Наприкінці вересня 2023 року кількість вакансій у ритейлі на 27% перевищила довоєнний показник, свідчать дані платформи з пошуку роботи Work.ua.
Мережі досі стикаються з проблемою пошуку кадрів через міграцію багатьох українців за кордон і дефіцит кваліфікованих працівників.
Про те, скільки і яких працівників не вистачає, як вдається вирішувати цю проблему та чому виник дефіцит кадрів, Forbes розповіли провідні українські ритейлери. УРТЦ пропонує головне з матеріалу.
Кого бракує ритейлерам?
На початку цього року у галузі торгівлі працювало близько 3,6 млн людей, що майже дорівнює населенню Києва, підрахували у службі зайнятості.
За цими даними, найбільше безробітних громадян (20%) працевлаштували саме у цій сфері, однак великі роздрібні мережі цього майже не відчули.
До повномасштабної війни у мережі жорстких дискаунтерів Thrash! 95% штату становили чоловіки середнього віку (20-40 років). Така статистика утворилася через специфіку бізнес-процесів ритейлера, співробітники магазинів є універсальними і їм доводиться виконувати важку фізичну працю, зазначає керівник пресслужби Fozzy Group Іван Пальчевський.
Через це термін закриття вакансій у ритейлера збільшився на 15-20%. У “Сільпо” найбільша потреба зараз як у працівниках робітничих спеціальностей, так і у менеджерах.
Схожі проблеми відзначають також у мережах “Наш край” і SPAR, де кількість працівників порівняно із довоєнним періодом зменшилася на 12,5%, зазначає керівниця департаменту розвитку персоналу двох мереж Ольга Семенюта.
Однак компанії вдалося зберегти основну частину менеджерської ланки, хоча декілька працівників все ж виїхали за кордон або були мобілізовані.
У “Епіцентр” також відчувають брак кандидатів чоловічої статі, каже HR бізнес-партнер мережі Ксенія Бєляєва.
Ми б радо працевлаштували фахову слюсарку чи трактористку, проте на ринку праці ці професії здебільшого представляють чоловіки, а знайти достатню кількість жінок на ці посади – це надскладна задача, – додає вона.
Старша консультантка практики “People Advisory” компанії Ernst&Young в Україні Тетяна Рачинська зазначає, що за підсумками 2022-го 70% компаній з ритейл-сектору скорочували персонал, а за перше півріччя 2023-го лише 36%, стільки ж компаній заявило про збільшення кількості працівників.
У секторі оптової та роздрібної торгівлі простежується найбільший рівень плинності кадрів – 35%, тоді як у середньому по ринку – 14%, додає Рачинська. Водночас 33% керівників ритейлерів вказують утримання персоналу як один з ключових викликів зараз.
Що спричинило дефіцит?
Головною причиною став масовий виїзд українців за кордон та відповідно зменшення кількості кваліфікованих кадрів в країні.
Через перманентні стрес та втому падає працездатність, це знижує мотивацію влаштовуватися на постійну роботу, пояснює Пальчевський. Також на кандидатів впливають обстріли, тож персонал важче знайти у Харкові, Херсоні та Запоріжжі.
Якщо у якомусь місті поруч з нашим супермаркетом був “приліт”, то на кілька тижнів там спадає активність кандидатів, – додає він.
Список основних причин плинності кадрів з ініціативи працівника у роздрібній торгівлі за даними Ernst&Young в Україні:
- звільнення з особистих обставин (65% компаній);
- релокація в інші регіони України та інші країни (53%);
- незадоволення рівнем заробітної плати (47%).
Водночас через побоювання мобілізації і пов`язаний з ним страх офіційної реєстрації важче залучити на роботу чоловіків.
Із початком великої війни багато фахівців мають страх зміни роботи через ризики, пов?язані з військовою агресією, призупиненням проєктів або навіть закриттям компаній, – каже Ксенія Бєляєва.
Як ритейлери залучають та утримують працівників?
У Fozzy Group з початком повномасштабного вторгнення створили “Штаб підтримки Перевершників”. Так у компанії називають усіх, хто працює у “Сільпо”.
Платформа цінностей була розроблена для внутрішньої комунікації, щоб кожен співробітник мережі зрозумів загальні цінності та обіцянки компанії.
Компанія почала більше заохочувати до роботи студентів і випускників, зробила систему навчання більш диджитальною та швидшою у проходженні.
Дискаунтер Thrash! активно розповідає про свої вакансії у навчальних закладах, студентських гуртожитках і групах студентів у соцмережах. Також мережа видозмінила свою бізнес-модель, автоматизувавши процеси і збільшивши частку жінок серед персоналу з 7% до 20%.
Так само вчинили і в мережі Fozzy, перекваліфікувавши “чоловічі спеціальності” під такі, що доступні людям обох статей.
Мотивують співробітників і підвищенням зарплат, так, для рядових працівників у 2023 році Thrash! підвищував зарплати на 25%, а загалом по ринку середня зарплата стала вищою на 17%. Молодші спеціалісти з мінімальним досвідом стали отримувати зарплату на 20% більше, а управлінці – на 13%. Найбільше зарплата зросла в Ужгороді, Івано-Франківську та Одесі.
У мережі магазинів “Фора” для залучення людей почали використовувати нові інструменти, наприклад озвучку у торговельних залах щодо наявних вакансій та оголошення по радіо.