Чт. Січ 16th, 2025

27 ноября Антимонопольный комитет Украины провел круглый стол, где было заявлено о возможном картельном сговоре торговых сетей. В ответ Украинская торговая ассоциация в лице ее директора Игоря Кишко направила открытое письмо руководителям депутатских фракций. Приводим его полностью.

Українська торгівельна асоціація (надалі – УТА), яка об’єднує більшість торговельних мереж роздрібної торгівлі країни переважно продовольчого асортименту, висловлює Вам свою глибоку повагу та звертається з такого приводу.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

За  даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України у 2013 році обсяг роздрібного товарообороту  становив 888, 8 млрд. грн., або18,1 відсотка  від валового внутрішнього продукту України. Товарооборот підприємств-юридичних осіб, до яких належать і учасники УТА, за цей період склав  433,1 млрд. грн. або 48.2% від загального обсягу товарообороту, сума сплачених податків до бюджетів усіх рівнів на – 40,6 млрд. грн. Для порівняння відзначимо, що за той же період роздрібний товарооборот фізичних осіб-підприємців склав 455,7 млрд. грн. або 51,7% від загального товарооборот, а сума сплачених ними податків становила лише 4,2 млрд. грн, що майже у 10 разів менше (!) у порівнянні з податками, сплаченими юридичними особами. Отже, очевидним є те, що держава мала б бути зацікавленою в розвитку саме цивілізованих форматів роздрібної торгівлі, оскільки вони здійснюють свою діяльність виключно у правовому полі, інвестують значні кошти в економіку, створюють нові робочі місця, сплачують усі податки та забезпечують переважну більшість населення продовольчими та непродовольчими товарами з належним контролем якості та дотриманням високих стандартів обслуговування. Важливою складовою такої політики є створення державою рівних умов для ведення торговельної діяльності усіма суб’єктами господарювання, незалежно від форм власності. Саме цій меті повинна бути підпорядкована і діяльність Антимонопольного комітету України (надалі – АМКУ). Але на практиці ми цього не спостерігаємо.

7 червня 2012 року за розпорядженням №09/190р  Державного уповноваженого АМКУ Бараша М. Я. було розпочато розгляд справи  проти найбільших торговельних мереж України за ознаками порушення ними законодавства у вигляді анти-конкурентних узгоджених дій. З того часу комітет проводив постійну цілеспрямовану кампанію з дискредитації торговельних мереж шляхом вибіркового підходу та однобокого тлумачення їхніх економічних та фінансових показників, політики щодо цін та ціноутворення, надання платних послуг, пов’язаних з просуванням товарів постачальників, термінів розрахунків з ними тощо. Свідомо ігноруючи об’єктивні фактори зростання цін на продовольчі товари у виробників та постачальників, АМКУ  визнав винними у цьому та зниженні купівельної спроможності населення торговельні мережі. В ході розгляду справи, комітетом не було враховано жодного із наведених окремими учасниками справи вичерпних аргументів та заперечень проти висунутих їм звинувачень.

13 листопада 2014 року під час проведення круглого столу за участі представників виробників, постачальників, громадських організацій та ЗМІ і за відсутності представників відповідачів у справі, головуючий Бараш М. Я. оприлюднив можливе попереднє рішення щодо результатів розгляду справи в частині, що стосується накладання ймовірних штрафів та обов‘язкових до виконання рекомендацій. Зокрема, це буде стосуватися строків розрахунків за товари між постачальниками та торговельними мережами, визначення вартості платних послуг, обмеження рівня торговельних націнок на товари. Учасникам нашої асоціації – відповідачам у справі, є не зрозумілим, чому за день до анонсованого заходу АМКУ зняв їх з реєстрації без пояснень причин свого рішення.

