Вт. Гру 24th, 2024

Попри усі складнощі воєнного часу, український ритейл фактично вийшов на показники до повномасштабного вторгнення, щонайменше за кількістю працюючих магазинів.

Війна кинула виклик ритейлерам, але водночас відкрила нові можливості, каже Head of Enterprise Department в агентстві Netpeak Ukraine Юрій Грузинський.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Про основні тренди в українському ритейлі за останній рік експерт розповів у колонці для Delo. УРТЦ пропонує головне з матеріалу.

Диференціація як необхідність

Раніше ритейлери могли покладатися на універсальні підходи для задоволення потреб клієнтів, але цього року споживачі стали більш вимогливими і очікують персоналізованого досвіду.

Адаптивне управління стало не просто тимчасовим рішенням, а новою стратегією для ритейлерів.

У 2024 році перевагу отримав не той бізнес, який чекав правильного моменту, а той, що діяв. Стійкість, гнучкість та прагнення допомогти спостерігали коли “Нова Пошта” евакуювала відділення з небезпечних зон й відкривала нові пункти видачі у більш безпечних місцях, “Rozetka” стала тим самим потрібним для всіх українців хабом допомоги під час блекаутів, та інші бізнеси, які перепрофілювали свої магазини під склади для гуманітарної допомоги, – каже Юрій Грузинський.

Адаптивна омніканальність як відповідь на виклики сучасного ритейлу

В умовах постійних тривог та блекаутів споживачі прагнули гнучкості та надійності. Покупці шукали безшовний досвід, який би адаптувався до їхніх потреб у реальному часі.

У 2024-му омнікальність в ритейлі вийшла на новий рівень з головною метою — створити простий, комфортний й емпатичний досвід для споживачів.

Безпека стала першочерговим пріоритетом: ритейлери балансували між забезпеченням доступності товарів та захистом своїх клієнтів і співробітників під час обстрілів. Парадоксально, але в той час, коли споживачі мали менше можливостей шукати альтернативи, їхні очікування щодо сервісу зростали, – пояснює експерт.

Соціальна відповідальність — стратегічний крок для кожного свідомого бізнесу

Велика кількість проактивних бізнесів інтегрували у свою стратегію політику Корпоративної соціальної відповідальності.

Бізнес в нових реаліях став прикладом поведінки для інших бізнесів та суспільства.

Як інфлюенсери зближували бренди зі споживачами

За словами Грузинського, соціальні медіа продовжують допомагати бізнесу адаптуватися до змін, а інфлюенсери знайшли найбільш комфортний та ефективний шлях до комунікацій в нових реаліях.

Створюючи близькі й персоналізовані відносини інфлюенсери будували емоційний зв’язок, перекладали сухі соціальні ініціативи брендів на мову особистих історій, що резонували з кожним, тоді як споживачі шукали ту саму “довоєнну нормальність”.

Стрімко зростали формати рілс, при цьому інфлюенсери виступали не лише як частина перфомансу, але й як повноцінний медіаканал.

Інвестиції в ефективність

Штучний інтелект поки не здатен повністю замінити людину, однак ця технологія значно пришвидшує та автоматизує деякі робочі процеси.

Varus, Metro, Епіцентр та інші ритейлери також розповіли, що нейромережа Midjourney замінювала у 2024 році фотосесії та закривала потребу в зображеннях для деяких товарів власного виробництва, а ChatGPT зберіг час команди, створюючи продуктові описи й неймінги.

Використання безкоштовної версії ШІ може здатися достатнім, але САIO Netpeak Group зазначає, що за таких умов бізнес може працювати менш ніж половину своєї потужності, а в деяких випадках — лише на 10%. Вже сьогодні велику перевагу мають ті, хто використовує платні версії ШІ. Їхня продуктивність і навички за рік виростуть на 90 – 100%, створюючи прірву між ними та тими, хто обмежиться безкоштовними рішеннями.

Український ритейл продемонстрував вражаючу cтійкість, відновившись до довоєнних показників попри всі виклики, що свідчить про високу адаптивність галузі. Але безумовно головним трендом залишається соціальна відповідальність. Достатньо лише виходити за рамки донатів на ЗСУ заради галочки та створювати дійсно значущі проєкти з чіткою метою — наближати нашу перемогу, – резюмував автор колонки.