Сб. Січ 25th, 2025

Міжнародний виробник солодощів Mondelez International Inc. без оголошень видалив з сайту і офіційних документів обіцянку скоротити присутність в росії. Акціонери вимагають визначитись. Про це пише Bloomberg, передає The Page.

На початку повномасштабного вторгнення корпорація приєдналася до міжнародних компаній, які зобов’язалися вийти з рф. Однак у 2024-му компанія видалила з заяви до Комісії з цінних паперів і бірж (SEC) пункт про прагнення зробити російський бізнес «автономним». Mondelez також видалила з сайту дві політики, які описували плани щодо скорочення присутності в росії.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c
Чому акціонери Mondelez обурені

Деякі акціонери обурилися відсутністю прозорої позиції компанії. У 2025-му акціонери можуть подати нову пропозицію із закликом до більшої видимості діяльності компанії «в зонах конфлікту», каже Йохан Флорен, речник шведського пенсійного фонду AP7, одного з інвесторів Mondelez.

Скасування політик щодо росії свідчить, що компанія потроху відмовляється від попередніх обіцянок скоротити присутність у країні.

Попри те, що в третьому кварталі 2024 року на росію припадало лише 2,9% консолідованого чистого доходу Mondelez, ця частка зросла з 2,7% роком раніше, а прибутковість залишається «вищою за минулий рівень», згідно з останньою квартальною звітністю компанії.

«Відсутність прозорості — це наша головна проблема з Mondelez», — підкреслює Йохан Флорен.

Одразу після початку великої війни у 2022 році частина компаній взагалі вийшли з росії Це, наприклад, McDonald’s Corp., Whirlpool Corp. і група ресторанів Yum! Brands Inc. (KFC і PizzaHut).

Як реагували в Mondelez

Водночас сотні тисяч загиблих і мільйони українських біженців, схоже, не заважають Mondelez продавати в росії свій шоколад і печиво попри красиві обіцянки скоротити «всі несуттєві види діяльності» на початку вторгнення.

«Ми прагнемо до прозорості та співпрацюємо з широким колом зацікавлених сторін щодо нашого бізнесу та операцій. Оскільки ландшафт продовжує розвиватися, ми продовжуємо оптимізувати зовнішні комунікації навколо нашого щорічного звіту про сталий розвиток як ключового орієнтира для нашої політики», — так багатослівно (і доволі цинічно) представник Mondelez прокоментував ситуацію для Bloomberg.

Агентство нагадує, що у звіті Mondelez за 2023 рік російський бізнес у воєнний час не згадується. Звіт за 2024 рік з’явиться навесні 2025 року, додав речник виробника Oreo.

Акціонери не вперше вимагають від Mondelez визначитися

Нове звернення від акціонерів буде не першою вимогою чітко сформулювати позицію щодо бізнесу в росії, У травні 2024 року інвестори проголосували за пропозицію фонду Wespath розкривати більше інформації, щоб інвестори мали можливість краще оцінити ефективність компанії у сфері прав людини в зонах конфлікту, окремо виділивши росію та Україну.

Wespath, американський пенсійний фонд, пов’язаний з Об’єднаною методистською церквою, у своїх інвестиціях враховує екологічні, соціальні та управлінські фактори.

Пропозиція тоді не пройшла, проте набрані 30% голосів перевищили ключовий поріг у 20-25%, який зазвичай змушує керівників сприймати запити серйозно, прокоментувала Сюзана Макдермотт, директорка із комунікацій Міжконфесійного центру корпоративної відповідальності.

«Завжди ганебно, коли компанії беруть на себе зобов’язання щодо важливих соціальних питань перед своїми акціонерами, які згодом зникають. Mondelez повинна дотримуватися набагато вищих стандартів підзвітності», — сказав Метт Прескотт, засновник і президент Ради з питань звітності, інвестор Mondelez, який виступає за корпоративну прозорість.

Компанія Glass Lewis & Co., яка консультує акціонерів, зазначила у звіті, що статус Mondelez як глобальної компанії, що має бізнес в росії і Україні, несе ризики, пов’язані з правами людини. Однак зрештою консультанти погодилися з позицією компанії, мовляв, вона вирішила проблему і надала достатньо інформації про свій російський бізнес і супутні ризики.

Як Mondelez планувала «самодостатній» бізнес в рф

У звіті за листопад 2023 року Mondelez прогнозувала менші обсяги продажів у росії, мовляв, «ми прагнемо, щоб бізнес працював на автономній основі з самодостатнім ланцюгом поставок до кінця року».

З наступного квартального звіту цей пункт зник, а в інтерв’ю CEO Дірк Ван де Пут сказав, що компанія змогла вивести частину грошей з росії. Він вважав, що кошти, зароблені в рф, можна виводити до інших підрозділів компанії.

«Ми вважаємо, що ризик виходу з росії і того, що станеться з нашим бізнесом і як він буде використаний, набагато вищий, ніж залишитися», — додав він.

Проте поняття «самодостатнього» бізнесу не дуже координується із виведенням коштів, вважає Соня Каваль, президентка інвесткомпанії Zevin Asset Management. «Це має бути повністю закритий бізнес, без зв’язку зі штаб-квартирою».

Пізніше компанія видалила з сайту дві публічні заяви. В першій, за 9 березня 2022 року, одразу після вторгнення росії в Україну, Mondelez заявила, що «згортає всю несуттєву діяльність» у росії.

Друга, 15 червня 2023 року, повідомляла, що компанія «згорнула» діяльність у росії, припинила нові капіталовкладення, запуск нових продуктів і рекламу. Також там була заява про перетворення російського бізнесу на «самодостатній» та «самостійний».

Судячи з інтернет-архіву, ці заяви були видалені приблизно між серединою липня і кінцем жовтня 2024-го. В Mondelez ситуацію не коментують.

За 2023 рік Mondelez заплатила в росії $62 млн податків. Про це йдеться у звіті KSE і груп активістів B4Ukraine і Squeezing Putin.

Минулого року CEO компанії Ван де Пут заявив, що не думає, чи інвестори «морально переймаються», чи залишається компанія в рф.

Ендрю Гендрен, CEO фонда Wespath, назвав цей коментар «безглуздим і неправдивим»: він вимагав на зустрічі з Mondelez обговорити її незрозумілі політики щодо прав людини у зонах конфлікту, але компанія відмовила.

Шведський AP7 володіє близько 1,8 млн акцій Mondelez, а Wespath – 137 тис., згідно з їхніми вебсайтами. Ці пакети разом становлять менше 1% від загальної кількості акцій.

Після вторгнення росії в Україну вартість акцій Mondelez впала приблизно на 13%. За той же період індекс S&P 500 піднявся більш ніж на 40%.