Вт. Жов 15th, 2024

Різкий сплеск попиту і продажів майже усіх категорій лікарьських засобів у перші дні масштабного наступу російських військ в Україні, і зниження обсягів реалізації на 11-30% в подальші тижні, підвищення цін приблизно на 10% по ключовим медпрепаратам та інше – що відбувається на ринку аптечного ритейлу України після початку відкритої війни.

З 24 лютого 2022 року життя всіх українців не поправимо змінилося. Відкрите вторгнення росії до нашої країни, десятки тисяч загиблих та поранених, мільйони виїхавших в інші регіони України або за кордон. Все це значно позначилося на сфері роздрібної торгівлі, й аптечний ритейл – не виключення. Профільний портал Apteka.ua підготував детальний звіт: як працюють аптеки та аптечні пункти під час війни. RAU вибрала з цього звіту найважливіші факти.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Ліки та медичні препарати

В перші шокові дні вторгнення попит на ліки та медичні вироби був ажіотажний. Так, 24 лютого 2022 року аналітики Apteka.ua зафіксували подвоєння продажів лікарських засобів через аптечні мережі у порівнянні з 24 лютим 2021-го.

Стабільно підвищеними залишалися показники і в наступні 11 днів – продажі медпрепаратів та медвиробів значно перевищував показники минулого року. Але потім відбулася стабілізація, і з 10-х чисел березня почалося поступово падіння обсягів продажів.

Як відмічають фахівці Apteka.ua, це пов’язано не зі зниженням попиту, а з великою кількістю українців, які виїхали за кордон – за різними розрахунками, їх налічується близько 5 млн. Зрозуміло, що така кількість споживачів, які покинули країну, не могла не відбитися на продаж усіх категорій товарів, в тому числі – ліків і медвиробів.

Також далися взнаки окупація певних територій, зниження платоспроможного попиту, вже створені споживачами запаси ліків та поступове надходження гуманітарної допомоги, серед якої – найнеобхідніші медпрепарати. В цілому, за даними аналітиків, у березні 2022-го падіння продажів ліків склало 11% рік до року, у квітні – 30%. За підсумками всього 2022 року прогнозується падіння ринка від 16,8% при оптимістичному сценарії до 28,6% – у песимістичному.

Найбільшим попитом серед українців користувалися лікарські засоби, що застосовуються при артеріальній гіпертензії, протизапальні препарати, анальгетики та антибіотики, ліки, призначені для пацієнтів з цук­ровим діабетом, та психоаналептики. Як свідчать обсяги продажу в натуральному вираженні, також активно скуповували психолептичні засоби, а також антисептики і дезінфектанти.

Варто зазначити, що попри коливання попиту, різкого підвищення цін на ліки не відбулося. Від початку війни до середини березня спостерігалося поступове подорожчання, а потім відбулася стабілізація. Так, по топ-10 найменувань ліків середнє зростання цін склало 11%, а деякі позиції у травні навіть подешевшали.

Медичні вироби

В цілому, ситуація з торгівлею медичними виробами схожа на тенденції у аптечному ритейлі взагалі. Так, у перші дні повномасштабної війни, був різкий зліт продажів, а далі – стабілізація та поступове падіння об’ємів реалізації. Пояснюється це тими ж самими факторами: еміграція та внутрішня міграція, створення першочергових запасів, надходження гумдопомоги.

Щодо виробів медичного призначення, то, за даними Apteka.ua, найбільшою популярністю користуються перев’язувальні матеріали, предмети для догляду за хворими та шприці, катетери та інші схожі засоби. Також відзначався значний попит на вироби для догляду за дітьми. Наразі ж для всіх підкатегорій медичних виробів обсяги продажу є нижчими, ніж у довоєнний період.