Група народних депутатів подала законопроєкт (№ 6374) про повернення скасованого у 2017 році державного регулювання цін на харчові продукти, які мають суттєву соціальну значущість, і встановити граничну націнку на них у межах 5 — 15% відпускної ціни виробника, пише The page.
Перелік «соціальних» товарів встановлює Кабмін. Водночас, згідно із законопроєктом, уряд буде зобов’язаний запровадити держрегулювання цін на гречану крупу, цукор, борошно пшеничне вищого ґатунку, вермішель із муки вищого ґатунку, молоко пастеризоване жирністю 2,5%, житньо-пшеничний хліб, батон із пшеничного борошна, яйця курячі категорії С1, курячу тушку, мінеральну негазовану воду, вершкове масло жирністю 72,5% та олію.
Депутати очікують, що законопроєкт дасть змогу підтримати незахищені верстви населення. Вони посилаються на досвід країн ЄС, де, за їхніми даними, державному контролю підлягає переважна частина продукції аграрного сектору – 88 — 97%. Автори документа зазначають, що у Євросоюзі передусім здійснюється нагляд за цінами на продукцію землеробства (пшениця, ячмінь, жито, кукурудза, ріпак, соняшник), а також на велику рогату худобу, молоко, цукор, оливкову олію.
Контекст
Держрегулювання цін на продовольчі товари та послуги на ринках було скасовано 1 липня 2017 року. Уряд скасував необхідність декларування виробниками змін оптових відпускних цін на 13 груп товарів. Крім того, Держпродспоживслужба втратила повноваження щодо контролю ціноутворення на ринку продовольства.
З 1 жовтня 2016 року в Україні з ініціативи уряду реалізовувався пілотний проєкт щодо скасування держрегулювання цін на харчі. Мінекономіки в червні 2017 року заявило, що зупинення держрегулювання суттєво не вплинуло на динаміку цін, тому пілотний проєкт виявився успішним.