Окрім робіт по додатковому утепленню будівель та оптимізації режимів енергоспоживання, керівництво українських ТРЦ готують альтернативні системи обігріву та енергозабезпечення, а також пропонують орендарям долучитися до цього процесу у міру можливості.
Враховуючи численні попередження про важку зиму та можливі перебої з електропостачанням і опаленням RAU опитала представників українських торгово-розважальних центрів стосовно підготовки сектору комерційної торгівлі до холодного сезону.
Зберегти тепло
Майже всі опитані керуючі торговими центрами в Україні говорять про додаткові заходи, які приймаються для збереження тепла та економії енергії. Зокрема, комерційний директор ЦУМ Чернігів Ольга Муцкая розповіла, що на об’єкті проводяться роботи з утеплення будівлі та підвищення її енергоефективності. До початку опалювального сезону буде підготовлена альтернативна, аварійна система обігріву. «Ми не маємо можливості забезпечити альтернативне електрозабезпечення всієї будівлі (тільки аварійних систем), але реалізуємо проєкт альтернативного опалення», – каже Ольга Муцкая.
Директор корпоративних комунікацій DCH Infrastructure & Real Estate, компанії, яка керує мережею ТРЦ Караван, Аліна Адаменко повідомила, що наразі йде розробка найбільш економічних режимів роботи обладнання торгових центрів, проводиться ремонт насосної станції водопостачання, а також опалювального обладнання, що вийшло з ладу. Додатково перевіряють ущільнення вікон, дверних блоків по периметру будівлі. Нагадаємо, що ТРЦ Караван працюють у Києві та Дніпрі, ТРЦ у Харкові зазнав суттєвих пошкоджень внаслідок обстрілів.
В столичному ТРЦ Cosmo Multimall (оновлений ТРЦ Космополіт), що знаходиться неподалік від метро Шулявська, вже з червня поточного року почали підготовку до опалювального сезону 22/23, технічно вдосконалюючи системи життєзабезпечення заради зменшення споживання енергоносіїв.
«Запустили програму підготовки, яка працює у таких напрямках: оптимізація затрат, мінімізація тепловтрат у приміщеннях та алгоритм дій на випадок опалювального сезону без газу, впроваджуючи автономне опалення з додатковим обладнанням», – пояснила директор з маркетингу ТРЦ Cosmo Multimall Юлія Федоренко.
Своєю чергою, керуючий ТРЦ Respublika Park Олексій Сав’як розповів про влаштування додаткових, локальних систем обігріву, для використання різних енергоносіїв. Проводиться аудит огороджувальних конструкцій для запобігання тепловтрат. Також тут модернізують систему диспетчеризації інженерного обладнання для зменшення витрати енергоресурсів. Відповідно коригують графіки роботи інженерного обладнання (освітлення, вентиляції, теплопостачання) з розрахунку на зменшену цільову температуру в ТРЦ до 19 градусів Цельсія.
Основний та запасний план
В компанії Dragon Capital Property Management, яка контролює роботу ТРЦ Victoria Gardens (Львів), ТРЦ Sky Park (Вінниця), київських ТРЦ Aladdin, ТЦ Smart Plaza Obolon та ТРЦ Piramida всі роботи з підготовки до зими йдуть по звичним щорічним процедурам.
«Холодна пора року – це завжди випробування для інженерних систем та персоналу. Кожен сезон готуємося до можливого відключення об’єкта від електромережі чи припинення газопостачання. Цей рік не є виключенням», – пояснює директор з Facility Management Dragon Capital Property Management Олександр Шморгун.
Щорічно в морози тут проводять обстеження будівель тепловізором для виявлення слабоутеплених ділянок. З настанням відповідних погодних умов, проводять роботи з утеплення, профілактичний ремонт вікон та вхідних груп, переводять систему вентиляції у режим більшої рекуперації, тестують та випробовують всі системи опалення.
«Важливо відзначити, що для зменшення фінансового навантаження на орендарів в опалювальний період, ми закуповуємо газ за найнижчою ціною на ринку ще влітку», – каже Олександр Шморгун.
Робота з орендарями
За словами Олексія Сав’яка, в ТРЦ Respublika Park пропонують орендарям зробити передплату на закупку певного об’єму газу по фіксованій вартості. Додатково, ті хто має системи кондиціонування, будуть використовувати їх під час опалювального сезону. Також їм пропонують встановлювати додаткові засоби обігріву.
