Пн. Гру 23rd, 2024

УIІІ кварталі 2021 року реальний ВВП України зріс на 2,7% у річному вимірі проти аналогічного періоду торік.

Про це повідомляє Держстат. Якщо порівняти показник IІІ кварталу з попереднім кварталом реальний ВВП України зріс на – на 1,5% у сезонно скоригованому вимірі, пише ua.news.

u0420u0438u0442u0435u0439u043b u0432 u0422u0435u043bu0435u0433u0440u0430u043c

Як і прогнозувалося Нацбанком, в ІІІ кварталі тривало відновлення економіки після пікових падінь у 2020 році в умовах коронакризи. Водночас фактичне зростання реального ВВП у річному вимірі виявилося нижчим за оцінку Нацбанку, яку оприлюднив регулятор в жовтневому Інфляційному звіті (4% р/р).

Відхилення від прогнозу зумовлювалося насамперед повільнішим збиранням пізніх зернових та технічних культур, а також послабленням глобального попиту на продукцію гірничо-металургійного комплексу та високими цінами на енергоносії у світі, йдеться в коментарі Нацбанку щодо зміни ВВП.

Ми вирішили висвітлити фактори зміну реального ВВП України та прогноз Нацбанку щодо економічних тенденцій в наступному кварталі поточного року.

Валовий внутрішній продукт в ІІI кварталі 2021 року

Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) в ІІI кварталі 2021 року у порівнянні з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактора) збільшився на 1,5%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України. У порівнянні з ІІI кварталом 2020 року зростання ВВП становить – 2,7%.

Рисунок 1 – Зміна реального ВВП, % до відповідного кварталу попереднього року

Джерело: ДССУ.

Варто зазначити, номінальний ВВП становив 1498,4 млрд. грн, а ВВП у розрахунку на одну особу складає – 36145 грн.

Фактори зростання ВВП

В Нацбанку пояснюють зростання економіки в ІІІ кварталі 2021 року наслідком стійкого споживчого попиту. Кінцеві споживчі витрати домогосподарств збільшилися на 9% р/р. Окрім витрат домогосподарств, високий рівень споживання підтримували також збільшення зарплат через стійкий попит на ринку праці, підвищення мінімальної зарплати, перегляд зарплат працівникам галузей охорони здоров’я и? освіти та доплати медикам. Окрім зарплат також зростали пенсії, у тому числі внаслідок їхнього перерахунку для працюючих пенсіонерів, а також  збільшилися перекази з-за кордону з огляду на швидке відновлення економіки країн – реципієнтів українських трудових мігрантів.

Натомість споживання сектору загальнодержавного управління скоротилося (на 1% р/р) через стримане та нерівномірне фінансування бюджетних видатків за низкою функцій. Аналітики зазначають на зменшенні валової доданої вартості державного управління та оборони. Також спостерігалося сповільнення зростання в охороні здоров’я з огляду на зниження рівня захворюваності на COVID-19 та стриманіші темпи приросту відповідних видатків.

Знизилася також валова додана вартість освіти. Водночас унаслідок збільшення в ІІІ кварталі капітальних видатків бюджету поліпшилися результати в будівництві, йдеться в повідомленні пресслужба Нацбанку.

Валове нагромадження основного капіталу в ІІІ кварталі зросло на 14,5% р/р завдяки поліпшенню фінансових результатів підприємств і більшим капітальним видаткам бюджету. Відтак пожвавлення інвестиційної активності в ІІІ кварталі підтримувало відновлення економіки.

Фактори стримування ВВП

Зростання реального ВВП стримувалося від’ємним внеском чистого експорту, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Стійкий внутрішній попит впливав на зростання імпорту (на 12,3% р/р) – як споживчий, так й інвестиційний. Натомість через зростання цін на енергоносії, повільніше збирання врожаю, послаблення зовнішнього попиту на окрему продукцію ГМК, а також падіння обсягів транзиту газу поглибилося падіння експорту (до 8,6 р/р). Це обумовило зміну реального ВВП через значний від’ємний внесок чистого експорту  (7,7 в. п.).

Більшість видів діяльності в IІІ кварталі 2021 року зростали повільніше, ніж прогнозувалося. Зокрема, нижчі результати показало сільське господарство через повільніші темпи збирання врожаїв. Певне звуження зовнішнього попиту на продукцію ГМК та високі ціни на газ негативно позначилися на відновленні промисловості. Скоротилася й валова додана вартість торгівлі, зазначають в Нацбанку.

Сектори ринкових послуг також відновлювалися повільніше, ніж очікувалося. Йдеться про нижчі темпи зростання валової доданої вартості готельно-ресторанного бізнесу, мистецтва, спорту та відпочинку, а також транспорту, що пояснюється переорієнтацією громадян на зовнішній туризм й збільшення виробничих витрат бізнесу. На транспортній галузі негативно позначилося також скорочення транзиту газу.

Прогноз ВВП

У ІV кварталі поточного року триватиме відновлення економіки, попри збільшення захворюваності та карантинні обмеження, зазначають аналітики Нацбанку.

Зростанню реального ВВП передусім сприятиме надолуження темпів збирання врожаю та вища врожайність пізніх зернових і технічних культур. Це підтримуватиме як виробництво в сільському господарстві, так і випуск у суміжних секторах, зокрема виробництво харчових продуктів, вантажні перевезення, гуртову торгівлю.

Крім того, попри зростання захворюваності та посилення карантинних обмежень споживчий попит залишається стійким, про що свідчать практично незмінні темпи зростання роздрібного товарообігу упродовж вересня-листопада. Індекс фізичного обсягу обороту роздрібної торгівлі становив у листопаді 2021 року проти жовтня 2021– 100,1%, а у порівнянні з листопадом 2020 року – 105,8%.

Про це повідомив Держстат. У січні-листопаді 2021 року відносно січня-листопада 2020 року Індекс фізичного обсягу обороту роздрібної торгівлі становить  – 111,2%.

Рисунок 2 – Індекси фізичного обсягу обороту роздрібної торгівлі, % до відповідного періоду попереднього року, наростаючим підсумком

Джерело: ДССУ.

В підсумку варто зазначити, ці та інші чинники, а також високі фінансові результати підприємств й надалі підтримуватимуть інвестиційну активність. Проте, високі ціни на енергоносії, збільшення виробничих витрат бізнесу, а також нижчий транзит газу через Україну надалі обмежуватимуть зростання економіки.