ЄС не продовжить «митний безвіз» для України після завершення його дії у червні 2025-го. Умови торгівлі з Євросоюзом повернуться до «довоєнних». Водночас ЄС розглядає можливість пізніше ввести нові правила, сприятливі для України.
Про це пише The Page з посиланням на «Європейську правду» з посиланням на слова одного з європейських посадовців, який говорив на умовах анонімності.
Як зміниться торгівля України та ЄС з червня 2025
За словами європейського чиновника, ЄС не продовжить дію чинного механізму лібералізації торгівлі з Україною (автономні торговельні заходи, Autonomous Trade Measures, ATM) починаючи з 6 червня 2025 року.
Україна втратить можливість продавати до ЄС без митних обмежень такі агропродукти, як, наприклад, м’ясо курки, яйця, мед тощо.
Водночас ЄС пропонує деякі сприятливі для України зміни у торгівлі за результатами дискусій, сказав чиновник. Зокрема, обговорюється ідея залишити торговельні преференції для деяких товарів, що Україна експортує до ЄС, таких як сталь.
«Далі Євросоюз продовжить дискусії щодо внесення змін до статті 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, щоб розробити максимально вигідні для обох сторін умови торгівлі та підтримати економіку України, яка потерпає від війни», – сказав посадовець ЄС.
Раніше міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив, що Єврокомісія ще не надала Раді ЄС пропозиції про «торговельний безвіз» з Україною.
«Політично для ЄС важливо якомога швидше домовитися з нами про продовження вільної торгівлі. В очах суспільства, якщо ми повернемося до умов 2022 року, то це означає скасування угоди про вільну торгівлю. А насправді це повернення мит на 30-40 товарів, частина з них – нішеві, і ми особливо їх не продаємо. Але це боляче вдарить по окремих компаніях та виробниках», – сказав заступник міністра економіки і торговий представник Тарас Качка в інтерв’ю «Економічній правді».
Що таке «митний безвіз»
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий митний безвіз. Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, таких як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Деякі країни-члени ЄС не хочуть продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку. Серед них Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.
Україна може втратити значні кошти для фінансування армії, якщо ЄС припинить «митний безвіз» після 5 червня 2025 року, оскільки Євросоюз є її ключовим торговельним партнером, сказав міністр фінансів України Сергій Марченко Financial Times наприкінці березня.