Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев розказав Forbes Україна про податкові зміни, які можуть з’явитися найближчим часом, а також про відновлення ввізного мита, початок податкових перевірок та інше, пише Mc.today.
Про податкові пільги
Як зазначив Данило Гетманцев, Держава має простимулювати, у тому числі податками, такі галузі, як оборонно-промисловий комплекс, сільськогосподарську переробку та ІТ. Можливо, цей перелік буде розширений.
Для цих галузей можуть запровадити податкові пільги – звільнення від податку на прибуток, скасування ПДВ на ввезення обладнання, зниження податків на землю та нерухомість.
«Ми повинні дати пільги промисловості через індустріальні парки та “інвестнянь”. Комітет рекомендував ухвалити податковий закон щодо індустріальних парків і розраховує, що найближчим часом його внесуть до зали. Для ІТ вже ухвалили податковий режим “Дія.Сity”», – каже Гетманцев.
Про долю податкового закону №7311: скасування євроблях та інше
Закон №7311 пропонує відновлення ввізного мита та повернення ПДВ для ряду імпортних товарів, а також передбачає підвищення військового збору до 3%. Гетманцев наполягатиме на тому, щоб цей закон ухвалили найближчим часом.
«Зараз щодо закону точаться різні дискусії. Наприклад, про євробляхи. Скасувати податки простіше, ніж їх відновлювати. До кінця травня він має набути чинності. За цей час бізнес може перебудувати свої процеси», – каже він.
Нагадаємо, у березні зняли мита та ПДВ на імпорт і паралельно з цим прийняли податкові пільги – 2% від обігу.
«??У березні була реальна загроза дефіциту продуктів народного споживання. У країні міг розпочатися голод, тому ухвалили таке рішення», – додав Гетманцев.
За його словами, зараз пільги з імпорту шкодять українському товаровиробнику, оскільки імпортний товар виходить дешевшим, ніж вироблений в Україні. «Це рішення слід скасувати», – каже він.
Про збільшення військового збору з 1,5% до 3%
За словами Данила Гетманцева, це діятиме лише на час військового чи надзвичайного стану та принесе бюджету $1 млрд на рік.
«Якби під час фази активних бойових дій, коли росіяни стояли поблизу Києва, людей запитали, чи готові вони платити 30% військового збору, щоб вони пішли з України, усі відповіли б “так”», – каже голова фінкомітету.
Про відшкодування з ПДВ
Зараз бізнес скаржиться, що не отримав обіцяного відшкодування ПДВ. За словами Данила Гетманцева, з кінця травня почнуть відшкодовувати ПДВ за січень, який був мирним місяцем і податкові накладні за ним зареєстровані.
З лютого до травня податкові накладні не реєстрували. Бізнесу потрібно дати час, щоб їх зареєструвати, бо без цього відшкодування ПДВ неможливе. На це дають півтора-два місяці, відтак податковій потрібен час, щоб перевірити накладні. Потім почнуться відшкодування за лютий-травень. А з червня вже планують вийти у звичайний режим.
«Ми відмовилися від ідеї відшкодовувати ПДВ облігаціями. Усі виплати будуть живими грошима. На відшкодування з ПДВ потрібно приблизно 12 млрд грн на місяць», – зазначив Гетманцев.
Про початок податкових перевірок
Бізнесу стали надходити повідомлення про початок податкових перевірок, попри чинний мораторій.
За словами голови фінкомітету, виняток – це підакцизні товари, виробники, які почали працювати вчорну й уникають сплати податків. Їх перевірятимуть у першу чергу на предмет розрахунку картками, щоб вони не йшли в готівкові розрахунки.
Данило Гетманцев говорить, що відновив би перевірки вже зараз – для того бізнесу, який не постраждав від війни.
«Чому ми не повинні перевіряти підприємця, який працює в Івано-Франківську? У мирних областях слід повертати нормальний податковий контроль. Поки ми не вносили цієї пропозиції, точаться дискусії», – додає він.