Пт. Вер 20th, 2024
u0432u0430u043au0430u043du0441u0456u0457

Київський ТРЦ Ocean Plaza, попри обіцянки і плани, все ще не відкривається. Основна причина – орендарі. Вони бояться репутаційних ризиків через можливий зв’язок ТРЦ з росіянами, а також не хочуть ризикувати, заморожуючи гроші при закупівлі товарних запасів. Деталі справи з’ясовувала редакція Forbes, передає RAU.

11 серпня мав відкритися один із найбільших столичних ТРЦ Ocean Plaza. Проте цього не сталося. Хоча до повномасштабної війни з росією торговий комплекс площею 125 000 кв. м був майже повністю заповнений орендарями.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Здається, проблем із відкриттям не мало бути. Майже всі ритейлери, які присутні в Ocean Plaza, відновили роботу своїх магазинів в інших ТРЦ. Виключення – деякі міжнародні оператори, які відмовляються відкривати свої об’єкти в Україні. Послабшав і судовий тиск на Ocean Plaza. Раніше відкриттю ТРЦ заважало рішення Печерського районного суду, яким в межах кримінального провадження було накладено арешт на сам комплекс, земельні ділянки, на яких він розташований, та рахунки компанії-власника – Інвестиційного союзу «Либідь» – через ймовірних російських співвласників ТРЦ.

На початку серпня суд зняв арешт з ТРЦ, але обмежив виведення коштів за кордон. Щоправда, корпоративні права двох компаній-власників за рішенням суду передали до управління АРМА. Проте власник 33% долі в Ocean Plaza – компанія UDP Андрія Іванова – стверджує, що це не впливає на роботу.

«Ми підтримуємо будь-яке рішення держави щодо 67% акцій торговельного центру, які опинилися у володінні російських акціонерів», – відповіли на запит Forbes в UDP. За словами компанії, до війни в ТРЦ працювало 5000 підприємців і найманих співробітників. За оцінкою Forbes, вартість Ocean Plaza – $180 млн

Чому Ocean Plaza ніяк не відкриється

Заплановане у серпні відкриття Ocean Plaza все ж таки зірвалося. Представник ТРЦ Дар’я Завадська у листі орендарям, написала, що затримуються поставки товару і неможливо своєчасно відкрити деякі магазини. «Вони не зібрали критичну масу орендарів», – пояснює на умовах анонімності топ-менеджер компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi. Критична маса – це не менше 70%.

Але головна перепона для орендарів – ймовірні російські власники торговельного центру. Їх частка як мінімум 51%, розповідав в інтерв’ю Forbes бізнесмен Василь Хмельницький, який володів або, як свідчать дані YouControl, досі володіє часткою в компанії. В UDP стверджують, що частка росіян – 67%.

“Керівництво ТРЦ нічого не відповідає на запитання про зв’язок з рф”, – обурюється в розмові з Forbes топ компанії-орендаря Ocean Plaza. “А працювати з торговельним центром, що пов’язаний з росіянами, це великий репутаційний ризик”, – каже співвласник мережі салат-барів Salateira Олександр Савілов. І тому його мережа не поспішає відкриватися на фуд-корті Ocean Plaza. Також цю причину називають ще три ритейлери.

До того ж, ризик не лише репутаційний, а й прямий фінансовий. Ритейлери побоюються, що ТРЦ може бути закритий в будь-який момент.

«Ті орендарі, які навіть хотіли відкриватися, запитують: «Де гарантії, що якщо ми відкриваємося, нас знову не закриють?» – переказує їх слова топ-менеджер консалтингової компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi.

Представник міжнародної fashion-мережі каже, що у відкриття магазину його мережі потрібно завести товару щонайменше на 1 млн грн. «А що ж потім з цим товаром робити, якщо його чи конфіскують, чи арештують, – каже він. – Це фактично заморожені гроші». Інший топ-менеджер мережі вбачає найбільший ризик у простої магазину. За його словами, це великі витрати, бо товарообіг заморожено, а зарплати працівникам потрібно виплачувати.

Основний ризик для орендарів – особистість кінцевого власника та те, куди спрямовуються грошові потоки ТРЦ, каже керуючий партнер юркомпанії Arzinger law firm Тімур Бондарєв. «Буде серйозна бійка за актив, але чи захочуть орендарі бути в ній, – каже він. – Це хороша локація, а з іншого боку – ризики». Він пояснює, що навіть оплату оренди на рахунки ТРЦ правоохоронні органи можуть розцінити як фінансування тероризму. «Багато орендарів «зависли» у ситуації, що можна мати магазин у центрі міста, але з наслідками», – пояснює Бондаренко. За його словами, подібні суперечки найбільш дискомфортні міжнародним компаніям.

В UDP кажуть, що усі кошти від оренди та використання ТРЦ Ocean Plaza акумулюються на рахунках в Україні. «Їх виведення за кордон неможливе», – додають вони.

Російський слід

Нагадаємо, у 2012 році Ocean Plaza купила російська «ТПС Нерухомість» у забудовника об’єкта – компаній Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Одна з власників російської компанії – Лілія Ротенберг, донька наближеного до володимира путіна російського олігарха Аркадія Ротенберга. Після анексії Криму росіяни продали половину ТРЦ попереднім власникам, другою частиною стали володіти два громадянина Швейцарії. В 2019 році дочка Ротенберга Лілія вийшла зі складу бенефіціарів компанії «Інвестиційний союз «Либідь», що володіє Ocean Plaza.

«ТПС Нерухомість» ніколи і не втрачала контроль над Ocean Plaza», – каже експерт консалтингової компанії з нерухомості Colliers Ігор Заболоцький. Ще двоє топ-менеджерів на ринку нерухомості розповіли Forbes, що у ТРЦ є російські власники, але не уточнювали, чи це компанія Ротенбергів.

Ocean Plaza не єдиний ТРЦ, пов’язаний з росіянами. В кінці липня суд арештував частину ТЦ Мармелад. Ним, за даними ЕП, через офшор володіли російські топ чиновники, зокрема, голова Газпрому Олексій Міллер, основний акціонер банку Росія та «особистий банкір Путіна» Юрій Ковальчук і член госдуми рф Олександр Фокін.