Гравці українського книжкового ринку відзначають потужне зростання читацької зацікавленості, завдяки чому вітчизняні мережі книгарень за минулий рік збільшились у півтори рази.
У різних містах по всій країні протягом 2023 року з’явились десятки нових книжкових крамниць, а деякі з них – у нових форматах, повідомляє УРТЦ.
Так, суттєво збільшилась одна з найбільших вітчизняних мереж — “Книгарня Є”. За минулий рік попри війну вона зросла у понад півтора рази, відкривши 22 магазини, здебільшого у столиці. Станом на березень 2024-го в Україні працює 58 книгарень мережі.
Ставимо собі план мати до кінця (цього-ред.) року 100 книгарень, — розповіла директорка зі стратегічного розвитку “Книгарні Є” Лариса Гужвинська.
За словами Гужвинської, в Україні потрібно відкривати нові книжкові магазини, наприклад, у сусідній Польщі, ринок у 6 разів більший за обсягами в одиницях і в 10 разів — у грошовому вимірі.
Власна мережа видавництва Vivat також приросла, нові книгарні з’явились у Києві, Івано-Франківську та Харкові. Цьогоріч компанія планує відкрити ще дев’ять локацій і розширити мережу до 16 магазинів.
Нові формати
Минулого року розширювались не лише існуючі гравці ринку, а й з’являлися нові проєкти.
Серед останніх — RID. Книги та кава, Readeat, Плекай, book.ua, а в лютому цього року відкрилась триповерхова книгарня Сенс на Хрещатику.
Книгарня-кав’ярня Readeat у Києві
Власники нових книгарень вигадують різні підходи до облаштування простору і створюють оригінальні формати звичних крамниць. Наприклад, суміщають продаж книжок з кав’ярнями.
Книгарня “Сенс” на Хрещатику
CEO одного з найбільших національних книжкових онлайн-магазинів Yakaboo Олена Безугла наводить дані Книжкової палати України про наклади видань, які зросли за минулий рік на 77% у порівнянні з 2022-м — до 20,5 млн примірників.
Кількість видань зросла на 40% – до 13,5 тис., — додала вона.
На думку експертів, відчутний поштовх вітчизняному ринку дало витіснення російської книги і зростання інтересу до всього українського.