27 листопада 2014 р. АМКУ формально провів так званий «круглий стіл» із відповідачами у справі, але на цей раз не запросив на нього представників галузевих асоціацій, громадських об’єднань та ЗМІ. Проведення круглого столу відбулося у звичній для Бараша М. Я. манері з маніпулюваннями статистичними даними та без наведення конкретних доказів щодо схожості дій  та фактів, що свідчили б про наявність серед мереж «картельної змови».

Оскільки результати розгляду справи АМКУ можуть мати серйозні наслідки для майбутнього розвитку цивілізованих форматів роздрібної торгівлі в Україні, збільшення частки на ринку неорганізованої торгівлі,  Українська торгівельна асоціація  не може  залишитися осторонь та вважає за необхідне висловити свою позицію з цього питання.

По-перше, схожість дій рітейлу на ринку, в яких АМКУ звинувачує мережі, ніколи автоматично не означала, що їх було спричинено за змовою, або шляхом координації політик щодо закупівлі та продажу товарів відповідними гравцями ринку. Насправді, це – розумна раціональна комерційна поведінка, що сприяє розвитку конкуренції. Зазначена стратегія дій є загальноприйнятною у цивілізованому світі.

По-друге, практика надання торговельними мережами послуг виробникам та постачальникам товару є  звичайною у європейських країнах. Внаслідок проведення маркетингових заходів мережі сприяють просуванню товару певного виробника, збільшенню обсягів продажу,  тощо. Внаслідок здійснення таких заходів вигоду отримує, в першу чергу, виробник, а не мережа. Наприклад,  практика США довела, що застосування таких заходів сприяє просуванню товару не тільки всередині конкретного магазину, але й на ринку в цілому.

По-третє, твердження АМКУ про необґрунтовано великі терміни розрахунків з постачальниками за поставлений товар є непідтвердженим, оскільки, на наше переконання, АМКУ не провів об’єктивний аналіз середньозваженого терміну розрахунків із постачальниками по кожній мережі та в розрізі окремих товарних груп.

І, нарешті, твердження про те, що існує жорстке регулювання відносин між рітейлом та постачальником в інших країнах є інформаційним маніпулюванням. Наприклад, в директиві  Європейського Союзу 2011/07/ЄС  містяться лише рекомендації для національного законодавства встановлювати терміни розрахунків із постачальниками на рівні 60 днів, якщо це не передбачено іншими умовами договору або украй несправедливо по відношенню до постачальника. Таким чином, Європейський Союз зберігає фундаментальне право бізнесу на свободу договору.

Виходячи з вищезазначеного, від імені усіх членів Української торгівельної асоціації офіційно заявляємо, що вони ніколи не були учасниками будь-яких змов на ринку  роздрібної торгівлі та не узгоджували свої закупівельні та продажні ціни,  види та розмір плати за послуги із просування товарів на ринку України.

У разі застосування АМКУ штрафів та надання обов‘язкових до виконання рекомендацій для торговельних мереж, вони будуть мати серйозні негативні наслідки для економіки та споживачів. Учасники нашої асоціації –  національні та іноземні інвестори – сприймають це як свідчення того, що після приходу нового політичного керівництва країни, формування проєвропейського уряду, АМКУ продовжує ігнорувати правові та економічні засади діяльності ринку рітейлу, займає відверту антиринкову позицію. Це неминуче призведе до скорочення інвестицій у розвиток торговельних мереж, зменшить канали збуту товарів виробників, сприятиме збільшенню тіньового товарообороту, підвищенню цін на товари.

На нашу думку, задля уникнення цього, необхідна якнайшвидша  імплементація у  національне законодавство директив ЄС, які регулюють питання взаємовідносин між мережами та постачальниками й створення рівних умов ведення бізнесу для усіх учасників ринку.

Ми щиро сподіваємось на увагу до нашого звернення та готові до тісної співпраці з фракціями та комітетами Верховної Ради України з метою належного врегулювання на законодавчому рівні проблемних питань розвитку торгівлі в Україні.

З повагою,

Генеральний директор Української торгівельної асоціації Кішко І.Я.