Пн. Гру 23rd, 2024

На початку повномасштабної війни уряд надав великим підприємствам (із річним доходом більше 50 млн євро) можливість отримувати кредити за програмою “5-7-9”.

Тоді найбільші ритейлери, зокрема АТБ, Fozzy Group, Novus та інші, звернулися із цим питанням до Ощадбанку. Кому вдалося отримати кредитування і як вони скористалися цими коштами? Українська Рада Торгових Центрів пропонує найцікавіше з матеріалу Forbes.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c
Про програму “5-7-9”

З перших днів вторгнення українські ритейлери та постачальники опинилися у складній ситуації, адже логістичні ланцюги, що створювались роками, були зруйновані, назрівала загроза дефіциту.

Для уникнення цих проблем уряд змінив критерії отримувачів кредитів за програмою “5-7-9”. Якщо до 24 лютого 2022 року це були лише аграрії, то тепер така можливість з’явилася й у ритейлерів.

Тоді ритейлери почали звертатися до банків за екстреним фінансуванням, щоби мати змогу розрахуватися з постачальниками, – сказав заступник голови правління, відповідальний за корпоративний бізнес державного Ощадбанку Юрій Каціон.

Банк їх відбирав, зокрема, за такими критеріями: відсутність негативної кредитної історії та згода компанії на передачу майна у заставу.

За півтора року до фінустанови звернулося вісім ритейлерів, одного з яких у банку не можуть назвати, але зазначають, що це одна з найбільших торгових мереж в Україні. Компанія отримала відмову через неготовність дати у заставу свою нерухомість.

Також не розглядалося можливості кредитування “Auchan Україна” і METRO через роботу їхніх материнських компаній у росії, але ритейлери поставились до цього із розумінням.

Хто отримав кошти?

Найбільшу фінансову допомогу за програмою отримала мережа Novus – 500 млн грн на один рік, далі одеський ритейлер “Таврія Плюс”, який отримав три кредити на загальну суму 480 млн грн.

Львівська мережа “Рукавичка” отримала два кредити на 300 млн грн, а Varus – на 297 млн грн.

Кредит за пільговою програмою також брала Fozzy Group, але суму у компанії не уточнили.

Зазначається, що максимальна сума кредиту для групи позичальників у складі однієї юридичної особи за “5-7-9” – до 1 млрд грн.

Ми не отримували від ритейлерів таких запитів, які могли б профінансувати, на суму більше 500 млн грн. На початок вересня «Ощадбанк» профінансував ритейл за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” на понад 2 млрд грн, – каже Каціон.

Мета отримання кредиту у всіх ритейлерів була однакова – поповнення обігових коштів та уникнення “касових розривів”.

Що буде з програмою у майбутньому?

На думку Юрія Каціона, актуальність “5-7-9” для ритейлерів вже спадає, адже програма була потрібна передусім для стабілізації ситуації з початком великої війни.

Якщо відбудеться поступове зниження облікової ставки, як планує НБУ, це матиме вплив на зниження вартості кредитування прогнозно до 16-18% на кінець року, – додав він.

Програма стає менш привабливою через те, що вона надто розрослася і починає непокоїти міжнародних кредиторів України.

Загалом, з початку 2023 року в рамках “5-7-9” видано 14 538 кредитів на понад 51 млрд грн, кажуть у Мінекономіки.

Наразі уряд не планує змінювати програму, нещодавно до неї долучили виробників дронів і проєкти енергоефективності.