Вт. Гру 24th, 2024

Робота по залученню нових клієнтів та підвищенню продажів ніколи не припиняється. Ритейлери шукають нові способи, як поліпшити якість сервісу, зрозуміти, які товари або послуги потрібні конкретним покупцям, розробити ефективнішу дисконтну програму. Для цього вони використовують нові технології: CRM, аналітику у вигляді dashboard, чат-тоби для покращення та спрощення комунікації, комп’ютерний зір для автоматизації ручної праці та інше. Розглянемо докладніше.

Згідно з дослідженням, до 2020 року близько 3% ритейлерів використали комп’ютерний зір, але 40% планували впровадити рішення на цій технології протягом року, пише allretail.ua.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Експерт Анастасія Бордак, менеджер продукту Goods Checker в ІТ-компанії IBA Group, поділилася прикладами, як комп’ютерний зір вже допомагає ритейлу покращити свої KPI.

П’ять завдань для комп’ютерного зору в ритейлі

Комп’ютерний зір – це частина штучного інтелекту, яка аналізує фото та відео. Рішення з урахуванням цієї технології здатні розпізнавати, класифікувати, сегментувати образи, відстежувати переміщення об’єктів.

Анастасія зібрала приклади, як різні компанії використовують комп’ютерний зір для свого бізнесу та яку вигоду вони вже отримали.

1. Контроль наявності товарів на полицях. Великий ритейлер протестував комп’ютерний зір, щоб відстежувати відсутність товарів на полицях.

Навіщо це потрібно? Якщо відвідувач магазину не знайде потрібного товару на полиці магазину, може піти до конкурента. Якщо товару не буде двічі-тричі поспіль, людина просто перестане відвідувати магазин взагалі. Тому важливо контролювати, щоб товар завжди був у покупця на увазі. Завдяки постійній наявності продукції на полицях магазин потенційно може збільшити товарообіг на 2-5%.

Як працює рішення? У торговому залі встановлені камери відеоспостереження, спрямовані на стелажі. Якщо продукції не вистачало, персонал отримував повідомлення та виставляв потрібний товар. Рішення було протестоване на 1500 товарах.

2. Підрахунок конверсії. Ритейлер впровадив рішення, яке підраховує кількість покупців у торговому залі.

Навіщо це потрібно? Відстеження конверсії з відвідувача в покупця дає можливість ритейлеру оцінити ефективність, наприклад, зміни розташування товарів, акційних палетів та інших маркетингових заходів.

Як працює рішення? У торговій мережі нейромережа аналізує дані з камер відеоспостереження, підраховує кількість відвідувачів та покупців у магазині. На основі цих даних маркетологи можуть порахувати скільки відвідувачів стали покупцями.

3. Управління чергами та консультантами. Мережа магазинів побутової техніки та великий ритейлер проаналізували інформацію з відеокамер у торгових залах, щоб зменшити черги та виставляти касирам об’єктивні KPI.

Навіщо це потрібно? Довгі черги дратують покупців, через що люди можуть писати скарги. Такий негатив знижує лояльність до магазину. Нереальні KPI у касирів також погано впливають на бізнес: через плин кадрів доводиться постійно витрачати час на навчання нових співробітників.

Як працює рішення? Під час проекту нейромережа визначала кількість людей біля кас. Якщо в черзі стояло понад п’ять покупців, нейромережа надсилала повідомлення фахівцям про необхідність відкрити ще одну касу. Також нейромережа могла визначити відвідувача магазину, який був у залі один. Консультанти отримували повідомлення, що потрібно підійти до людини. В результаті залучення персоналу підвищилося вп’ятеро.

4. Створення теплових карток магазину. Ритейлер за допомогою комп’ютерного зору аналізує пересування відвідувачів магазином.

Навіщо це потрібно? “Теплові карти” допомагають маркетологам точніше планувати торговельний простір. По “тепловій карті” видно, які місця більше приваблюють людей. Їх можна запропонувати виробникам чи дистриб’юторам як вигідніші.

Як працює рішення? Нейромережа аналізує дані з відеокамер, знаходить найпопулярніші зони в торговому залі та становить «теплові карти».

5. Аналіз викладки. Велика мережа АЗС протестувала комп’ютерний зір, щоби аналізувати викладення товарів у магазинах на автозаправках.

Навіщо це потрібно? Аналіз викладки допомагає зрозуміти, чи планограма працює чи її потрібно поміняти. Також маркетологи зможуть оцінити своє становище та становище конкурентів на ринку.

Як працює рішення? ІТ-рішення Goods Checker порівнює фактичну викладку з планограмою і допомагає зрозуміти, знаходиться товар на своєму місці або його потрібно переставити. Після цього збирає аналітику по магазинах, мерчандайзерах, товарах та ін. У додатку можна відзначати причину відсутності товару, що допомагає правильно спланувати постачання.

Технології — драйвер розвитку для ритейлера

Без автоматизації неможливо збудувати бізнес-процеси, які забезпечать конкурентну перевагу. Пандемія COVID-19 довела це. Сьогодні швидкість ухвалення управлінських рішень, готовність швидко змінюватись під вимоги ринку, можливість отримати більше інформації про покупців та забезпечити персоналізований підхід — ключові компоненти для успішного бізнесу.

Сьогодні технології допомагають ритейлерам створити для покупців привабливий споживчий досвід: зменшити черги, знайти персоналізований підхід, направити вчасно консультанта у торговому залі, гарантувати наявність потрібного товару на полицях. Все це допомагає бізнесу залучити більше покупців у свої магазини, ніж конкуренти, а значить підвищити свої KPI.