Ресторани у війну не на часі, тому food-ритейлу особливо важко розвиватися. Але попри всі виклики сьогодення, найсміливіші продовжують масштабуватися. Які ресторани увійшли до списку найбільших в 2023 році за кількістю закладів.
В матеріалі Forbes проаналізовано, хто з представників food-ритейлу став лідером за кількістю закладів та як на розвиток вплинула велика війна. RAU вибрала основне.
Про 2023 рік в цифрах
За дослідженнями компанії з автоматизації закладів Poster, за час великої війни ресторанний бізнес скоротився з 36 500 до 32 000 закладів. У 2023 році середній виторг зріс на 40% в порівнянні з 2022 роком, а середній чек – на 38% внаслідок підвищення цін.
Попри обстріли цивільної інфраструктури та вимкнення світла у 2022 році не було масового закриття закладів, але це позначилося на виручці. Залежно від області спад становив до 15%. Про це каже співвласник і СЕО Poster Родіон Єрошек.
Натомість кількість ресторанних ФОП і ТОВ у 2023 році зросла на 70% порівняно з 2022 роком – з 8059 до 13 721. Цьому сприяла і поява нових закладів, і масштабування найбільших мереж здебільшого шляхом франчайзингу та використання фуд-кортів у ТРЦ.
Рейтинг закладів за кількістю точок
Лідер ринку – мережа Lviv Croissants Андрія Галицького. Наразі компанія налічує 153 заклади в Україні, з яких понад 120 працюють за франшизою, а ще 11 відкрилися у Польщі. Нагадаємо, це друга спроба мережі вийти на європейський ринок. Першу зробили у 2018 році, але «провалилися», заклади закрили та проаналізували всі помилки.
На другому місці – холдинг !Fest. За 16 років мережа зросла до 105 ресторанів різного формату, частина з яких працює за франшизою. До холдингу !Fest входять 59 юридичних осіб, йдеться у даних аналітичного сервісу YouControl. Найбільші з них – «Мінпрод Галичина» з 247,9 млн грн виторгу у 2022 році та «Рітейл Менеджмент Системс» – 201,9 млн грн.
Трійку лідерів закриває мережа фаст-сервіс McDonald’s. З початком повномасштабного вторгнення, всі заклади компанії закрилися, а відновлення почали у вересні 2022 року. До того ж в 2023 році з’являлися і нові ресторани. За рік кількість точок досягла відмітки 101 заклад.
GastroFamily ресторатора Дмитра Борисова зросла до 66 закладів, більшість розвивається за франшизою.
“З преміального сегмента 30-40% клієнтів перейшли у більш демократичний, – каже Дмитро. – У демократичному закладі середній чек – 150 грн, у класичному – 300–400 грн на одну людину”.
Американська мережа Domino’s Pizza розвивається в Україні за франшизою. Через війну компанія була вимушена закрити всі свої заклади на півдні та сході України. Наразі працює 65 точок.
Мережа KFC більш рішуче відкривала свої заклади з початком війни в Україні на відміну від McDonald’s. Ресторани компанії в Україні розвивають одразу три франчайзі-оператори: Глобальна ресторанна група – Україна, Тесті Фуд і ДТС-Харків. Загалом ці компанії керують 56 закладами.
Фаст-фуд Япі, яким володіла Fast Food Systems, припинив діяльність. Натомість у компанії зберігся головний актив – піцерії Челентано. Заклади мережі функціонують у 31 місті, проте не в Києві, більшість працюють за франшизою.
Також у першій десятці лідерів – Пузата Хата, Чорноморка і Сушия.
Про тих, хто зростав, але поза списком
До списку не потрапили ще кілька великих мереж зі змішаним форматом і ресторани, кав’ярні, магазини на АЗС.
Мережа АЗС WOG нараховує 342 точки WOG Cafe, а у листопаді 2023 року відкрила фуд-хол на своїй найбільшій автозаправній станції.
Також один із найпопулярніших форматів – точки з шаурмою, системних гравців там – одиниці. Наприклад, Doner Market від МХП з понад 150 точками, які розвиваються за моделлю франшизи.
Ще окремий сегмент – паби та бари, які, як правило, не об’єднуються у великі мережі. Серед найбільших – Портер Паб із 14 закладів. Також 11 точок у мережі Контейнер Бар.