міст-супутників Києва почалася робота по відновленню життєдіяльності торговельно-розважального центру. Він поновив роботу 24 квітня. 

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Про те, що відбувалося з ТРЦ за чотири місяці відкритого вторгнення рф в Україну, як відбувалося поновлення роботи об’єкту та подальші плани розповіла RAU генеральний директор Respublika Park Юлія Щаслива.

– Скільки магазинів зараз працюють у Respublika Park: кількість, відсоток від тих, що працювали на 24 лютого, відсоток від площ? Яка зараз заповнюваність ТРЦ?

– Нам вдалося відновити роботу 180 магазинів, що у відсотковому вираженні становить 80% площ від показника на 24 лютого.

25 червня знову відкрили свої двері бренди групи LPP, сподіватимемося, що це «перша ластівка», яка стане прикладом і поштовхом для інших міжнародних брендів для прийняття рішення про відновлення роботи.

Не відновилися в роботі ще міжнародні fashion-якорі (Inditex, H&M, New Yorker), а також McDonald’s.

Варто також зазначити, що ми фокусуємося не лише на відновленні роботи існуючих орендарів, а й на нових підписаннях. Незабаром ми порадуємо відкриттями нових магазинів, переговори з якими велися як до 24 лютого, так вже і в нових реаліях.

– Які показники трафіку і товарообігу зараз спостерігаєте?

– ТРЦ Respublika Park відкрився 24 квітня з трафіком мінус 70% від довоєнного рівня. Але ситуація змінюється щотижня, і вже зараз цей показник становить мінус 30% від трафіку мирного часу.

Результати роботи орендарів вселяють у нас обережний оптимізм. Звичайно, необхідно брати до уваги такі фактори як відкладений попит, який безумовно вплинув на товарообіг травня, а також перерозподіл гостей тимчасово зачинених ТРЦ до відкритих.

– Як зберігали функціонування ТРЦ під час війни?

– З ночі на 24 лютого та протягом всієї фази активних бойових дій навколо Києва, на об’єкті цілодобово знаходилася служба безпеки в посиленому форматі та співробітники служби експлуатації, за що хлопцям низький уклін і величезна вдячність. Ми прикрутили все, що можна було прикрутити і вимкнули все, що можна було вимкнути. Так і трималися. Нині так само працюємо у форматі тотальної економії.

Частина наших орендарів не закривались ні на день: це магазини Сільпо, MasterZoo і Табакерка. Низка орендарів вирішили відкритися раніше, ніж ми прийняли рішення про повноцінне відновлення роботи ТРЦ: це були Фокстрот, Comfy та Eldorado.

– Які сегменти постраждали найбільше, а які – найменше: продуктовий, fashion, спорттовари, техніка і гаджети, ювелірка, розваги та фуд-корт?

– Варто розділити показники роботи операторів, що продовжили роботу після 24 лютого, та як змінився обіг у орендарів відносно довоєнного періоду.

Зважаючи на те, що Сільпо і MasterZoo відносяться до критичної групи товарів, у перші два тижні з початку війни, товар буквально змітали з полиць – скуповували все, що могли купити. Та потім попит вщух, і оборот суттєво знизився. Це пов’язано з різким зменшенням кількості мешканців у Києві та з проблемами у логістиці. Із середини квітня товарообіг почав поступово збільшуватись. Покупці поверталися, логістика поступово налагодилась. За травень обіг цих операторів уже досяг лютневого рівня.

Якщо говорити про операторів, які знову відкрилися наприкінці квітня, тут складніше. Не секрет, що якорі в сегменті fashion-ритейл (Inditex, H&M, New Yorker) ще не відкриті, тому ритейлери, що відкрилися, в сегменті мас-маркет звичайно зібрали вершки. Обіг за травень таких операторів практично дорівнював лютневим показникам, а іноді був і вищий. Добре працюють спортивні оператори, взуття, магазини ґаджетів, крамниці дитячої групи. Fashion-оператори в сегменті «середній» і «середній+» торгують гірше, також падіння товарообігу ми спостерігаємо в операторів побутової техніки та ювелірних виробів.

Також варто зазначити, що одразу успішно запрацювала зона фуд-корту.

Наразі багато сімей з дітьми повернулися до міста, відпочинок на морях, на жаль, відкладений, сім’ї вважають за краще триматися зараз разом. Ми отримали запити та побажання відвідувачів щодо відновлення роботи нашого інтерактивного парку розваг. З 18 червня парк розваг Neopolis відновив роботу, працюють атракціони, дитячі ігрові майданчики, зони відпочинку, адміністрація постійно піклується про виконання правил безпеки. Наш парк розваг і заходи дарують гарний настрій дітям та батькам, продовжуємо роботу заради дитячих посмішок. Під час повітряних тривог персонал та відвідувачі мають терміново слідувати в укриття цивільного захисту, ТРЦ і парк розваг не працює на вхід.

Висновок напрошується один. Спрацював відкладений попит, але гості не витрачають зараз стільки, скільки витрачали раніше, відвідувачів менше, клієнти цільові, дорогі покупки вважають за краще залишити трохи на пізніше.

– Як будували відносини з орендарями під час закриття ТРЦ, та зараз: чи доводилося переглядати умови оренди, знаходити компроміси задля скорішого відновлення?

– З операторами, які відновили роботу в квітні ми домовились про перехід на відсоток від товарообігу та мінімальний ОРЕХ на короткостроковий період. Для відновлення роботи ТРЦ с кожним оператором домовлялись і продовжуємо домовлятися індивідуально. Працюємо в короткостроковому плануванні та в цілодобових переговорах та аналітиці. Принцип роботи «ОРЕХ і відсоток від товарообігу» з більшістю операторів, є зараз єдиним робочим і чесним підходом.

