Вт. Гру 24th, 2024

Останнім часом бізнес переживає не першу кризу, яка змушує підприємців змінювати свій підхід до його ведення. Востаннє ми всі відчули, що необхідно глобально змінюватись, рівно два роки тому – у карантин. Тоді все зачинилося, бізнес втрачав клієнтів, а люди – дохід. Багато компаній переглянули свій підхід до витрат, ціноутворення, перевели продажі в інтернет, пише mc.today.

Зараз нова криза в економіці й бізнесі, яку спричинила війна. Компанії втрачають свої потужності на територіях, де ведуться бойові дії, втрачають співробітників і клієнтів. Велика кількість людей втратила дохід і не знає, коли зможе його повернути. Платоспроможність багатьох українців впала майже до нуля, а багато товарів більше не є актуальними.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Але бізнес повинен працювати й надалі – підтримувати економіку нашої країни. Це дасть змогу підтримувати ЗСУ й відбудувати країну. Тому власникам підприємств потрібно якнайскоріше адаптувати бізнес до нових умов. Ось основні напрями, які потрібно опрацювати перш за все, та деякі поради за ними.

Продукт

Як адаптувати продукт чи сервіс до нових умов? По-перше, поставте собі два запитання:

  • Які потреби задовольняє мій продукт чи сервіс?
  • Кому він зараз потрібен?

Уже з цих запитань ви зрозумієте, чи зберігся попит на ваш продукт.

Наприклад, ви виробляєте продовольчі товари – попит на ваш продукт зберігся. Так, він скоротився, але він є. І вам лише потрібно подумати, як зробити ваш товар доступнішим з погляду ціни та логістики.

А ось якщо ви шили модний одяг для дівчат, то потреба у вашому продуктові майже зникла. Вам потрібно переорієнтуватися на новий продукт з використанням наявних потужностей або на новий ринок. Це можуть бути держзамовлення на потреби ЗСУ.

Після адаптації продукту під потреби ринку можна переходити до наступних змін.

Ціноутворення та робота з витратами

Нумо дивитися правді у вічі: як більшість часто ріже витрати в кризу? Відкриває таблицю Excel з витратами та просто видаляє найбільші статті. Так, це варварство, але так робить дуже багато компаній. І це найнепродуктивніший підхід.

Зазвичай перше, що анулюють, це витрати на маркетинг. Але всі забувають, що саме маркетинг допомагає продавати.

Тому пропонуємо такий підхід: ви берете все ту ж таблицю Excel, але міркуєте, як можна знизити витрати за кожним пунктом. Наприклад, візьмемо паковання. Тут завжди багато ідей, як знизити витрати. Ви можете перейти на монохромні етикетки, знизити щільність паперу, перейти на використання вторкартону, змінити матеріали.

Співпрацюйте з вашим партнером з паковання. Він не захоче втратити вас як клієнта і також запропонує варіанти. Уже зараз ми бачимо на полицях продукти, які стали пакувати не в дизайнерське паковання, а просто в біле чи прозоре з назвою бренду і продукту.

Так, якщо пройтись по витратах, можна не лише зберегти ціну, а, можливо, і зменшити її.

Прихильність аудиторії до бренду

Прихильність завжди високо цінували в бізнесі, тому що вона допомагала продавати товари попри ціну. Саме лояльні покупці готові платити більше і купувати далі, незважаючи ні на що. Зараз це вийшло на новий рівень.

Раніше ми не замислювалися, з якої країни товар, а зараз усі готові підтримувати українське.

Не соромтесь, почніть писати на лицьовому боці паковання, що ви український бренд, підтримуєте ЗСУ, переселенців, надаєте допомогу дітям. Не соромтеся, розповідайте про це. Ми всі хочемо так чи інакше підтримати нашу країну й українців. І коли ми вибираємо між двома однаковими за ціною товарами, то готові підтримати тих, хто теж допомагає.

Просування, реклама та піар

Так, цим потрібно займатися навіть у таких умовах.

  • По-перше, це допоможе вашим клієнтам пам’ятати про вас.
  • По-друге, це теж підтримує бізнеси, які надають послуги в цих сферах.

