Чт. Січ 23rd, 2025

Уряд зобов’язав заклади освіти, охорони здоров’я та інших держзамовників, які здійснюють закупівлі за бюджетні кошти, купувати продукти за електронним каталогом Prozorro Market у разі, якщо їхня вартість перевищує 100 тис. грн.

Про це повідомляє пресслужба Мінекономіки України, пише The Page.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Відповідні зміни до постанови №1178 про особливості здійснення публічних закупівель на період дії воєнного стану уряд ухвалив на засіданні в п’ятницю.

Заступниця міністра економіки Надія Бігун повідомила, що відомство вивчило, які продукти найчастіше купують установи, і запропонувало спростити правила для їхнього закупівельного процесу.

«Ми радимо використовувати електронний каталог для закупівель, бо він простий та доступний. Це допоможе уникнути зловживань і зменшить ризики корупції», – сказала Бігун.

До цього каталогу включені товари, зокрема м’ясо (курятина, свинина, яловичина), заморожена риба, яйця, молоко та молочні продукти (включаючи сметану та кефір), сири, цукор, макаронні вироби, борошно, крупи, овочі та фрукти (капуста, буряки, морква, яблука, картопля та інші).

Електронний каталог Prozorro Market – це частина реформ у системі публічних закупівель. Він дозволяє організаціям, які роблять закупівлі, лише за 9 днів придбати різноманітні товари, зокрема продукти, за конкурентною ціною.

Управління каталогом товарів широкого вжитку, включаючи їжу, відбувається централізовано за допомогою Державного установи «Професійні закупівлі».

«Prozorro Market не лише прискорює та полегшує процес закупівлі, а й дозволяє втричі зекономити гроші. Загалом, обсяг закупівель їжі через цей каталог вже перевищив 2 мільярди гривень, і кожна третя закупівля у 2023 році відбулася за допомогою цього інструменту», – говорить директор ДУ «Професійні закупівлі» Євген Якубовський.

Якщо закупівля через електронний каталог не відбудеться, організація може провести її через відкриті торги, не збільшуючи при цьому вартість. Або вона може здійснити закупівлю через запит пропозицій з урахуванням специфіки публічних закупівель під час воєнного стану.

Уряд також прийняв рішення заборонити закупівлю товарів, робіт та послуг у фізичних і юридичних осіб з Росії, Білорусії та Ірану, а також у компаній, в яких громадяни цих країн є власниками понад 10% акцій.

Але існують винятки:
  • для громадян, які проживають на території України на законних підставах;
  • активи громадян з цих країн в компаніях-постачальниках передані АРМА;
  • товари з рф та рб необхідні для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до 19 жовтня 2022 року.