Наразі зазначу, що після аналізу товарообігу за квітень та травень, ми вже перейшли до діалогу індивідуально з кожним орендарем про поступове повернення до базової коректної орендної ставки.

– Які найскладніші рішення доводилося приймати за час війни? Які уроки винесли для себе як керівник?

– 24 лютого рано-вранці я вперше дізналася, що таке паніка, коли в 15 км від будинку почали бомбардувати. Було дуже гучно і дуже страшно. Але паніка пройшла швидко, особливо після релокації дітей в підвал свого будинку і чіткого усвідомлення, що в тебе об’єкт, співробітники і вони, напевно, так само панікують. Вважаю найважливішим для будь-якого керівника – комунікація з колективом, у будь-який час дня та ночі просто як заспокійливе, але обов’язково з наданням певних інструкцій.

Перше повідомлення на всю команду я написала о 6.37 ранку 24 лютого. Було видано чіткі розпорядження, хто має прибути на об’єкт, хто як працює, кому потрібна допомога, закликала співробітниць із дітьми виїжджати тощо. Попередньо, у нас був готовий план на випадок початку війни і цей план спрацював. Другим важливим рішенням стала виплата всьому колективу заробітної плати за березень.

О 8:00 топ-менеджер мережі Сільпо зателефонував мені та повідомив, що вони виходять на роботу, і ось це для мене стало другим шоком. Я навіть пам’ятаю, що відповіла: «Ти серйозно?», а у відповідь почула: «Так, я серйозно, я знаю, що це таке, я вже одного разу це проходив». І Сільпо у нас не зачинилося ні на день, а ми в свою чергу підтримували їх роботу.

Найскладнішим за ці чотири місяці для мене – повідомити колег, що з деякими з них ми змушені призупинити трудові відносини. Але по-іншому ми не виживимо, і це мій біль.

Я знаю одне: найважливіше в будь-якому бізнесі – це люди. Це я винесла для себе особисто дуже і дуже давно, і не з книг, а з життя.

Але й люди бувають різні. І ось ситуація, в якій ми опинилися, дозволяє бачити всіх під іншим кутом. Люди, які готові ризикувати, допомагати, працювати понаднормово, виконувати не властиву їм роботу, люди, які переживають, думають і вигадують – це обойма, це твій тил, твоя опора. Скажу одразу, не всі проявили себе так, як очікувалось. Але я рада, що тепер є перевірена команда, з якою і у вогонь, і у воду.

– Які подальші плани з розвитку ТРЦ? Як збираєтеся відновлювати відвідуваність та фінансові показники?

– Будь-яка війна колись закінчується. Зараз ми працюємо у короткостроковому плануванні, роблячи акцент на тотальній оптимізації витрат. Безумовно розраховуємо на якнайшвидше відновлення роботи основних fashion-якорів. Мене дивують рішення центральних офісів таких компаній, при яких вони не відновлюють роботу своїх магазинів у відносно безпечних містах. Сподіваюся, що рішення може бути переглянуте. ТРЦ працюють, люди є, попит є, безпеку ми забезпечуємо, норм дотримуємося – чому ж їм не відкритися за наявності колекцій? Про відновлення фінансових показників, напевно, варто говорити трохи пізніше.

– Чи бере участь Respublika Park у благодійності та волонтерській діяльності? Як саме?

– Наша команда з перших днів включилась у волонтерську діяльність. В першу чергу, ми підтримували наших колег, хто постраждав унаслідок бойових дій, допомагали з житлом тим, кому це було потрібно. Десятки наших співробітників приєдналися до благодійних і волонтерських організацій, і ми надавали адресну допомогу. Також, всередині команди організували допомогу для членів нашої команди та їх родин, хто приєднався до лав ТрО та ЗСУ.

Окремий напрямок у роботі займає підтримка постраждалих дітей,командою нашого парку розваг Neopolis. З початку війни команда Neopolis разом з фондом Таблеточки постійно реалізовують соціальні ініціативи для діток у лікарні Охматдит, дитячих таборах та бере участь у соціальних ініціативах столиці.

Вони неодноразово проводили розвиваючі ігри та конкурси, розважальні заходи для малечі, у тому числі для дітей із родин, які були вимушені залишити свої домівки або постраждали у наслідок бойових дій. Нещодавно ми приєдналися до організації футбольного турніру для дітей від 3 до 14 років для дітей з Бучі, Бородянки, Вишгорода тощо. І ми дуже вдячні нашим партнерам: магазинам Антошка, Librarium та Akvarel, які щоразу підтримують наші ініціативи.

– Довелося вам стикнутися з кадровими проблемами у зв’язку з масовим переселенням та еміграцією за кордон? Як ці проблеми вирішували?

– На щастя, у нас немає кадрових проблем. Усі, хто готові та хочуть працювати, повернулися. На ринку зараз досить хороших кадрів, які або втратили роботу або змушені були звільнитися з попереднього місця роботи. Є можливість вибирати, але у нас є своя команда, яку я ціную і пишаюся нею.

– Як зараз будуєте комунікацію зі споживачами: які канали використовуєте, на що робити акцент?

– В першу чергу ми працюємо з digital. Активно комунікуємо у соціальних мережах, оновлюємо сайт, як майданчик, звідки користувачі можуть брати основну важливу інформацію. Тісно співпрацюємо з орендарями, адже зараз ми як ніколи маємо підтримувати їх, а вони – нас. Більше розповідаємо про спеціальні пропозиції від магазинів, про їх соціальні проекти або нові колекції. І з партнерами і з клієнтами спілкуємося з позиції важливості безпеки і необхідності робити внесок у підняття економіки нашої країни.