У липні 2024 року базова інфляція в Україні пришвидшилась до 5,7% з 5% у червні 2024-го, передусім, через стрімке зростання цін на оброблені продукти харчування. Як змінилися ціни в Україні за липень, йдеться у щомісячному макроекономічному огляді НБУ, пише The Page.
Як змінилися ціни в Україні за липень 2024
У липні 2024 року базова інфляція в Україні пришвидшилась до 5,7% з 5% у червні 2024-го, що дещо випередило траєкторію прогнозу НБУ, передусім, через стрімке зростання цін на оброблені продукти харчування, а також послаблення обмінного курсу гривні.
Споживча інфляція продовжувала пришвидшуватися й у серпні.
Як змінилися ціни на продукти харчування у липні 2024
- Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої відновили зростання. Причини: швидше подорожчання оброблених продуктів під впливом вищих витрат на енергію, зберігання продукції та зарплати.
- Зниження цін на сирі продукти харчування уповільнились. Причини: вичерпання впливу тимчасових чинників, передусім, скорочення запасів попередніх великих врожаїв, складніші, ніж торік, погодні умови та зростання вартості енергії.
- Ціни на яйця, свинину і курятину падали.
Як змінилися ціни на непродовольчі товари у липні 2024
- Усе повільніше дешевшали одяг та взуття. Причини: послаблення курсу гривні.
- Послуги дорожчали швидше.
Як змінилися адміністративні ціни у липні 2024
- Зростання цін на пальне в липні сповільнилося.
- Ціна на алкоголь знижувалися дедалі повільніше.
- Ціни на фармацевтику зростали активніше.
- Подорожчання тютюнових вироби сповільнилося, проте ціни на них зростали доволі високими темпами.
- Водночас зростання цін надалі стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі комунальні послуги.
Як змінилися ціни української промисловості у липні 2024
Промислова інфляція надалі стрімко зростала – до 33,3% (р/р) рік до року у липні порівняно з 26,7% у червні, передусім, через зростання цін в енергетиці через дефіцит е/е.
Також швидше зростали і товари у харчовій переробці, зокрема на:
- хліб – через зростання цін на сировину та виробничі витрати;
- м’ясо та м’ясопродукти – через вищі закупівельні ціни.
Водночас зростання цін у добувній промисловості, передусім на металеві руди, дещо сповільнилося. Серед причин – негативна цінова динаміка на глобальних ринках на тлі слабких показників промислової активності в Китаї, погіршення ситуації в енергосистемі України, нестачі кадрів та проблем з логістикою.
Як змінилися ціни в Україні за липень 2024. Джерело: НБУ
Нагадаємо, у червні 2024 року інфляція в Україні зросла до 2,2%, що значно перевищило показники попередніх місяців: 0,6% у травні, 0,2% у квітні, 0,5% у березні, 0,3% у лютому та 0 ,4% у січні.