Як ритейлери повертаються у деокупований Херсон, з якими труднощами стикаються, та чому не всі ризикують відкривати магазини для підтримки населення прифронтового міста.
Трохи більше восьми місяців пройшло з того часу, коли українські війська звільнили Херсон від російських окупантів. Відтоді херсонці не перестали зазнавати горя та втрат від росіян: постійні обстріли, воєнні дії під боком, знищення Каховської ГЕС. Усе це несе загрозу не лише населенню, але й ритейлу, який вперто намагається підтримати жителів прифронтового міста наповненням магазинів хоча б товарами першої необхідності. Відновлення супроводжують чергові трагедії, як-от обстріл посеред дня АТБ та Епіцентр, які лише нещодавно відновили роботу, або знищення на початку лютого іншого гіпермаркету Епіцентр у Херсоні – на вулиці Бериславське шосе, 17. Мир та спокій усе ще не прийшов в оселі херсонців. Попри це, спротив російським загарбникам продовжується, у тому числі, й на економічному рівні. RAU розповідає, хто відважився на роботу у складних умовах в Херсоні.
Перші в місті
Важко перебільшити значення повернення ритейлу в місто, населення якого до повномасштабного вторгнення росіян налічувало близько 300 000 людей. Про перших, хто це зробив, RAU вже писала через тиждень після звільнення міста. Це були поштово-логістичні оператори, аптечні мережі (Подорожник, 9-1-1, Мережа хороших аптек), АЗС WOG та ОККО, а також точки видачі ритейлерів Фокстрот, Comfy, Eldorado, Rozetka та Auchan.
Задля оперативного постачання продуктів та найнеобхідніших товарів мережа АТБ відновила роботу магазинів у Херсоні вже з 20 листопада. Двері для покупців відкрив магазин по вул. Миколаївське Шосе, 30 Б, а вже 23 листопада – по вул. Гвардійської Херсонської дивізії, 22 А та Людвіка Заменгофа, 1. До окупації Херсону у лютому 2022 року, в місті налічувалось 24 магазини мережі, наразі їх – 9, відкритих у центрі та на півночі міста.
З 24 листопада у Херсоні почав працювати відновлений практично «з нуля» Сільпо на просп. Будівельників, 27 А, а трохи згодом – в ЦУМ, на вул. Ушакова, 49. Того ж дня відновив роботу магазин Аврора, розташований на вул. Іллюші Кулика, 133. «Вже пакуємо товари», – повідомив ритейлер. Станом на липень працюючих об’єктів мережі у Херсон – шість. Також за повідомленням власника мережі Велмарт Романа Луніна, до кінця листопада мав запрацювати єдиний супермаркет мережі в Херсоні, що має площу до 2000 кв. м. І це попри те, що світло у місті мало з’явитися лише за два-три тижні. Щоправда, зараз на карті торговельних об’єктів Велмарт, що працюють, магазин на вул. Дорофеєва, 30 не числиться.
Повернення гігантів, але не всіх
Після перших емоційних оголошень про повернення у «Місто-герой України», яке пережило тривалу окупацію, почалася складна й методична робота з налагодження роботи об’єктів мереж. За місяць після звільнення міста у Херсон повернулася Таврія В, а також маркет Thrash! Траш! Зокрема, у січні 2023 року відновив роботу гіпермаркет Таврія В, розташованого у ТЦ Oskar, що на вулиці 49-ї Гвардійської дивізії, 24. Єдиний магазин одеської мережі працював тут з лютого 2014 року, але був змушений тимчасово припинити діяльність під час окупації. Щодо маркету Fozzy Group, то він почав працювати вже наприкінці грудня 2022 року.
Одразу після відкриття магазину Thrash! Траш! країна-терорист завдала удару по Херсону і ударною хвилею в маркеті вибило шибки. Співробітники маркету оперативно зашили вікна ДСП й магазин на вул. 49-ї Дивізії, 45 продовжує роботу й досі. Ще одна точка ритейлера усе ще залишається закритою.
