Вт. Чер 25th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Війна повністю зупинила роботу найбільшого виробника солі в Україні. Серед населення починається паніка, але магазини та виробники харчів підготувалися до потенційної кризи, повідомляє RAU.

Як пише видання Forbes.ua, українських споживачів схвилювала новина про зупинку найбільшого в Україні виробника солі – держпідприємства Артемсіль. Воно знаходиться в місті Соледар Донецької області. Населений пункт обстрілює російська армія, снаряди зруйнували частину підприємства.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Артемсіль зупинила виробничий процес ще в квітні. Майже весь запас готової продукції змогли вивезти, повідомив в. о. гендиректора підприємства Віктор Юрін ресурсу про Донбас «Вільне радіо».

Один з покупців запасів – найбільша в країні мережа АТБ. Ритейлер ще в березні збільшив закупівлю солі у виробника, щоб заповнити полички, повідомив керівник з корпоративних комунікацій АТБ Сергій Демченко. «Вивозили все, що можна», – каже він. Паралельно ритейлер знайшов у Туреччині нових постачальників солі.

Дефіциту солі, зокрема в АТБ, виникнути не повинно, стверджує Демченко. Щоправда, імпортний продукт буде дорожчим через складну логістику. Вона йде не через порти, які заблоковані, а через материкову частину Європи.

Не буде проблем і у переробників овочів, принаймні у найбільших гравців. Як повідомили Forbes у Nestle, яка виробляє консервацію та приправи «Торчин», компанія має кількох постачальників. Отже, зупинка Артемсіль на роботу не вплине. Така сама ситуація й у Ніжинського консервного заводу, що входить до корпорації Fozzy.

Сама корпорація, у складі якої мережі Сільпо, Фора та інші, завозить імпортну сіль. Крім того, компанія з початку квітня стала купувати продукцію в іншого виробника солі – Дрогобицького солевиварювального заводу. Невелика держкомпанія ніколи не постачала у супермаркети національного масштабу, розповів Forbes в. о директора Ігор Нащочич. Зараз інша ситуація. «Вже дзвонили з Велика Кишеня, хочуть товар мережі Рукавичка та Близенько», – каже він.

Це невелике підприємство, яке виробляє 360 т солі на рік, повідомив Нащочич. Артемсіль у 2020-му виробила 1,2 млн т. Цілком задовольнити попит у Дрогобичі не зможуть, хоча й збираються збільшити виробництво на 25 т на місяць.

Щодо переробників м’яса, то по них зупинка Артемсолі теж не вдарить, розповів Forbes СЕО компанії Барком Олег Баран, яка випускає м’ясні вироби Родинна ковбаска. Він каже, що для такої продукції використовують імпортну сіль, яка містить необхідні консерванти. В Артемсіль такого продукту немає.

Проблеми можуть виникнути у виробників м’яса, розповідає Баран. Тваринники використовують сіль у вигодовуванні свиней. Самому Барком на місяць треба 22 т солі, каже підприємець. «Місяць-два ще проживемо на старих запасах», – розповідає він. Щоб замінити недорогий вітчизняний продукт, компанія веде перемовини з постачальниками з Литви, Чехії та Польщі. Щоправда, сіль у них буде майже вдвічі дорожча за українську.

Державне підприємство Артемсіль – одне з найбільших у Європі в галузі. Його виручка у січні – вересні 2021 року становила 43 млн грн чистого прибутку, що 5,8 раза перевищує показник за аналогічний період минулого року. Виручка компанії зросла вдвічі, до 1,28 млрд грн.

У компанії внаслідок обстрілів зруйновано склад, були прямі потрапляння у рудники та склад. До того ж російські війська регулярно обстрілюють вузлову залізничну станцію, через яку вивозили сіль. При цьому на початку квітня 2022 року Артемсіль ще працювала. 1 квітня підприємство повідомило, що видобуток і переробку веде у трьох з п’яти рудників.