З настанням зимових морозів громадяни і бізнес все частіше потерпають від відключень електроенергії. The Page з’ясовує, як ситуація в енергетиці в холодну пору року впливає на вартість харчів і які групи продуктів можуть найбільше подорожчати через відключення світла.
Як ціни на м’ясо залежать від електроенергії
«Енергетична криза впливає на ціни через підвищення собівартості виробництва та логістики, – коментує ситуацію Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ). – Найбільш помітний тиск – на м’ясну та молочну продукцію, де енерговитрати складають в середньому 5-10% собівартості. Однак критичного впливу енергетичної кризи на виробництво наразі не передбачається, адже виробники використовують додаткові джерела енергії».
Наталія Копитець, провідна наукова співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» підтверджує, що великі підприємства – основні виробники м’яса птиці та свинини забезпечили себе альтернативними джерелами електроенергії. На думку експертки, це дозволяє не порушувати виробничий процес, однак значно підвищує собівартість м’яса і врешті-решт зумовлює підвищення цін на нього.
Через сукупність факторів, за прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, перед Різдвом та Новим роком можливе підвищення роздрібних цін на яловичину, свинину і курятину до 9%.
Чому в Україні дорожчають молокопродукти
Виробництво молочної продукції, за оцінками Максима Гопки, також сильно залежить від енергоспоживання, адже процес охолодження молока та виконання інших технологічних операцій потребує стабільного постачання електроенергії.
Звісно, виробники шукають рішення, які дозволяють не переривати виробництво під час відключень світла. Але Іван Свиноус, провідний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції ННЦ «Інститут аграрної економіки», вказує на додатковий тиск здорожчання пального, яке в умовах перебоїв з електропостачанням стало основним джерелом енергії для механізації виробничих процесів у молочному скотарстві, зокрема, первинної обробки.
Через сукупність негативних чинників науковці Інституту аграрної економіки очікують, що в січні 2025 року вартість молочних продуктів порівняно з груднем 2024 року зросте на 8-19%, а саме:
- пастеризоване питне молоко 2,5%: +19%, до 65,45 грн/кг;
- кефір 2,5%: +12%, до 72,30 грн/кг;
- сметана 15%: +12,8%, до 176,80 грн/кг
- сир кисломолочний 9%: +8,9%, до 280 грн/кг;
- вершкове масло 73%: +8,2%, до 560,80 грн/кг;
- тверді сири: +11-13%, до 580-630 грн/кг.
Тверді сири через зростання цін для багатьох українців стають делікатесом. Фото: сир Depositphotos
Як енергокриза впливає на вартість овочів і фруктів
«Для зменшення втрат плодоовочевої продукції, яку заготовили виробники для реалізації наприкінці зими та навесні, важливе дотримання технологій зберігання у сховищах. Це напряму залежить від енергопостачання, наприклад для сховищ з регульованим газовим середовищем», – продовжує Інна Сало, головна наукова співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції ННЦ «Інститут аграрної економіки».
Тому через складнощі зберігання та інші фактори науковці прогнозують зимою зростання цін на капусту білокачанну до 45 грн за кг (+7%) та ріпчасту цибулю – до 20 грн за кг (+14%).
Чому зростання цін на хліб продовжиться
«Хлібопекарське виробництво стикається зі значними витратами на електроенергію та газ, які є ключовими ресурсами для роботи пекарень. Це безпосередньо позначається на собівартості хлібобулочних виробів», – попереджає Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ).
Отже, зростання цін на хліб триватиме. За прогнозами Інституту аграрної економіки, протягом грудня-березня 2024-2025 років хліб у середньому додасть в ціні 6-10%, а саме:
- хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку: +8,1% до 53,90 грн/кг;
- хліб пшеничний з борошна першого ґатунку: +8,0% до 44,1 грн/кг;
- хліб житній: +9,8% до 46,8 грн/кг;
- батон: +6,1% до 27,9 грн за 500 г.
«Враховуючи соціальну значимість хлібопекарської продукції, суттєвих цінових стрибків не очікується, – коментує Світлана Черемісіна, головна наукова співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції ННЦ «Інститут аграрної економіки». – Але негативний вплив здорожчання сировини для хлібовиробництва і складної ситуації в енергетиці виробники компенсують за рахунок більш помітного зростання цін на кондитерську продукцію».
Отже, зимою 2024-2025 українцям буде не солодко – адже виробники підвищуватимуть роздрібні ціни на печиво, тістечка, випічку, торти тощо, щоб компенсувати зростання собівартості соціальних сортів хліба.
У підсумку The Page називає топ-5 продуктів, які найбільше подорожчають взимку 2024-2025 років через відключення світла:
- молоко
- м’ясо
- хліб
- овочі
- кондитерські вироби.