До окупації Херсону у місті працювало шість ЕКО маркет. Після звільнення міста у грудні 2022 року мережа відновила роботу магазину в ТЦ Європорт, а з 1 березня 2023-го, зважаючи на зростання потреб і запитів містян, відчинила двері по вул. Блюхера, 52. Тоді ж супермаркет, який працює в ТЦ Європорт (Миколаївське шосе, 19), зазнав ушкоджень від обстрілу ракетних систем залпового вогню окупантів. “На щастя, колектив зумів дієво захистити і себе, і покупців – ніхто не постраждав”, – розповіла президент торгової мережі ЕКО маркет Інна Мірошниченко. Вона запевнила, що, попри усі ризики та збитки, ЕКО маркет не згортатиме роботу в звільненому місті.
Також 20 грудня 2022 року відкрила перший магазин у звільненому Херсоні мережа EVA. Перші відновлені точки розташовані на вул. Потьомкінська, 40 А та вул. Миру, 22. З перший квартал 2023 року ритейлер поновив роботу ще трьох раніше зачинених об’єктів. В лютому 2023-го почала відкриття аптек у Херсоні також мережа АНЦ. Першими 12 лютого відкрилися аптеки Фармкопійка за адресами: вул. Людвіка Заменгофа, 1 та вул. Херсонської дивізії, 22 А. Пізніше мережа довела кількість аптечних точок, що працюють, до восьми.
Темні часи
Станом на лютий 2023 року, в місті залишалося близько 57 000 мешканців, проте й ця кількість продовжує зменшуватись. “Маємо сумну статистику. Люди від’їжджають з Херсона через ці жахливі обстріли”, – розповіла голова Херсонської міської військової адміністрації Галина Лугова.
До 3 травня в Херсоні працював один гіпермаркет Епіцентр, проте після ракетного удару росіян це стало неможливо. Для значної частини ритейлу страх перед загибеллю людей та збитками залишається аргументом для невідновлення роботи. Є й інші причини. Наприклад, Цитрус повністю втратив свої магазини у Херсоні, тож відновлювати наразі немає чого. Така ж ситуація у Люксоптика. “На жаль, у Херсоні наш магазин повністю зруйнований. Відновити його неможливо, оскільки він був у торговому центрі, якого більше немає. Ну і поки що нових магазинів у Херсоні ми не відкриваємо”, – розповіла директор роздрібної мережі Люксоптика Віолета Титаренко.
Частина мереж, наприклад, Eldorado, Алло та Comfy, чекають на більш сприятливі безпекові умови для відкриття, і за вісім місяців таких спроб поки не робили. Значною перешкодою для відновлення багатьох мереж є те, що ключовий орендодавець професійних площ міста ТРЦ Fabrika було суттєво пошкоджено. На його відновлення необхідно 20 млн євро. Але роботи планують розпочати не раніше, ніж російські агресори відійдуть хоча б на 40?50 км від міста.
Ситуація залишається складною, хоча й за таких умов окремі ритейлери продовжують приймати рішення про поновлення роботи. Один магазин відкрив М’ясомаркет. Він розташований на вул. Людвіка Заменгофа, 1. З 20 травня знову відчинив двері Фокстрот на просп. Ушакова, 26. Під час окупації магазин зазнав значних пошкоджень і мародерства. Після звільнення міста він місяць працював як точка видачі, але незабаром компанія закрила його. «Ми щодня відстежуємо ситуацію в кожному регіоні й розуміємо, що тут, у прифронтових містах, ми дуже потрібні. Попит на такий асортимент є, і наша задача – задовольнити його, – зазначив про чергову зміну рішення СЕО Фокстрот Олексій Зозуля. – Також важливу роль відіграла готовність нашого персоналу, який висловив бажання бути поруч з покупцями».
Вочевидь, подальша доля відновлення роботи ритейлу буде так само залежати від того, наскільки скоро окупанти будуть відкинуті подалі від міста, а, в ідеалі, й повністю витіснені з регіону або знищені. На це неодноразово вказували топи компаній і за першої нагоди торговельна експансія півдня українським ритейлом відновиться, а за ними й міжнародного.