У грудні 2023 року український бізнес помітно погіршив оцінки результатів своєї діяльності.
Про це свідчать підсумки опитування Нацбанку підприємств у грудні, за якими НБУ розраховує індекс очікувань ділової активності (ІОДА), пише УРТЦ.
Невизначеність із тривалістю бойових дій, ризики неритмічності надходжень і недостатності обсягів міжнародної допомоги, зростання витрат на логістику через блокування кордону, високі ціни на пальне, звуження інвестиційного попиту, брак кваліфікованих кадрів та послаблення попиту негативно вплинули на оцінки підприємств усіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях, – зазначають у прес-службі.
Так, в останній місяць 2023-го ІОДА знизився до 45.7 з 49.1 у листопаді.
Торгівля
Підприємства торгівлі після дев’яти місяців поспіль позитивних очікувань різко погіршили оцінки своєї ділової активності.
Причиною стало скорочення обсягу імпорту товарів через блокування кордону та зниження купівельної спроможності населення.
Секторальний індекс у грудні знизився до 46.9 з 50.9 у листопаді. Підприємці очікували зменшення товарообігів та закупівлі товарів для продажу. У той же час бізнес поліпшив оцінки щодо залишків товарів для продажу.
Також респонденти прогнозували падіння темпів здорожчання вартості товарів і були налаштовані на подальше зменшення торговельної маржі.
Будівництво
У цьому секторі підприємці навпаки, дещо пом’якшили оцінки, але вони втретє поспіль залишаються найпесимістичнішими серед інших галузей.
Секторальний індекс становив 42.1 проти 40.6 у листопаді.
Респонденти зберегли очікування щодо зменшення, хоч і нижчими темпами, обсягів будівництва, закупівлі сировини та матеріалів, а також і надалі прогнозували скорочення обсягу нових замовлень. Будівельники посилили негативні оцінки щодо закупівлі та підвищення вартості послуг підрядників, водночас дещо пом’якшили песимістичні прогнози щодо їх доступності, – зазначають в НБУ.
Інші галузі
Загалом, підприємці у більшості секторів у грудні продовжували очікувати скорочення загальної чисельності працівників.
Так, секторальний індекс у галузі промисловості у грудні знизився до 46.9 (у листопаді – 49.2).
Підприємства сфери послуг посилили негативні оцінки результатів своєї поточної діяльності, секторальний індекс становив 44.0 порівняно з 48.4 у листопаді.
Довідка
Індекс очікувань ділової активності вимірюєтся за шкалою від 0 до 100, де показник вище 50 означає поліпшення або зростання порівняно з попереднім місяцем. Чим вище відхилення індексу від рівня 50, тим швидше відбуваються зміни.