У столичних ТРЦ продовжує зростати середньозважений рівень вакантності. У березні 2023 року показник сягнув 21,5%, що майже у два рази вище за результати аналогічного періоду минулого року в 11,5%, пише ucsc.org.ua.
Про це розповіла директор Української торгової гільдії (UTG) Євгенія Локтіонова і зазначила, що подальше зростання рівня вакантності особливо охопило торгові центри регіонального та окружного форматів – 30,9% та 19,2%.
Тому зараз як ніколи результативність роботи ТРЦ залежить насамперед від двосторонньої здатності домовлятися: і з боку керуючої компанії, і з боку ритейлерів, – каже Євгенія Локтіонова.
Нестандартні орендарі
На думку експертки, для подолання негативних наслідків торгові центри у Києві намагаються залучати нестандартних орендарів – від ЦНАПів до музеїв.
Тому звільнені після виїзду орендарів площі перетворюються на майданчики для конференцій, івентів або експозицій.
Керівничка UTG вважає, що відвідувачі таких форматів для решти орендарів є імпульсними покупцями, але в подальшому можуть стати постійними покупцями ТРЦ.
Такі нестандартні орендарі можуть тимчасово вирішити проблему вакантності приміщень, відіграти ситуативну рекламну роль, але навряд чи зможуть закріпитися в ТРЦ і стати стабільним генератором потоку. Це пов’язане з тим, що вони найчастіше не платять оренду, не генерують потік і не є комерційними, – зазначає експертка.
Розглядаючи перспективи едюкейменту Локтіонова відзначає його перспективність в українських ТРЦ. При цьому наголошує, що цей формат для нашої країни є новинкою, тож потребує суттєвих ресурсів для створення маркетингової підтримки.
Однак в умовах війни девелопери не готові вкладати суттєві суми в розвиток нових функцій. Тому слід повернутися до цього питання після нашої перемоги, – резюмує вона.
Довідка
Едюкеймент – орендар який провадить освітню діяльність.