Ви можете скоротити бюджет, відмовитися від найменш ефективних каналів просування, але потрібно не зникати з інформаційного простору. Як мінімум ваші клієнти можуть подумати, що ви закрилися. Розкажіть, що ви працюєте і нікуди не зникли.

Переорієнтація бізнесу під гуманітарні потреби

Багато бізнесів можуть це зробити. Швейні компанії можуть працювати на потреби держави. Креативні агенції – створювати патріотичний і просвітницький контент. І так далі.

Зараз багато нового потрібно державі в більших обсягах. Шукайте замовлення та використовуйте ці шанси.

Відстеження нових можливостей

А що робити тим бізнесам, у діяльності яких зовсім зникла потреба? Шукати нові можливості. Старі потреби зникають, але на їх місце завжди виходять нові.

Українці дуже любили подорожувати, у нас було багато туристичних агенцій. Так, послуги цих компаній зараз не мають попиту. Але багатьом українцям зараз потрібна допомога в пошуку житла за кордоном, і є ті, хто готовий за це платити. Ми зараз вимушено подорожуємо. Для цього потрібні документи, житло, квитки. Ви можете із цим допомагати.

Поставте собі, знайомим і вашим клієнтам запитання: що вам потрібно нового? Які ви маєте перепони у ваших потребах? А далі аналізуйте, із чим ви можете допомогти саме зараз.

Команда

Ваша команда – це ваш найкращий і найцінніший ресурс. Поспілкуйтеся з нею відверто про те, які складнощі у вас виникли. Більшість із них усе чудово розуміє, ніхто не хоче залишитись без роботи. Щобільше, кожний прагне бути корисним Україні саме зараз.

Звісно, у кожного різні сімейні обставини, хтось змушений був виїхати з родинами за кордон, але навіть звідти вони можуть бути корисними. Як у роботі вашого бізнесу, так і в якості волонтерів.

Потрібно максимальну увагу приділити команді. Необхідно визначити новий функціонал для співробітників і донести цінність внеску кожного. А нові ідеї від команди можуть допомогти знайти нові можливості.

Існує низка програм підтримки для постраждалих та емігрантів. Допомагайте своїй команді.

Цілі та доходи компанії

Радимо вам визначити, яка сума заробітку є для вас мінімальною, критично необхідною для забезпечення всіх потреб у нинішніх умовах. Саме цю суму з невеликим відсотком зверху потрібно визначити за мету своєї діяльності на найближчий місяць-два.

Це може не стосуватися бізнесу, дохід якого не опустився до рівня операційного мінуса. Для такого бізнесу є сенс брати курс на збереження поточного результату і його поступове збільшення. Та більше уваги приділяємо саме тим підприємствам, які наразі постраждали найбільше й втратили повністю можливість свого забезпечення.

Для таких компаній найактуальніша порада – встановити мету і  буквально виписати список заходів, які хоча б наблизять до неї. Серед них може бути перевезення бізнесу в нові регіони, випуск нових продуктів і тому подібне.

Є величезна кількість бізнесів, що повністю зруйновані та вже припинили свою діяльність. Нагадуємо, що держава вже розробила програми для підтримки бізнесу та податкові пільги. Цей матеріал – інформація для тих, хто все ще намагається працювати задля утримання своєї родини та команди. Або для тих, хто волонтерить і вже розуміє, що скоро зустрінеться з браком коштів.

Важко змусити себе припинити стежити за новинами та гортати соціальні мережі. Та ми мусимо зберегти робочі місця й підтримати свої команди. Мусимо платити податки задля наповнення бюджету й фінансування нашої армії.

Врешті-решт, ми мусимо працювати хоча б кілька годин на день, щоб почати робити перші кроки для відновлення України.

Ми переможемо. Наші герої повернуться з фронту, а громадяни – з-за кордону і з безпечних регіонів. І наше головне завдання – зробити все для того, щоб їм було куди повертатися. Щоб нам було легше відбудувати нашу прекрасну Україну.

Автор: Юлія Індик (Співзасновник Krasivo Group marketing&production)