Індекс очікувань ділової активності зріс до 46,1 у вересні з 44,1 у серпні. Про це йдеться у щомісячному опитуванні бізнесу Національним банком, пише liga.net.
У вересні тривало пом’якшення бізнесом негативних оцінок перспектив своєї діяльності на тлі адаптації до воєнних умов та адаптації населення до поточної ситуації. Водночас руйнування виробничих потужностей, труднощі з логістикою, подорожчання енергоресурсів, зменшення обсягів інвестицій, імпорту та експорту, а також зниження купівельної спроможності стримують відновлення економічної активності підприємств усіх секторів економіки, стверджують автори опитування.
Підприємства торгівлі вперше з початку року наблизилися до нейтрального рівня: секторальний індекс склав 49,9 порівняно з 47,4 у серпні. Респонденти оптимістично оцінюють обсяги товарообігу та обсяги закупівлі товарів для продажу, водночас вказують на зменшення залишків товарів для продажу. Підприємства торгівлі й надалі налаштовані на зниження торгової маржі.
Підприємства промисловості дещо покращили оцінки економічних перспектив: секторальний індекс у вересні становив 47,1 порівняно з 46,7 у серпні. Другий місяць поспіль респонденти очікують збільшення обсягів виробленої продукції завдяки зростанню нових замовлень. Очікування щодо обсягів нових експортних замовлень залишалися песимістичними.
Підприємства сфери послуг також покращили свої очікування: секторальний індекс зріс до 43,4 із 39,6 у серпні. Респонденти пом’якшили негативні оцінки обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень та послуг у процесі виконання, водночас зберегли високі очікування щодо підвищення тарифів на власні послуги.
Підприємства сектору будівництва мали найстриманіші серед усіх секторів економіки оцінки своєї діяльності, зумовлені низькою фінансовою спроможністю споживачів, станом суміжних ринків, а також сезонним фактором: секторальний індекс становив 41,0 (у серпні – 41,2). Дещо знизився песимізм в очікуваннях щодо обсягів будівництва та обсягів нових замовлень. Респонденти не очікують збільшення обсягів закупівлі сировини та матеріалів.
Більшість підприємств, які беруть участь в опитуваннях, зберігають високі очікування подорожчання власної продукції/послуг на тлі посилення очікувань зростання цін на сировину та товари постачальників.
Оцінки зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів не очікують зростання чисельності працівників. Найменш песимістичні оцінки дали торговельні підприємства.
Джерело: НБУ
НБУ проводив щомісячне опитування 448 підприємств із 5 до 23 вересня 2022 року. Нацбанк щомісяця розраховує індекс очікувань ділової активності, за винятком вимушеної перерви у березні-травні цього року.
- 1 липня НБУ відновив опитування очікувань бізнесу.
- Індекс очікувань ділової активності зріс у липні до 43,6 проти 41,3 у червні.
- У серпні релокація підприємств повернула оптимізм у промисловість.