Деякі орендарі в ТРЦ під управлінням Dragon Capital Property Management особисто ініціюють модернізацію системи опалення, встановлюють теплові насоси та змінюють систему радіаторного опалення. Таким чином з’являється можливість використовувати електроопалення, підвищується комфорт для відвідувачів у період міжсезоння. «З орендарями проводиться робота щодо можливого зниження температурного режиму ТРЦ в опалювальний період. Рекомендуємо забезпечити теплим одягом персонал. Закуповуємо електричні конвектори для точкового обігріву в разі припинення газопостачання. Замінюємо теплові завіси на вхідних групах з водяних на електричні. На систему опалення встановлюємо систему оповіщення через sms для швидкого реагування на припинення подачі газу», – пояснює Олександр Шморгун.
Разом з тим, як відмічають у ТРЦ Cosmo Multimall, більшість великих роздрібних мереж вже самостійно цим займаються, бо як ніхто зацікавлені в мінімізаціії витрат на опалення та ведуть прорахунки. «За запитом орендарів, надаємо необхідну інформацію та разом ведемо розрахунки та обговорення», – каже Юлія Федоренко.
Характерно, що ніхто не звертався по допомогу у цьому питанні до місцевих органів влади. Держава знаходиться у стані війни, тому звертатися до місцевих органів влади за допомогою не на часі.
Аварійний вихід
На випадок відключення світла або тепла аналогічно тому, як розроблялися плани на випадок карантину чи повітряних тривог у ЦУМ Чернігів давно є план, який був розроблений ще у період, коли ТЦ працював під час бойових дій у Чернігові.
Аналогічні «аварійні» напрацювання є і в інших ТРЦ. Так, у ТРЦ Respublika Park ці плани стосуються специфіки обладнання ТРЦ та направлені на зберігання матеріальної частини внаслідок впливу низьких температур (захист рослин Оазису, консервація систем, збереження ремонтних робіт та обладнання орендарів).
«Виходячи з того, що зима обіцяє бути не легкою, акумулюємо всі ресурси для адекватного реагування на можливі виклики природи, часу і обставин», – додає Олексій Сав’як.
У ТРЦ під управлінням Dragon Capital Property Management встановлено евакуаційне освітлення, оснащене акумуляторами, що надає можливість безпечно вийти з будівлі під час вимикання світла. Дизель-генератори забезпечують роботу важливих систем протипожежної безпеки, ліфтів, серверних, водопостачання та опалення.
«Для кожної можливої аварійної ситуації є план дій персоналу. Все залежить від складності аварії та погодних умов. Тут можна додати, що в компанії створені найкращі умови для технічного персоналу, постійно проводиться навчання, всі наші фахівці найвищого рівня. Таким чином, шляхом досвіду та професіоналізму забезпечується надійність обслуговування інженерних систем, в тому числі у випадку аварій», – пояснює Олександр Шморгун. За його словами, в компанії постійно шукають можливості модернізувати системи та обладнання, розглядають інноваційні технології. За наявності економічного ефекту, виділяють кошти та реалізують проєкти.
У ТРЦ Караван є відповідна інструкція по підприємству на випадок аварійних ситуацій, також проводяться тренування персоналу згідно інструкції. Крім того, на випадок вимушеного консервування об’єкта проводяться заходи по забезпеченню умов життєдіяльності персоналу охорони.
«Ми не залежимо від міського теплопостачання, бо генеруємо тепло у своїх газових котельнях. На випадок відключення електропостачання, завдяки дизель-генераторам, процес обігріву ТРЦ не зупиниться», – кажуть у ТРЦ Cosmo Multimall.
Проте тут також розглядають альтернативну можливість електричного опалення на випадок, якщо в опалювальний сезон 22/23 поставки газу суб‘єктам господарювання у Києві не буде.
Поки в ТРЦ Cosmo Multimall не надходило жодних офіційних листів або документів від органів місцевої влади про відсутність газу або електропостачання взимку. «Є діючі підписанні контракти з постачальниками відповідних енергоносіїв, жоден з них не заявив про можливі перебої в поставках. Тому поки є лише чутки про можливі перебої в постачанні енергоносіїв. Незважаючи на це, ми працюємо над цими питаннями», – пояснюють у ТРЦ Cosmo Multimall.