Майже три чверті керівників компаній незадоволені податковою системою, що є в Україні. Водночас «цілком незадоволені» 30%, у торгівлі таких найбільше – 47%. Такі цифри — результати опитування, проведеного компанією Info Sapiens, пише The Page.
Основні компоненти необхідної податкової реформи
Більш як половина опитаних оцінили спрощення адміністрування та детінізацію бізнесу як «критично необхідні» компоненти податкової реформи. Кожен п’ятий опитаний оцінив як «критично необхідні» всі три компоненти одночасно.
Спрощення адміністрування бізнесу оцінила як необхідність найбільша кількість опитаних (88%, з них 60% назвали його критично необхідним). За детінізацію бізнесу висловилися 58%, а зниження податків – 44%.
В експертному середовищі є думка, що податківці мають показники платежів, які прив’язані до обороту підприємства. Попри прибутковість бізнесу вони очікують від нього певну суму податкових платежів. Якщо її немає, то в компанію приходить перевірка. У такий спосіб замість податку на прибуток фактично стягується податок з обороту.
Основна частина респондентів (41%) стикалися з подібним самі або дізналися про таку практику від контрагентів. Приблизно 80% погоджуються, що неофіційний податок з обороту є, зокрема, 31% згодні із цим без застережень. До того ж найвища переконаність у мікро- та малого бізнесу.
Оптимізація податків
Більша частка опитаних (56%) сказали, що бізнеси в їхній сфері здебільшого не можуть працювати й сплачувати всі податки, не вдаючись до оптимізації податкового навантаження. Ця частка вища з-поміж представників мікро- та малого бізнесу (58% і 54% відповідно). Середні та великі підприємства почуваються стійкішими – 47% із них вважають, що більшість бізнесів їхньої сфери можуть сплачувати всі податки, не вдаючись до оптимізації податкового навантаження.
Найчастіше схеми оптимізації податкового навантаження застосовуються щодо податків на заробітну плату (ЄСВ і ПДФО) та прибуток: 45% опитаних вважають, що до таких схем вдаються понад половина підприємств в їхній галузі. До оптимізації ПДВ, на думку 39% респондентів, також вдається більш як половина підприємств.
Відповідаючи на запитання, які саме податки варто знизити для того, щоб заохотити бізнес відмовитися від схем оптимізації, 68% назвали податки на заробітну плату. За те, що треба зменшити ПДВ, проголосували 50% опитаних, а за зниження податку на прибуток – 44%. Кожен п’ятий опитаний (19%) вважає, що необхідно знизити всі три податки.
Якими мають бути ставки основних податків
Респондентів, які сказали, що податки на зарплату мають бути знижені для того, щоб бізнес міг відмовитися від схем оптимізації, запитали, якою має бути загальна ставка податків на заробітну плату (щодо чистої зарплати), щоб бізнес зміг оформити всіх співробітників офіційно зі збереженням рівня зарплат «на руки». Відносна більшість схиляється до ставки 20% (зараз вона 51%), втім, середній та великий бізнес готовий і на ставку 25%.
Щодо ПДВ та податку на прибуток 64% респондентів вважають, що для уникнення оптимізації ставки цих податків не повинні перевищувати 10%.
У ході презентації результатів дослідження народний депутат Мар’ян Заблоцький зазначив, що наразі 60% надходжень від податку на зарплату надходять із держсектора, хоча на нього припадає лише 15% фонду оплати праці. «Це свідчить про масову оптимізацію цих податків», – вважає він.
Нардеп додав, що якщо поділити надходження від ПДВ на офіційний товарообіг, який явно занижений, то вийде ставка 13%, а якщо поділити на ймовірний обіг, то буде 8%. За законом основна ставка ПДВ становить 20%.
Директор економічних програм «Українського інституту майбутнього» Анатолій Амелін сказав, що за даними банків, до 90% бізнесів, які зараз звертаються за кредитами, оптимізують податки – це видно з звітності, яку вони подають.